Piątek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 2542
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O wielkich tego świata w Galerii pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 18 marca 2010, 12:24
Aktualizacja: 15:33
Autor: Daniel Wawryniewicz
Dr Łuczyński z pasją opowiadał o wielkich tego świata odwiedzających XIX–wieczny Wałbrzych
Fot. Daniel Wawryniewicz
Rozpoczął się kolejny drugi już cykl wykładów dr Romualda Łuczyńskiego w Galerii Biblioteki pod Atlantami. Spotkanie cieszyło się sporym powodzeniem zarówno wśród młodszych jak i starszych.

- Dzisiejszy wykład poświęcony będzie wielkim tego świata, którzy zahaczyli o Wałbrzych i najbliższą okolicę przede wszystkim w XIX wieku - tłumaczył doktor Łuczyński podczas krótkiego wstępu. - Przez wielkich, można rozumieć ludzi, którzy mieli wpływ na dzieje świata. W tym polityków, artystów, pisarzy i muzyków, odwiedzających tutejsze regiony.

Doktor opowiadał nie tylko o samym Wałbrzychu, ale również o Szczawnie Zdroju, zamku Książ, który odwiedzali najwięksi politycy ówczesnego świata oraz Andrzejówce i dzielnicy Stary Zdrój. Prezentacja multimedialna połączona z wykładem była doskonałą lekcją historii, która rozpoczęła się od omówienia sylwetki Johana Wolfganga Goethego.

W trakcie spotkania prowadzący zadawał pytania, sprawdzając przygotowanie słuchaczy. Przekazywana wiedza była bardzo szczegółowa. Dzięki temu młodzież poznała historię wielu wybitnych postaci takich jak np. Johna Quincy'ego Adamsa, szóstego prezydenta USA, Karola Maya, twórcy Winnetou, czy też mało znanego, lecz wybitnego kompozytora Raoula Koczalskiego, nazywanego “polskim Mozartem”. Ze względu na splendor, jakim cieszył się ówczesny Wałbrzych, był on odwiedzany przez takie wielkie osobistości jak Winston Churchill czy Zygmunt Krasiński. Na slajdach oprócz zdjęć prezentowane były także obrazy przedstawiające XIX-wieczny wałbrzyski Rynek, Stary Zdrój, zamek Książ i okolice.

- Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w wykładzie. Nie spodziewałam się tego, że Wałbrzych był kiedyś taki popularny - mówi Monika, jedna ze słuchaczek.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group