Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3380
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: O transformacji energetycznej

Niedziela, 25 września 2022, 8:03
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: O transformacji energetycznej
Fot. UM Świdnica
Beata Moskal–Słaniewska, prezydent Świdnicy, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy oraz Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa–Gorce wzięli udział w konferencji prasowej, zorganizowanej w biurze Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce dla dziennikarzy z Niemiec. Konferencję prowadziła redaktor Monika Suder z telewizji Echo24.

Głównym tematem spotkania był unijny program sprawiedliwej transformacji w kontekście Dolnego Śląska, a także wpływ funduszy europejskich na rozwój regionu. Samorządowcy zwrócili uwagę zagranicznych dziennikarzy na długi proces odchodzenia od węgla w ich gminach, które były mocno związane z jego wydobyciem i trudny proces wprowadzania założeń polityki klimatycznej. Likwidacja kopalń w latach 90-tych odcisnęła swoje piętno na lokalnej społeczności oraz regionie, który w gwałtowny sposób musiał szybko dostosować się do nowych realiów. Podobne trudności przeżywały miasta i gminy, w których do końca lat 80-tych działały zakłady branży włókienniczej, motoryzacyjnej czy ceramicznej. Samorządowcy zgodnie podkreślali, że wtedy zabrakło systemowego wsparcia ze strony państwa, co w późniejszych latach tylko pogłębiło trudną sytuację wielu rodzin – mieszkańców południowej części Dolnego Śląska.

Prezydenci i burmistrzowie mówili o wyzwaniach z jakimi się spotykają w swoich działaniach na rzecz transformacji energetycznej w gminach, wykorzystaniu zielonej energii oraz termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Zgodnie podkreślali, że mają gotowe projekty dotyczące między innymi termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych, a tego czego zdecydowanie brak, to środków zewnętrznych na ich realizację.

- Nie oznacza to bezczynności. W ostatnich latach gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej zrobiły wiele w dziedzinie ekologii, chociażby w ograniczeniu niskiej emisji. Świdnica jest liderem projektu wymiany źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie 15 gmin, gdzie całkowita wartość zadania to ponad 38 milionów złotych, w tym unijne dofinansowanie wynosi ponad 26 milionów złotych. W sumie podpisano 1483 umów, 291 w samej Świdnicy. To pokazuje jak duże zainteresowanie jest wśród samych mieszkańców odejściem od ogrzewania własnego domu czy mieszkania węglem – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Redaktorzy pytali także o relacje polsko-niemieckie i wzajemną współpracę. Samorządowcy zdecydowanie podkreślili, że współpraca ta ma bardzo dobry wymiar na poziomie lokalnym, a wiele miast i gmin realizuje podpisane dwustronne umowy partnerskie z niemieckimi władzami lokalnymi.

W konferencji prasowej wzięli udział dziennikarze m.in. z redakcji Die ZEIT, Süddeutsche Zeitung, Stuttgarter Zeitung czy Neue Berliner Redaktionsgesellschaft.

Twoja reakcja na artykuł?

6
15%
Cieszy
16
39%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
12%
Złości
14
34%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group