Poniedziałek, 8 marca
Imieniny: Beaty, Jana
Czytających: 1755
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O maszynach parowych na Przystanku Atlanty

Poniedziałek, 22 listopada 2010, 7:11
Aktualizacja: 7:12
Autor: Sven
Wałbrzych: O maszynach parowych na Przystanku Atlanty
Fot. Sławomir Pawlik
„Dolnośląska kolekcja maszyn parowych” to tytuł ostatniego w tym roku wykładu profesora Stanisława Januszewskiego w cyklu organizowanym przez Pracownię Regionalną.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 8 w Wałbrzychu spotkali się w Galerii pod Atlantami, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat maszyn parowych.

Swoją wiedzą dzielił się profesor Januszewski - historyk techniki, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, autor koncepcji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu. Januszewski jest także autorem wielu publikacji dokumentujących zdobycze techniki i propagujących potrzebę zachowania tego dorobku dla przyszłych pokoleń.

Główne wątki spotkania dotyczyły historii przepompowni wody „Świątniki” i jedynego holownika parowego o nazwie „Nador”. Dzisiaj jest od siedzibą Muzeum Odry oraz Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Jest całkowicie sprawny i w razie potrzeby na pewno nie zawiedzie. Z kolei „Świątniki” to ważny element systemy dostarczania i uzdatniania wody dla Wrocławia. Historyczne wyposażenie przepompowni jest unikatem na skalę europejską.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group