Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3336
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowoczesna instalacja oddana do użytku

Poniedziałek, 10 czerwca 2019, 15:00
Aktualizacja: Wtorek, 11 czerwca 2019, 9:01
Autor: JAZ
Wałbrzych: Nowoczesna instalacja oddana do użytku
Fot. JAZ
W Wałbrzychu dokonano otwarcia Zakład Segregacji i Zagospodarowania Odpadów (ZSiZO), który realizuje zadania Gminy Wałbrzych w zakresie gospodarki odpadami.

Nowy obiekt obejmuje kilka specjalistycznych instalacji, w skład, których wchodzą: Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, składowisko odpadów innych niż niebezpieczne. Zakład Segregacji i Zagospodarowania Odpadów jest nowoczesną instalacją do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców Wałbrzycha i sąsiednich gmin.

Otwarty przez prezydenta naszego miasta Romana Szełemeja obiekt, zlokalizowany został na terenie dzielnicy Gaj przy ulicy Beethovena.
- Miejsce budowy sortowni wybrano po konsultacjach społecznych na terenach pokopalnianych i pokoksowniczych. Tereny te nie mogą być wykorzystane pod zabudowę mieszkaniową z uwagi na dużą degradację poprzemysłową. Jedyną formą zagospodarowania tego terenu może być tylko budownictwo przemysłowe. Tu nieopodal jest zamknięte składowisko, hałdy i jedyne co nam pozostaje to rekultywować te tereny budując właśnie takie obiekty. Dzisiaj to jedna z najnowocześniejszych instalacji w regionie. Mamy takie dwie. Jedna w Wałbrzychu druga w Lubawce - mówił Roman Szełemej.

Nowy Zakład będzie posiadał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i będzie przetwarzał zmieszane odpady komunalne i odpady ze zbiórki selektywnej w ilości 60 000 ton w skali roku. Dzięki uruchomieniu nowego zakładu powstanie kilkadziesiąt miejsc pracy. Docelowo planuje się zatrudnienie 65 pracowników.
- Cieszymy się, że mamy tu tak nowoczesny obiekt. Jeszcze kilka lat temu urządzenia zainstalowane w sortownie byłyby sferą marzeń. Obiekt powstał w dużej mierze z finansowania z funduszy europejskich. Sortownia potrzebuje również dużej ilości energii. W skali roku wynosi to 1,5 megawata. To naprawdę dużo – mówił prezes MZUK w Wałbrzychu, Bogdan Stanek.

Tereny przyległe do sortowni umożliwiają jednak stworzenie specjalnych plantacji energotwórczych, które dadzą odpowiednią ilość energii do pracy obiektu. Dzięki pracy sortowni miasto będzie również mniej pieniędzy wydawać na segregację i utylizację odpadów. Przy sortowni utworzono również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mają one służyć mieszkańcom Gminy Wałbrzych do nieodpłatnego odbioru odpadów, nie nadających się do selektywnej zbiórki w przydomowych pojemnikach. Można tu zatem bezpłatnie wyrzucić między innymi: meble, dywany, stolarka drzwiowa i okienna, zużyty sprzęt AGD i RTV, komputerowy, odpady z niewielkich prac remontowych, opony, sprzęty gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych, opakowania po środkach chemicznych stosowanych w gospodarstwach domowych.

Kompletny wykaz rodzajowy odpadów przyjmowanych przez PSZOK oraz zasady jego funkcjonowania zawarto w regulaminie PSZOK.

Twoja reakcja na artykuł?

8
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
7%
Złości
4
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group