Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2485
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nowi świdniczanie z Kazachstanu

Piątek, 12 września 2014, 6:20
Aktualizacja: Środa, 22 października 2014, 8:52
Autor: opr.red.
Świdnica: Nowi świdniczanie z Kazachstanu
Fot. ŁUKASZ KUFNER/UM ŚWIDNICA
Na zaproszenie władz Świdnicy do miasta przyjechała pięcioosobowa rodzina państwa Stanisławy i Nikołaja Zińko z miejscowości Podolskoje w Kazachstanie. Nowych mieszkańców Świdnicy przywitał prezydent Wojciech Murdzek, który niedawno spotkał się z repatriantami.

– Pomoc Polakom, którzy mieszkają za granicą i chcą wrócić do Ojczyzny to nasza historyczna powinność. Myślę, że takim działaniem przykładamy się do łączenia Polaków, których los rozrzucił po świecie – mówi prezydent Murdzek.

W Świdnicy państwo Zińko zamieszkają z synem Nikołajem oraz córką Mariną i jej mężem Olegiem Piaskorskimi. Do Świdnicy jechali w sumie 4 dni. Obecnie załatwiane są wszystkie niezbędne formalności związane z aktami stanu cywilnego oraz uzyskaniem dokumentów itp. Repatrianci otrzymają również stosowne świadczenia w ramach pomocy społecznej do czasu usamodzielnienia się.

– Przeprowadzka do nowego mieszkania, które wynajmie miasto zostanie zrealizowana w najbliższych dniach. Z prośbą o umożliwienie pięcioosobowej rodzinie Zińko osiedlenia się na stałe w naszym mieście, w ramach repatriacji, zwrócił się pan Nikołaj. Sam nie ukrywał, że o repatriację do Polski starali się w innych miastach od około 6 lat – mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Pierwszych repatriantów Świdnica przyjęła w 1997 r. Od tego czasu w mieście zamieszkały w sumie 24 osoby z Kazachstanu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group