Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2873
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Nowe stawki za odpady

Wtorek, 10 marca 2020, 13:36
Aktualizacja: Środa, 11 marca 2020, 8:35
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Nowe stawki za odpady
Fot. Uzdrowiskowa Gmina Szczawno–Zdrój
Od 1 kwietnia na terenie Gminy Szczawno–Zdrój będą obowiązywały nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Uchwałą Rady Miejskiej w Szczawnie – Zdroju z dnia 28.02.2020 r. przyjęto następujące stawki opłat dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych:

- 22,00 zł – wysokość opłaty od jednego mieszkańca

- 44,00 zł – dwukrotnie podwyższona stawka opłaty, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny

- 21,00 zł – stawka opłaty od 1 mieszkańca w przypadku posiadania przez właściciela nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym kompostownika przydomowego.

Dlaczego ceny za obiór odpadów uległy wzrostowi?

- System gospodarki odpadami musi się bilansować – tzn. że koszty funkcjonowania systemu muszą być w całości pokrywane opłatami wnoszonymi przez mieszkańców. Samorządy nie mogą korzystać z innych źródeł w budżecie do finansowania systemu gospodarki odpadami.

Na zwiększenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wpływ mają w szczególności:

- Wzrost wysokości stawek za zagospodarowanie na składowisku odpadów komunalnych – siedmiokrotny wzrost wysokości opłaty marszałkowskiej.

- Wzrost kosztów odbierania i transportu odpadów komunalnych i selektywnie zebranych dla firm odbierających odpady.

Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2010) wprowadza zmianę dotyczącą deklaracji zbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, obowiązkiem właściciela nieruchomości jest zbieranie odpadów WYŁĄCZNIE W SPOSÓB SELEKTYWNY.

Oznacza to, że nie ma już dwóch opłat do wyboru, niższej za zbieranie odpadów w sposób selektywny i wyższej za brak segregacji a właściciel nieruchomości nie może zadeklarować zbierania odpadów komunalnych w sposób nieselektywny.

Wraz z początkiem 2020 roku, zmieniły się także przepisy dotyczące zasad segregacji odpadów - od teraz mamy je dzielić na 5 frakcji. Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który jest wdrażany od 1 lipca 2017 roku, wprowadza osobne pojemniki na: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady, odpady zmieszane.

Podwyżki dotykają gmin i miast w całej Polsce – znowelizowane przepisy wymuszają na wszystkich zmianę opłat za gospodarkę odpadami.

Twoja reakcja na artykuł?

2
11%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
1
6%
Smuci
3
17%
Złości
10
56%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group