Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3394
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe otwarcie

Wtorek, 27 września 2022, 7:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: red
Wałbrzych: Nowe otwarcie
Fot. organizatorzy
Jubileuszowy 45. sezon artystyczny rozpocznie się w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu 30 września 2022 r. Uroczyście zainauguruje go koncert z udziałem wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz dyrygenta maestro Marka Pijarowskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Program koncertu nawiązuje w pewnym sensie do nowego otwarcia, którym jest objęcie zarządzania Filharmonią Sudecką przez nową dyrektor – Agnieszkę Franków-Żelazny. Kierując ukłon w stronę patrona instytucji, inauguracja sezonu rozpocznie się Uwerturą Koncertową Józefa Wiłkomirskiego, a zakończy ją Symfonia e-moll Z Nowego Świata Antonína Dvořáka, niejako wprowadzając publiczność w nastrój odkrywania nowych, nieznanych lądów. Jest to pierwsza z kompozycji Dvořáka napisanych podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych. Nie wygląda na to, że miała ona być opisowym dziełem sprowokowanym przez zgiełk wielkiego miasta czy bezkresem amerykańskich pejzaży. Ma jednak pewne osobliwości, jak użycie elementów negro spirituals czy ludowych melodii indiańskich, które z pewnością przyczyniły się do ogromnego sukcesu Symfonii Z Nowego Świata.

W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena, w którym podziwiać będzie można „tytana skrzypiec” Krzysztofa Jakowicza. Jest to muzyk wysoko ceniony przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał mu prawykonania swoich utworów skrzypcowych („Łańcuch II”, „Partita” w wersji z orkiestrą, „Subito”). Przez kilkadziesiąt lat był Krzysztof Jakowicz profesorem obecnego Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, a wśród jego licznych sukcesów zawodowych wymienić można między innymi otrzymanie nagrody Fryderyk (1996) za nagranie „Partity” Lutosławskiego, Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2015) czy pełnienie honorów członka jury prestiżowych konkursów skrzypcowych: im. N. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, im. T. Wrońskiego w Warszawie, im. O. Krysy we Lwowie.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi maestro Marek Pijarowski jeden z najbardziej doświadczonych polskich dyrygentów, który w ciągu swojej pięćdziesięcioletniej kariery artystycznej nieustannie współpracuje ze wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi koncertując w Polsce i za granicą. Przez dwie dekady był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Od wielu lat związany jest z Akademia Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury.

Koncert Inauguracyjny 45. sezonu artystycznego Filharmonii Sudeckiej

Wykonawcy:

Marek Pijarowski – dyrygent

Krzysztof Jakowicz – skrzypce

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Program:

J. Wiłkomirski - Uwertura koncertowa

L. van Beethoven - Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

A. Dvořák - Symfonia e-moll Z Nowego Świata

Bilety: 40/43 zł – normalny, 30/32 zł – ulgowy do nabycia w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej oraz bileterii Bilety24.pl (www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl).

Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
1
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group