Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 2425
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O komercjalizacji szpitala na sesji rady powiatu

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 10 maja 2012, 9:54
Aktualizacja: 9:57
Autor: Sven
Fot. Sven
Sporo kontrowersji budzi pomysł przekształcenia Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w spółkę prawa handlowego. W najbliższy poniedziałek na ten temat będzie dyskutować Rada Powiatu Wałbrzyskiego.

Jednym z punktów sesji, która odbędzie się w poniedziałek 14 maja o godzinie 12:00 w sali nr 26 w budynku Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu będzie informacja na temat planów komercjalizacji Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz włączenia w jego struktury Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.

Punkt obejmuje także: przedstawienie stanowiska Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Pan Michał Huzarski, dyskusję oraz wypracowanie i podjęcie stanowiska Rady Powiatu Wałbrzyskiego w przedmiotowej sprawie.
Na sesję zaproszeni zostali goście reprezentujący środowiska związane w obydwiema placówkami:
1.Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha;
2. Adam Górecki, Wójt Gminy Czarny Bór;
3. Leszek Majkowski, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia przy Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu;
4. Renata Romanik, Przedstawiciel Załogi Lecznictwa Odwykowego dla Osób uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze;
5. Jacek Kasprzak, Dyrektor Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od alkoholu w Czarnym Borze;
6. Związek Zawodowy Lekarzy przy Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu;
7. Związek Zawodowy Pielęgniarek przy Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu;
8. Helena Leszczyńska, NSZZ „Solidarność” przy Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu;
9. Mariola Dudziak, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Wątpliwości dotyczące prywatyzacji wałbrzyskiego szpitala oraz likwidacji szpitala w Czarnym Borze przedstawił niedawno wałbrzyski radny sejmiku wojewódzkiego, Piotr Sosiński:

- Działania w sprawie przekształcenia maja zostać podjęte w najbliższych tygodniach, natomiast radni wojewódzcy nadal nie dysponują innymi, niż prasowymi informacjami na ten temat. Z tych informacji wynika, że jeszcze w maju zarząd województwa ma podjąć decyzję dotyczącą przekształcenia tych dwóch placówek w spółkę prawa handlowego, w czerwcu sejmik ma podjąć uchwałę w sprawie powołania tej spółki, a nowy podmiot miałby podjąć działalność już od 1 października 2012, a nie, jak wcześniej mówiono, od 1 stycznia 2013 roku. Jakie będą konsekwencje takich działań? Szpital w Czarnym Borze zatrudnia ponad 80 osób i należy do największych pracodawców w gminie. Połączenie placówek oznacza likwidację Zakładu Lecznictwa Odwykowego w Czarnym Borze i zwolnienie części pracowników. Pracę utrzyma jedynie pewna grupa terapeutów. Powstaje pytanie dlaczego osoby firmujące aglomeracje wałbrzyską nie wypowiadają się na ten temat. Tyle się mówi o współpracy, o wspólnych inicjatywach gmin, których celem jest rozwój, a tymczasem likwiduje się poważnego pracodawcę w jednej z gmin, a jako jeden z istotniejszych argumentów podaje się wysokie koszty remontu zespołu pałacowego, w którym znajduje się szpital. W tej smutnej sprawie jest jeden jasny punkt. Wraz z radnym Pawłem Hreniakiem zapytaliśmy Leszka Millera czy wie, że jego radni wojewódzcy chcą wespół z radnymi Platformy Obywatelskiej komercjalizacje szpitali. Pytanie o tyle zasadne, że SLD, w swoim programie, w punkcie „Szpital to nie fabryka” neguje pomysł komercjalizacji szpitali. Ostatnio pojawiły się głosy, ze zarząd województwa może mieć problem ze znalezieniem większości do przegłosowania uchwały o utworzeniu spółki ze szpitali w Wałbrzychu i Czarnym Borze. Prawdopodobnie radni SLD przeczytali program swojej partii albo otrzymali wytyczne z Warszawy i nie nie będą bezkrytycznie realizować pomysłów PO – podejrzewał Piotr Sosiński.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group