Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 3580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obrazy doczekały się konserwacji

Poniedziałek, 13 lipca 2020, 10:26
Aktualizacja: Wtorek, 14 lipca 2020, 8:23
Autor: red
Wałbrzych: Obrazy doczekały się konserwacji
Fot. użyczone
Najpiękniejsza rezydencja arystokratyczna w Polsce sukcesywnie udostępnia kolejne, odrestaurowane pomieszczenia. W meble z epoki wyposażone zostały m.in. dawne apartamenty synów księżnej Daisy na trzecim piętrze, gdzie odtworzono ich sale lekcyjne. Profesjonalnej konserwacji doczekały się także cenne dzieła sztuki należące do Książa, a tym barokowy obraz przedstawiający Wenus i jej kochanka Adonisa.

Młodzi Hochbergowie mieszkali na początku XX wieku na trzecim piętrze Książa, w słonecznych pokojach od strony południowej. Synowie księcia Jana Henryka XV von Pless (1861-1938) i jego słynnej żony czyli księżnej Daisy (1873-1943) zajmowali suitę pomieszczeń znajdującą się bezpośrednio nad prywatnymi apartamentami ich ojca na drugim piętrze. Bez wątpienia książę słyszał ze swojego gabinetu (dziś sala krzywa na drugim piętrze) czy sypialni odgłosy bawiących się synów: dziedzica Jana Henryka XVII (1900-1984) oraz młodszych Aleksandra (1905-1984) i Bolka (1910-1936). Sąsiadujące ze sobą apartamenty księżnej Daisy i jej męża łączyła z trzecim piętrem i skrzydłem zajmowanym przez ich dzieci, dziś zamurowana, sekretna klatka schodowa. Pokoje chłopców składały się z sypialni, bawialni oraz klas lekcyjnych, gdzie starsza dwójka była uczona przez domowych nauczycieli i guwernerów. Do odtworzenia klasy młodych Hochbergów posłużyły m.in. oryginalne meble z mieszkania nauczyciela i bibliotekarza zamkowego Johanna Karla Endemanna. Przekazali je w darze jego potomkowie. Pozostały elementy wystroju, w tym sprzęty szkolne z początku ubiegłego stulecia przekazały osoby prywatne oraz dyrekcja III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu. Dekorację klasy dopełnia, ulubiona przez małych gości zamku kopia obrazu Iwana Szyszkina z 1889 roku pt. „Poranek w sosnowym lesie”. Stanowiące własność Zamku Książ, uszkodzone płótno poddane zostało ostatnio profesjonalnej konserwacji. Dokonała jej Ewa Czechowska. Konserwatorka naprawiła i oczyściła w ostatnim czasie także inny, niezwykle cenny obraz z ksiażąńskich zbiorów.

Płótno „Afrodyta i Adonis” nieznanego malarza, najprawdopodobniej przedstawiciela wczesnobarokowego warsztatu francuskiego został zakupiony do kolekcji Zamku Książ w Wałbrzychu już w 1975 roku. Dziś zdobi jeden z umeblowanych w 2019 roku salonów na trzecim piętrze zamku, gdzie niegdyś mieściły się pokoje gościnne.

Według mitu zakochana w Adonisie bogini Afrodyta często towarzyszyła mu w łowach. Być może przedstawieni na obrazie Afrodyta i Adonis sportretowani zostali właśnie po powrocie z polowania. Adonis, ubrany w antyczną zbroję, obejmuje młodą, piękną kobietę w długiej sukni, z odsłoniętą prawą piersią.
Zakres konserwacji objął prace na obrazie oraz na ramie. W trakcie prac konserwatorskich wykonano dokumentację zdjęciową w świetle VIS (rozproszonym, skośnym i przychodzącym). Lico obrazu oczyszczano z zabrudzeń powierzchniowych. Ubytki w drewnianej ramie zostały uzupełnione. Na zakończenie prac płótno obrazu zostało pokryte werniksem.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group