Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4690
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Odpady – globalny problem na miarę XXI wieku

Poniedziałek, 11 września 2023, 6:36
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Odpady – globalny problem na miarę XXI wieku
Fot. użyczone
Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej szkodliwości odpadów, ludzie stale borykają się z problemem śmieci. Kłopot ten rozwinąć się po rewolucji agrarnej i przejściu na osiadły tryb życia. Produkowane przez przeważającą część historii ludzkości śmieci początkowo miały wyłącznie organiczny charakter; rozkładając się, wpisywały się one w cykl przyrody, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla stabilności ekologicznej. Szacuje się, że przełom w historii odpadów nastąpił w XIX wieku, wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej. To właśnie wtedy rozpoczęto produkować coraz nowsze wynalazki i materiały, a przy tym zaczęła wzrastać ilość problematycznych, znacznie bardziej szkodliwych opadów. Pomimo tego że problem odpadów jako globalnego zagrożenia dla środowiska jest dość młody, wzrasta on do iście kolosalnych rozmiarów. Wynika to między innymi z faktu wszechobecnego konsumpcjonizmu, a także nieumiejętnym zarządzaniu odpadami, jakie produkuje się okolicznościowo – na przykład podczas remontu domu czy mieszkania.

Czym są odpady niebezpieczne i dlaczego są aż tak problematyczne?

Pod pojęciem „odpady niebezpieczne” ukryte są wszystkie odrzuty, które ze względu na szereg swoich chemicznych i fizycznych właściwości stanowią spore zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt, a także sytuacji środowiska naturalnego. Niebezpieczeństwo tego rodzaju odpadów pochodzi głównie z zawartych w nich toksycznych substancji czy metali ciężkich. Główne źródła pochodzenia odpadów określanych mianem niebezpiecznych to przede wszystkim przemysł i rolnictwo – stanowią one efekt uboczny różnych procesów technologicznych. Aby odpad mógł zostać sklasyfikowany jako niebezpieczny, powinien on charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Do rodziny odpadów niebezpiecznych zalicza się zanieczyszczenia:
• wysoce łatwopalne – ciecze zapalające się w kontakcie z powietrzem bądź krótkotrwałym kontakcie z ogniem;
• wybuchowe – odpady wybuchające pod wpływem ognia, wrażliwe na wstrząsy i tarcie;
• żrące – niszczące żywe tkanki podczas kontaktu z nimi;
• toksyczne – powodujące zgon bądź przewlekłe, niekorzystne skutki dla zdrowia w wyniku połknięcia, wdychania czy wnikania przez skórę.

Chociaż odpady niebezpieczne kojarzone są zazwyczaj z przemysłem, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele z nich występuje w życiu codziennym. W gospodarstwach domowych znajdują się substancje oraz przedmioty, które po wyrzuceniu mogą stać się wysoce szkodliwe dla środowiska naturalnego. Chodzi tutaj między innymi o baterie, akumulatory, odpady poremontowe czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Składowanie takich odpadów w miejscu nieprzeznaczonym lub wywożenie ich do lasów grozi wysoką karą grzywny lub nawet pozbawieniem wolności. Jak więc poradzić sobie z odpadami?

Legalny wywóz śmieci? Udaj się do profesjonalistów

Najczęściej produkowanym odpadem, wysoce szkodliwym dla środowiska, jest przede wszystkim gruz. W przypadku przetransportowania jego dużej ilości do specjalnego punktu odbioru, najlepiej jest powierzyć zadanie specjalistom. Na stronie panda-wywoz.pl - wywóz odpadów zainteresowani mogą dowiedzieć się, jak przebiega wywóz gruzu wraz z profesjonalistami. Firma zajmuje się podstawianiem kontenerów zarówno dla wspólnot mieszkaniowych i klientów indywidualnych. PANDA WYWÓZ zajmuje się wywozem śmieci z ogrodów działkowych oraz likwidacją dzikich wysypisk. Współpraca ze specjalistami jest znacznie bardziej atrakcyjna cenowo, niżeli uiszczenie opłaty za nielegalny wywóz śmieci – przy tym wspierasz również środowisko.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
3
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group