Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2532
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Obywatelskie projekty

Środa, 13 stycznia 2021, 12:31
Aktualizacja: 13:01
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Obywatelskie projekty
Fot. UM Boguszów–Gorce
W roku 2020 w Gminie Boguszów–Gorce do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego zostały skierowane cztery projekty na łączną kwotę 114 739 zł.

Jednym z nich był projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez doposażenie w odzież ochronną Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej Oddział Gorce w Boguszowie-Gorcach, ul. Tadeusza Kościuszki 12A”. Z pozyskanych środków w wysokości 42 339 zł zakupiono nowoczesną, wysokiej jakości odzież ochronną (hełmy strażackie bojowe wraz z latarkami oraz rękawice), która jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego strażaka, zapewnia ochronę i bezpieczeństwo podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz rozpoznawczo-ratowniczych, a także zwiększa skuteczność prowadzonych działań. Sprzęt został zakupiony oraz przekazany Jednostce OSP Gorce w dniu 30 września 2020 r. Pomysłodawcą projektu był pan Przemysław Guzik.

Dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego zyskała także Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Boguszów. W ramach projektu „Na straży bezpieczeństwa – nowy sprzęt dla OSP Boguszów” zakupiono sprzęt ratowniczy i szkoleniowy oraz wyposażenie remizy w Boguszowie. Głównym zadaniem OSP Boguszów jest podejmowanie działań ratowniczo-gaśniczych, ale także propagowanie kultury i sportu oraz szkolenie młodych adeptów pożarnictwa. Zakupiony sprzęt ma na celu podniesienie jakości wyszkolenia strażaków jak i prowadzenie efektywnych działań ratowniczych podejmowanych w celu ratowania ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Sprzęt, tj. pralka i suszarka do odzieży, tarcza nalewowa, hydronetka metalowa, namiot ekspresowy oraz odzież i obuwie wyjściowe oraz specjalistyczne został zakupiony oraz przekazany Jednostce OSP Boguszów w dniu 22 września 2020 r. Pomysłodawcą projektu był pan Emil Stroisz, a kwota pozyskana na realizację projektu wyniosła 30 000 zł.

Kolejny projekt pn. „ZIELONA KLASA” – czyli powstanie zielonej klasy zewnętrznej na terenie szkoły podstawowej w Boguszowie-Gorcach” zakładał budowę i wyposażenie sali lekcyjnej na wolnym powietrzu na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Boguszowie-Gorcach. Kwota uzyskana na realizacje zadania to 30 000 zł. Sprzęt oraz materiały niezbędne do budowy „Zielonej Klasy”zostały już zakupione, jednak ze względu na istotę jej funkcjonowania, aktualną porę roku, okres pandemii i realizację zajęć w formie zdalnej, wykonanie prac związanych z montażem i przygotowaniem podłoża oraz zadaszenia zaplanowano na przełom marca i kwietnia 2021 r.

„Zielona klasa” zostanie wyposażona w pomoce i urządzenia dydaktyczne, w skład których wejdzie m.in. stacja pogodowa, miernik, róża wiatrów i plansze edukacyjne. Będzie ona służyła prowadzeniu zajęć lekcyjnych z zakresu przyrody, planowania czasu wolnego, sposobów prowadzenia i zapisywania obserwacji, wyznaczania kierunków w terenie, poznania ekosystemów miejskich, prawidłowości rozwoju człowieka i wielu innych. Projekt ma na celu nie tylko umożliwienie prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu, ale także kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez bezpośredni kontakt z naturą, podniesienie atrakcyjności zajęć szkolnych oraz jakości pracy nauczycieli poprzez wprowadzenie nowatorskich form prowadzenia zajęć. Pomysłodawczyniami projektu były panie Agnieszka Lewek oraz Magdalena Szumska.

Ostatnim projektem zrealizowanym ze środków pozyskanych z Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 jest „Strefa wypoczynku dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie-Gorcach”, którego pomysłodawczynią była pani Wiesława Piotrowska. Zakładał on utworzenie na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie-Gorcach bezpiecznej strefy wypoczynku dla uczniów. Na ten cel pozyskano środki w wysokości 12 400 zł. W ramach realizacji projektu powstało ogólnodostępne miejsce wyposażone w parawany wyciszające, mobilną szafkę na gry planszowe i komiksy, stoliki śniadaniowe, gruszki rehabilitacyjne, pufy – kanapy, zestawy siedzisk i zestawy gier planszowych oraz tablicę kreatywną.

Zamówione wyposażenie już dotarło do szkoły, a gotowa strefa wypoczynku czeka na powrót dzieci do szkoły. Ma ona sprzyjać wyciszeniu uczniów, stymulowaniu myślenia i koncentracji. Podczas przerw śródlekcyjnych, przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć będą oni mogli w bezpiecznych i komfortowych warunkach odpocząć, wyciszyć się, zjeść śniadanie, zagrać w gry planszowe oraz rozwijać relacje interpersonalne podczas kameralnych rozmów z rówieśnikami. Miejsce będzie także wykorzystywane podczas lekcji jako „kącik relaksacyjny’ dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group