Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 5044
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: Obchody zakończenia wojny odbyły się w Walimiu

Środa, 8 maja 2019, 14:27
Aktualizacja: Czwartek, 9 maja 2019, 9:12
Autor: Robert Bajek
Walim: Obchody zakończenia wojny odbyły się w Walimiu
Fot. Robert Bajek
Na terenie Kwatery Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu odbyły się dzisiaj uroczyste obchody 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie Sztandarów i Hymn Państwowy. Następnie przpomnieni i uczczeni zostali bohaterowie tamtych dni, a także ofiary terroru, a Adam Hausman - Wójt Gminy Walim odczytał fragment książki osoby, która przeżyła wojenną zawieruchę, w czasie której przebywała między innymi w jednym z obozów w Walimiu. Podczas uroczystości nie zabrakło Apelu Pamięci, salwy honorowej i Ceremoniału Wojskowego z udziałem Żołnierzy Wojska Polskiego z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty, Sztandary wyprowadzono, a zakończeniem uroczystości była parada wojskowa. Wśród delegacji uczestniczących w uroczystości znaleźli się między innymi przedstawiciele Starostwa Powiatowego ze Starostą Krzysztofem Kwiatkowskim na czele, przedstawiciele władz lokalnych z Adamem Hausmanem - Wójtem Gminy Walim, przedstawiciele szkół, ośrodków wychowawczych, instytucji społeczno-kulturalnych, duchowieństwa, OSP i środowisk kombatanckich.

Warto przypomnieć, że znajdująca się w Walimiu Kwatera Ofiar Terroru Hitlerowskiego powstała ku pamięci tym, którzy w Górach Sowich pozostali na zawsze i ku przestrodze dla przyszłych pokoleń. Spoczywają w niej ofiary - jeńcy wojenni i robotnicy przymusowi, sprowadzeni w Góry Sowie i umieszczeni w obozach pracy. W nieludzkich warunkach, wśród chorób i głodu pracowali przy budowie kompleksu pod kryptonimem "Riese". Dokładna liczba osób pochowanych na terenie Kwatery Ofiar Terroru Hitlerowskiego nie jest znana.

Twoja reakcja na artykuł?

3
27%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
4
36%
Smuci
1
9%
Złości
2
18%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group