Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3652
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Odpowiedzialne firmy z Dolnego Śląska tworzą federację

Sobota, 7 kwietnia 2012, 7:24
Aktualizacja: 7:25
Autor: red
REGION: Odpowiedzialne firmy z Dolnego Śląska tworzą federację
Fot. użyczone
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu zyskuje coraz większe poparcie wśród firm z regionu. Razem z organizacjami pozarządowymi i naukowcami tworzą one Dolnośląską Federację Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych (DFPSO). W czasie dwóch spotkań, które odbyły się w marcu opiniowano statut i kartę zasad działania tworzącej się Federacji. Przedsiębiorcy i izby gospodarcze już teraz deklarują chęć przystąpienia do tworzącej się struktury, widząc w niej nowe szanse na rozwój.

Społeczna odpowiedzialność biznesu, znana również pod skrótem CSR, jest koncepcją, wedle której przedsiębiorstwa i organizacje są odpowiedzialne za swój wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne. Dolnośląska Federacja Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych ma integrować firmy, które chcą działać według tej zasady. Będzie platformą porozumienia i współpracy dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, zapewni również wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Taki zakres działania stanie się możliwy dzięki podjęciu współpracy z ośrodkami naukowymi i przedsiębiorcami mającymi doświadczenie we wdrażaniu zasad CSR. Jak mówi koordynatorka projektu Małgorzata Barrek z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
– Projekt Dolnośląskiej Federacji Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych realizujemy wspólnie z Fundacją „Krzyżowa” i firmą heapmail Internet Solutions. Dzięki wieloletniemu działaniu na styku organizacji pozarządowych i biznesu możemy skorzystać z doświadczenia w animacji współpracy i budowaniu porozumienia pomiędzy tymi sektorami. Mówią one odmiennym językiem i mają różne cele, lecz w ich interesie jest współpraca, która, jak się okazuje, daje wymierne korzyści obydwu stronom – dodaje.

Federacja była również prezentowana w czasie prestiżowych Targów CSR, które odbyły się 29 marca w Warszawie. Impreza ta organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu przyciągnęła blisko 70 firm i organizacji, a w śród nich wiele wielkich koncernów i znaczących instytucji takich jak UNICEF, Akademia Filantropi, PwC, Danone, BZ WBK, PZU i Kompania Piwowarska. Projekt Dolnośląskiej Federacji Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród organizacji pozarządowych jak i przedsiębiorstw.

Dolnośląska Federacja Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych jest częścią większego projektu: „Współpraca międzysektorowa – projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałymi jego elementami jest Dolnośląska Akademia Menadżerów CSR i Program Małych Grantów. Akademia jest programem edukacyjnym skierowanym do sektora małych i średnich przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych, których menadżerowie rozwijali swoją wiedzę na ten temat. Program Małych Grantów ma stymulować współpracę pomiędzy przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi by rozwiązań problemy, przed jakimi stanęły lokalne społeczności. Wspólnie projekt ma być odpowiedzią na bariery, przed jakimi stanęły przedsiębiorstwa sektora MŚP we wdrażaniu zasad odpowiedzialności biznesu na Dolnym Śląsku, które ujawniły się podczas realizowanego latem ubiegłego roku badania.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.odpowiedzialnybiznes.eu

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group