Poniedziałek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 4572
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obejrzyj ciekawą wystawę

Piątek, 17 marca 2017, 6:44
Aktualizacja: 8:39
Autor: red
Wałbrzych: Obejrzyj ciekawą wystawę
Fot. użyczone
Fundacja Wolność i Demokracja zaprasza wałbrzyszan do zapoznania się z wystawą pod tytułem „Wiek Pary,
elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”, którą można obejrzeć na wałbrzyskim rynku.

Celem wystawy jest prezentacja sylwetek działaczy politycznych i społecznych, a także ekonomistów, przemysłowców i wynalazców związanych z Kresami Wschodnimi oraz wyeksponowanie ich osiągnięć na tle gwałtownych przemian gospodarczych, które zaszły w XIX wieku na ziemiach polskich. Wśród zaprezentowanych postaci są Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, Leon Sapieha, Jan Tadeusz Lubomirski, Ignacy Łukasiewicz, Jan Szczepanik, Michał Elwiro Andriolli oraz Franciszek Stefczyk.

Wystawa pozwala zapoznać się wieloma pojęciami z zakresu historii przedsiębiorczości, przemysłu, techniki i bankowości. Zarysowanie rozwoju przemysłu w Europie i Polsce oraz wynikających z niego zmian w życiu
społecznym służą lepszemu zrozumieniu znaczenia i rozmiaru wkładu Polaków z Kresów w ekonomię i gospodarkę ziem polskich w XIX wieku.

Wystawę przygotowała Fundacja WiD w ramach projektu „Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Projekt ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkół ponadpodstawowych Mazowsza i Dolnego Śląska, a także mieszkańców pięciu miast (Warszawy, Wrocławia, Wałbrzycha, Dusznik-Zdroju i Dzierżoniowa) wiedzy na temat wkładu Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych oraz kształtowanie postaw sprzyjających przedsiębiorczości. Partnerem projektu jest Fundacja Instytut Druckiego-Lubeckiego.

W Wałbrzychu wystawa będzie eksponowana od 15 do 31 marca 2017. W kolejnych tygodniach będą mogli z nią zapoznać się mieszkańcy Dzierżoniowa.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group