Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 8436
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nowe perspektywy

Czwartek, 9 lutego 2023, 9:14
Autor: red
REGION: Nowe perspektywy
Fot. UMWD
Na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności Prezesa Rady Ministrów, zainaugurowano dziś uroczyście perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw UE. Dolny Śląsk reprezentowali podczas wydarzenia marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Grzegorz Macko.
- Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Duży wpływ na tę wysoką pozycję mają środki unijne, które umożliwiają realizację wielu potrzebnych Dolnoślązakom inwestycji, a naszą misją jako samorządu regionalnego jest właśnie praca na rzecz mieszkańców Dolnego Śląska. Środki unijne to ogromna szansa dla przedsiębiorców, samorządów, organizacji pozarządowych, a także uczelni i szkół. Z całą pewnością będzie to dodatkowy impuls rozwojowy dla naszego regionu – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych, które zostaną wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego Województwa Dolnośląskiego. W ramach środków unijnych wynegocjowany został również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w wysokości ponad 2,7 miliarda złotych, dedykowany rozwojowi subregionu wałbrzyskiego.

- To ogromny sukces naszego regionu i zespołu ludzi, którzy pracowali nad setkami projektów i tysiącami stron dokumentów przez wiele miesięcy. To dla mnie ogromne wyróżnienie i satysfakcja, że mogłem kierować pracami zespołu negocjacyjnego. Jeszcze raz dziękuję samorządowcom, przedsiębiorcom i przedstawicielom instytucji oraz organizacji pozarządowych za setki rozmów, uwag i sugestii – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Program Regionalny został w połowie marca 2022r. przekazany Komisji Europejskiej, która podczas rozmów w Brukseli w kwietniu 2022r. pozytywnie oceniła przestrzeganie zasady partnerstwa w przygotowaniu programu regionalnego. Po wielu miesiącach trudnych negocjacji oraz wspólnej pracy Zarządu Województwa z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicielami partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicielami przedsiębiorców, szkolnictwa wyższego i organizacjami otoczenia biznesu, 5 grudnia Komisja Europejska zaakceptowała program Województwa Dolnośląskiego. Dziś oficjalnie nastąpiła inauguracja Programu z udziałem przedstawicieli rządu oraz samorządów.

- Co to oznacza w praktyce, że Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności? Oznacza to więcej inwestycji. Więcej inwestycji we wszystkich samorządach. I to tych bliskich inwestycji, widocznych gołym okiem, tych które są najbardziej potrzebne ludziom – mówił podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki.

Szef Rządu poinformował, że do tej pory z nowego rozdania finansowego UE do Polski trafiło ponad 5 miliardów złotych. Z tej kwoty 3 mld zł wpłynęły na programy centralne i około 2 mld zł na programy regionalne.

Twoja reakcja na artykuł?

5
45%
Cieszy
2
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
0
0%
Złości
3
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group