Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3702
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

Poniedziałek, 3 października 2016, 6:49
Aktualizacja: 7:14
Autor: Robert Bajek
REGION, Szczawno-Zdrój: Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Sali Kameralnej Teatru Zdrojowego w Szczawnie–Zdroju odbył się koncert z okazji przypadającego 27 września Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Organizatorzy - Wałbrzyskie Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" do udziału w koncercie zaprosili dzieci i młodzież z Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie-Zdroju, II LO w Świdnicy, Szkoły Mistrzostwa Sportowego Junior we Wrocławiu, PSP nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu, PSP nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu, Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu i I LO im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu. Występy artystyczne przeplatane były opowieściami i historiami z lat wojennych i powojennych Polskiego Państwa Podziemnego.

Przypomnijmy: Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało na okupowanych przez wojska niemieckie i radzieckie ziemiach Polski. Powołane zostało 27 września 1939 roku jako Służba Zwycięstwu Polski, przekształcone następnie w Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową. Zwierzchnikiem formacji były władze RP na uchodźstwie i krajowe przedstawicielstwa tego rządu. W ramach Polskiego Państwa Podziemnego powstały równolegle struktury wojskowe i cywilne. Dowódcami wojskowymi byli generałowie: Michał Tokarzewski-Karaszewicz „Torwid”, Stefan Rowecki „Grot”, Tadeusz Komorowski „Bór” i Leopold Okulicki „Niedźwiadek”. Pion cywilny obejmował przedstawicieli 4 stronnictw politycznych, współtworzących rząd na uchodźstwie i delegaturę rządu na kraj. Po zakończeniu wojny, walczący nadal o suwerenną Polskę członkowie PPP poddawani byli represjom i prześladowaniom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group