• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 19:53
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4930
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Od jutra wchodzą w życie zmiany w systemie zdrowia

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 30 września 2017, 12:28
Aktualizacja: Niedziela, 1 października 2017, 8:03
Autor: PAW
Fot. red
Od 1 października zmieniły się punkty pomocy medycznej udzielane pacjentom w nocy i święta.

Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej realizują świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00. W Wałbrzychu taką opiekę zdrowotną realizują: Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego oraz Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Najwięcej punktów świadczących ten rodzaj opieki znajdzie się przy szpitalach.

Do tej pory osoby, które potrzebowały pilnej konsultacji lekarskiej w godzinach od 18:00 do 8:00 w dni powszednie oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, korzystały z pomocy Pogotowia Ratunkowego lub trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Ministerstwo Zdrowia wprowadzając takie zmiany chce odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Popularne SOR-y i izby przyjęć mają wreszcie wykonywać pracę zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a nie zajmować się leczeniem anginy czy grypy, co dotychczas było bardzo częstym przypadkiem.

Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Bardzo sceptycznie o zmianach wypowiada się prezydent Roman Szełemej.
- Jestem przeciwny tym zmianom, bo szpitale muszą się dostosować do nowych wymogów. Na to potrzeba dodatkowych środków, a jest ich zbyt mało. Zmiany te spowodują chaos i ucierpią na tym lekarze, pielęgniarki, ale też i pacjenci - mówi Roman Szełemej.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Pacjent 30-09-2017 14:04
Bliżej będzie pacjentowi do szpitalnego leczenia w przypadkach pilnej potrzeby, jeśli lekarz jest tam na miejscu. Bo do tej pory musiał się "bujać " do Medica . Tam był pierwszy "ośrodek selekcji przedszpitalnej" . Jeszcze się nie zaczęło a doktorek już marudzi.
~pytacz 30-09-2017 18:38
Czy ktoś obejrzał już nowy film polski ,,Botoks"? tam jet pokazana dobrze rzeczywistość publicznej służby zdrowia.
57jurand 30-09-2017 19:41
,,Botoks'' to kolejne przegięcie w rodzaju ,,Na dobre i złe'' tylko w drugą stronę , tam wszystko co dobre tutaj wszystko co złe .Jeden szajc.
~Janosik 1-10-2017 9:11
Co "szlachetny doktorek" pomyślał jak eliminował oddział chirurgii dziecięcej w Wałbrzychu? Gdzie on jest jak karetka z Wałbrzycha jedzie z dzieckiem do Wrocławia z pilnym zabiegiem mimo, że państwo podobno dba o najmłodsze pokolenie. W zamian mamy oddziały dla alkoholików w szpitalu pod wodzą Szełemeja. Słowo "Zdrowie " u Szełemeja to brzmi naprawdę przewrotnie.
~Szelemej to żyd 1-10-2017 9:57
Dla niego nie ma zdrowia tylko szalom...
~pytacz 1-10-2017 9:57
Każdy lekarzyk ma swój cmentarzyk?
~Jędrek 1-10-2017 10:18
Myślę ,że tydzień wcześniej powinna być ustalona rejonizacja i porządna informacja na ten temat.Gdzie np mają udać się mieszkańcy Boguszowa
~bbbb 1-10-2017 14:28
Dotychczasowe miejsce na ul. Chrobrego było idealne. Ze wszystkich dzielnic Walbrzycha jest bezpośredni dojazd. Także mieszkańcy okolic Walbrzycha mieli dobry dojazd. Teraz trzeba jechać z przesiadkami. Wydłuża to czas, który w przypadku chorej, osłabionej osoby nie jest bez znaczenia. W pobliżu były 2 apteki, gdzie można było wykupić leki. Brak dobrego dojazdu w pobliże szpitali. Z przystanków na N.Mieście i P. Górze do szpitali jest daleko, pod górkę. Czy będzie w tych szpitalach pomoc pediatryczna - nie wiadomo. Ponoć ustawodawca nie przewidział zatrudnienia pediatrów.
~ 1-10-2017 15:27
a co ma Szelemej do zarzadzenia, ktory w calej Polsce jest odgorny???
~pytacz 1-10-2017 22:33
Może to że uczestniczy w tym wszystkim?
~zdzislaw 1-10-2017 23:05
@pytacz No wiec nie uczestniczy. To idiota hrabia Radziwil wymyslil. Poslaniec szczerbatego karla Jaroslawa.
~Greg 2-10-2017 7:57
Zdzisĺaw dla ciebie powinni otworzyć oddział psychiatrii

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group