Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 4277
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: O czym może świadczyć metaliczny posmak w ustach?

Piątek, 10 marca 2023, 7:38
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: O czym może świadczyć metaliczny posmak w ustach?
Fot. użyczone
Specyficzny, metaliczny posmak w ustach nie należy do miłych doznań. Jego odczuwanie w żaden sposób nie kojarzy się z czymś przyjemnym, a wręcz przeciwnie — może być podstawą do niepokoju i objawem stanu chorobowego. W czym można upatrywać przyczyny metalicznego posmaku? Kto go doświadcza i jak się z nim uporać?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Jedną z najczęściej rozpoznawalnych przyczyn metalicznego posmaku w ustach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, która wiąże się z nieregularnym myciem zębów, brakiem odpowiedniej techniki i środków higienicznych. Podczas szczotkowania zębów należy pamiętać również o higienie tych znajdujących się najgłębiej w jamie ustnej, czyli trzonowców, a także o języku. Kluczem jest także korzystanie z irygatora, szczoteczki sonicznej, czy nici dentystycznych, by wyeliminować płytkę nazębną, kamień, osad i inne pozostałości po spożytym posiłku. Warto szczotkować zęby przynajmniej trzy razy dziennie po jedzeniu.

Stany zapalne, grzybiczne i infekcje jamy ustnej

Parageuzja — bo tak również określa się metaliczny posmak w ustach, może pojawiać się również u osób borykających się z próchnicą, przewlekłymi stanami zapalnymi, a nawet kandydozą, czyli grzybicą atakującą jamę ustną. W zaawansowanym stanie chorobowym widoczne są również inne objawy, takie jak nalot na języku i suchość w ustach. Rozpoznanie dokonuje się przez wykonanie wymazu i ułożenie odpowiedniego planu leczenia.

Problemy z wątrobą

Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Objaw ten może być podstawą do sprawdzenia funkcjonowania wątroby. Zazwyczaj przewlekłe, jak i nagłe stany chorobowe tego narządu wewnętrznego przyczyniają się do problematycznego przetwarzania toksyn znajdujących się w organizmie i usuwania tych nagromadzonych, co objawia się w formie metalicznego posmaku, który warto skonsultować ze specjalistą.

Leczenie farmakologiczne

Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach? Może on mieć związek z zażywanymi lekami, których skutkiem ubocznym jest powstawanie dziwnych, zniekształconych wrażeń smakowych w jamie ustnej. Objaw ten występuje czasami u osób zażywających antybiotyki z taką substancją czynną jak amoksycylina, betablokery i leki moczopędne. Wśród tych leków znajdują się również preparaty regulujące ciśnienie krwi i leki stosowane w leczeniu nowotworów. Nie zawsze jest to wskazanie do przerwania leczenia i zmiany zaplanowanej terapii. Niemniej jednak warto wspomnieć swojemu lekarzowi prowadzącemu o tym objawie.

Ciąża i związane z nią zmiany hormonalne

Gospodarka hormonalna w kobiecym organizmie, szczególnie w okresie ciąży może wiązać się z występowaniem różnych objawów, w tym ze wspomnianym wyżej metalicznym posmakiem w ustach. Zazwyczaj pojawia się on w pierwszych trzech miesiącach ciąży, choć nie jest on regułą, dlatego objaw ten nie musi występować u każdej kobiety.

Choroby dróg oddechowych

O czym świadczy metaliczny smak w ustach? Niekiedy może on być objawem poważnych stanów chorobowych, takich jak np. infekcja górnych dróg oddechowych. Może on towarzyszyć osobom chorym na grypę, anginę, infekcję gardła, krtani lub zatok.

Refluks przełyku i zgaga

Na metaliczny smak skarżą się często osoby, które mają do czynienia ze zgagą i refluksem. Podczas cofania się treści żołądka składającej się z niestrawionego pokarmu i kwasów żołądkowych dochodzi do podrażnienia śluzówki gardła, kubków smakowych i języka, co może powodować defekt w odczuwaniu smaków i ich zniekształcanie.

Objawy migreny z aurą

Metaliczny posmak w ustach może świadczyć o najróżniejszych stanach chorobowych, choć czasem pojawia się jedynie jako skutek uboczny zmiany hormonalnej lub zażywanych leków. Zdarza się także, że pojawia się podczas ataku migrenowego, często będąc elementem charakterystycznym występującym w tak zwanej aurze.

Długo utrzymujący się metaliczny posmak warto skonsultować z lekarzem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu może wprowadzić odpowiednie leczenie i pomóc wyeliminować dyskomfort związany z omawianą niedogodnością.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group