Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 5343
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Odnawialne Źródła Energii, czyli zielona przyszłość planety

Niedziela, 22 maja 2022, 8:08
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Odnawialne Źródła Energii, czyli zielona przyszłość planety
Fot. użyczone
Klimat gwałtownie się ociepla, zalewają nas deszcze, po których przychodzą długotrwałe susze. Nie można się już tylko zastanawiać, co z tym zrobić, tylko trzeba działać. Sposobem na uratowanie naszej planety bez wątpienia jest przejście z wyczerpujących się zasobów źródła energii na takie, które się samoistnie odnawiają. Czym są Odnawialne Źródła Energii, jakie są ich rodzaje i co sprawia, że mogą ocalić Ziemię?

Odnawialne Źródła Energii – co to takiego?

To źródła energii, które szybko się odnawiają lub korzystanie z nich nie powoduje zmniejszenia zasobów. Ich przeciwieństwem są nieodnawialne źródła energii, a więc takie, które posiadają określony i wyczerpywalny potencjał, którego nie da się szybko odbudować.

Unia Europejska przeprowadza w swoich krajach transformację energetyczną, która w dużej mierze polega na zamianie nieodnawialnych źródeł energii na odnawialne. To nieodwracalny, ogólnoświatowy trend, który wpływa na szeroko pojęty sektor energetyczny, ale nie tylko, bo także transport, budownictwo czy przemysł.

Jakie są rodzaje OZE?

Istnieje kilka rodzajów odnawialnych źródeł energii. OZE charakteryzuje się dużą dywersyfikacją sposobów pozyskiwania mocy. Dzielą się one na:
• Energię słoneczną - promienie słoneczne zawierają duży ładunek energii, który można pozyskiwać, a następnie zamienić na prąd płynący w gniazdku. Podstawowym sposobem na pozyskiwanie tej energii są panele fotowoltaiczne.
• Energię wiatru - pozyskiwana jest za pomocą specjalistycznych turbin, które są wprowadzane w ruch za pośrednictwem wiatru. Odpowiadają one za zamianę energii kinetycznej w elektryczną, czyli taką, która z powodzeniem może zasilić dowolne urządzenia.
• Energię wodną - woda umożliwia wytwarzanie prądu, do czego wykorzystuje się infrastrukturę elektrowni wodnych. Woda przyczynia się do wytworzenia ok. 15% globalnej produkcji prądu.
• Energię geotermalną – to źródła energii, które znajdują się w gruncie.  Aby ją pozyskać, wykonuje się specjalne odwierty. Ze względu na swoją specyfikę, wykorzystuje się ją w szczególności do produkcji energii cieplnej.
• Bioenergię - obejmuje źródła pochodzenia organicznego, które wykorzystuje się do wytwarzania prądu, ogrzewania lub chłodzenia oraz jako paliwo w transporcie. Bioenergia występuje w formie biopaliw, biogazu czy biomasy, a do jej produkcji używa się gałęzi lub innych odpadów drzewnych.

Korzyści płynące z Odnawialnych Źródeł Energii

Dzięki OZE planeta, jak i nasze własne zdrowie będą w lepszej formie na długie lata. Wykorzystywanie tych źródeł energii to również korzyści ekonomiczne i społeczne. Główne zalety OZE to:
• zredukowanie emisji zanieczyszczeń powietrza związanych z przetwarzaniem paliw kopalnych,
• wykorzystywanie darmowej i praktycznie nieskończonej, odnawialnej energii ze słońca, wody, wiatru czy skał,
• stały jednostkowy koszt energii,
• wysoka wydajność,
• mniejsze rachunki za prąd czy wodę - niektóre systemy, jak np. instalacje fotowoltaiczne, pozwalają dodatkowo zarabiać, ponieważ nadwyżki zgromadzonej, niewykorzystanej energii można odsprzedać (rynek prosumencki),
• niezależność od dużych, zewnętrznych dostawców,
• ograniczenie zachorowań wynikających z zanieczyszczeń środowiska

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group