Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3450
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowy sezon artystyczny w Teatrze Dramatycznym

Czwartek, 10 września 2015, 7:00
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 12:19
Autor: Katarzyna Szwarc
Wałbrzych: Nowy sezon artystyczny w Teatrze Dramatycznym
Fot. Katarzyna Szwarc
W środę w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego odbyła się konferencja prasowa na temat nowego sezonu artystycznego.

52. sezon pod dyrekcją nowego Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych Teatru – Macieja Podstawnego – będzie przebiegać pod hasłem „Powodzenia, kowboju!”. W tym roku wałbrzyski Teatr zamierza wystawić 7 spektakli premierowych, 1 spektakl premierowy-plenerowy, zorganizować 2 edycje Dni Dramaturgii oraz festiwal Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. Jedną z wielu nowości ma być również rozbudowana oferta edukacyjna „Bądź edu”.

Jako pierwsza zostanie wystawiona „Szkoła Żon” Moliera, znana już niektórym widzom, którzy mogli ją zobaczyć w amfiteatrze na zakończenie poprzedniego sezonu. Tym razem spektakl przenosi się z pleneru na Dużą Scenę. Premiera 13 września.

Pierwszą premierą tego sezonu będzie „Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać) Jana Czaplińskiego. Przedstawienie zostało napisane na podstawie utworów Gabrieli Zapolskiej oraz jej biografii. Premiera 16 października.

Od 16 do 25 października odbędą się XVI Dni Dramaturgii i będą przebiegać pod hasłem „Dramaturgia jednorazowego użytku”. Jednym z celów tegorocznej edycji będzie próba przypomnienia, że teatr jaki znamy współcześnie narodził się w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

To właśnie tutaj swoje początki miało tzw. pisanie na scenie podczas prób. W czasie tego intensywnego tygodnia obędzie się panel dyskusyjny z udziałem legend wałbrzyskiego i ogólnopolskiego teatru, spektakle głośnych wałbrzyskich przedstawień oraz pokazy czytań nowych tekstów, zrealizowanych przez młodych reżyserów.

Kolejnym wydarzeniem będą 13. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne (20-26 listopada), a tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie strach. Organizatorzy zaplanowali kilka spektakli nagradzanych na najważniejszych polskich festiwalach, koncert i performance psychoromantyczny. Teatr Dramatyczny odwiedzi również Joanna Szczepkowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak.

Początek nowego roku upłynie pod znakiem potrójnego debiutu – reżyser Jakub Skrzywanek oraz twoje dramaturgów – Klaudia Hartung-Wójciak i Amadeusz Nosal zaprezentują musical ahistoryczno-dokumentalny o grozie wojny, przygotowany w przewrotnej konwencji festiwalu piosenki żołnierskiej. Premiera w styczniu 2016.

Również w 2016 roku na deski Teatru Dramatycznego powróci kolejna odsłona cyklu „Stój, bo strzelam”, czyli wałbrzyski stand-up, który cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Autorski tekst Jacka Kozłowskiego został podzielony na trzy monologi – autoironiczne, zabawne, niepoprawne politycznie, odważne. Premiera w styczniu 2016.

Kolejną premierą będzie „Śmierć i Dziewczyna” według Franza Schuberta. Będzie to nietypowy spektakl, bowiem odbywać się będzie na granicy teatru, muzyki klasycznej i tańca nowoczesnego, a udział w nim wezmą m.in. wałbrzyscy seniorzy oraz muzycy wykonujący na żywo tytułowe dzieło Schuberta. Premiera w lutym 2016.

W marcu natomiast odbędą się XVII Dni Dramaturgii, a ich temat będzie niezwykle aktualny. Organizatorzy postanowili poruszyć problemy emigracji, imigracji, uchodźców i przychodźców. 17. edycja Dni Dramaturgii odbędzie się w marcu 2016.

Następnym debiutem, który zostanie zaprezentowany na wałbrzyskiej scenie, będzie „Bohater naszych czasów” Michaiła Lermontowa, zaadaptowany przez młodego rosyjskiego reżysera – Antona Malikova. Premiera w kwietniu 2016.

Ostatnią premierą 52. sezonu artystycznego w Teatrze Dramatycznym będzie spektakl pod roboczym tytułem „Dr. Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. Przedstawienie inspirowane jest powieścią Petera George'a „Red Alert”, która jest kultowa w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie została wydana w Polsce. Jej adaptację przygotuje Jarosław Murawski. Premiera w czerwcu 2016.

Zwieńczeniem kolejnego sezonu będzie jak co roku spektakl plenerowy, wystawiony w teatralnym amfiteatrze.

Nowościami wartymi uwagi są również nowe ceny biletów, wprowadzenie karnetów, kart teatromana oraz tzw. przyjściówek – biletów first minute, które będzie można zakupić w pierwszych 10 minutach pracy kasy. Teatr Dramatyczny nawiązał też ścisłą współpracę z Wydawnictwem Czarne. Co najmniej raz w miesiącu – w czwartek – odbędzie się również premiera książki, dyskusja przy kawie, koncert, czytanie performatywne lub wieczór autorski.

Inauguracja nowego sezonu odbędzie się już w najbliższy czwartek – 10. września o godzinie 18:00 i będzie połączona z otwarciem zmodernizowanego dziedzińca, placów wewnętrznych i dróg dojazdowych Teatru. Odbędą się też fragmenty prób spektakli premierowych - „Szkoły Żon” i „Zapolskiej Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)”.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group