Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4781
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowy sprzęt w szpitalu

Środa, 15 czerwca 2022, 11:37
Aktualizacja: 14:38
Autor: red
Wałbrzych: Nowy sprzęt w szpitalu
Fot. użyczone
Videobronchoskop ultrasonograficzny to jedno z nowych urządzeń, które trafiły na Oddział Pulmonologiczny Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej służy do szybkiego diagnozowania nowotworów płuc.

Na nowotwory płuc zapada w Polsce rocznie ponad 20 tysięcy osób. W przypadku tych chorób liczy się czas. Im wcześniej zmiany zostaną wykryte, tym większa szansa na wyleczenie. W momencie, gdy pojawią się zaawansowane objawy choroby, takie jak krwioplucie, zwykle jest już za późno.

– Diagnostyka ma na celu postawienie dokładnego rozpoznania nowotworu i wybór konkretnej metody leczenia. To jest kluczowe – mówi dr Alina Szymczyk, kierująca Oddziałem Pulmonologicznym wałbrzyskiego szpitala. – Dlatego ten sprzęt ma przełomowe znaczenie.

Szybko i mało inwazyjnie

Badanie wykonywane techniką endoskopową uznawane jest za minimalnie inwazyjne. Metoda ta daje szybką możliwość oceny powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia, zmian obwodowych płuc i guzów centralnych. Jeszcze 15 lat temu chorzy byli kierowani przeważnie do oddziałów chirurgii klatki piersiowej w celu pobrania materiału operacyjnie – teraz większość tych badań diagnostycznych wykonywana jest właśnie metodą endoskopową. Lekarze są w stanie w czasie jednej sesji zdiagnozować chorego, co pozwala następnie skierować go do dalszego leczenia. Współpracują przy tym z zakładem patomorfologii i radioterapii oraz oddziałami onkologii i torakochirurgii.

W ostatnim czasie pracownia bronchoskopowa wałbrzyskiego szpitala wzbogaciła się o kilka urządzeń: nowoczesny aparat USG, dwa videobronchoskopy ultrasonograficzne, sondę radialną oraz sprzęt do kriobiopsji endoskopowej. Dzięki możliwościom tego sprzętu lekarze są w stanie obrazować i nakłuwać zmiany położone centralnie podoskrzelowo, zmiany położone obwodowo w najmniejszych oskrzelach, węzły chłonne oraz fragmenty zmienionego chorobowo płuca. Podgląd uzyskiwany jest na monitorze i ekranie ultrasonograficznym. Badanie i pobranie materiału trwają około 20 minut. W tym czasie przy pacjencie obecni są lekarz i dwie pielęgniarki.

– Nowe urządzenie pozwala na szybszą i dokładniejszą diagnostykę – mówi dr Szymczyk. – Kiedyś rak oznaczał wyrok. W tej chwili wiele się zmieniło – śmiertelność jest nadal duża, ale wydłuża się czas życia pacjentów i komfort życia. Pojawiają się nowe programy leczenia np. leczenie celowane, w którym podaje się leki na konkretny rodzaj nowotworu.

Twoja reakcja na artykuł?

19
90%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group