Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 3548
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Odsłonią tablicę poświęconą Józefowi Sierocińskiemu

Środa, 7 stycznia 2015, 13:25
Autor: red
REGION, Kamienna Góra: Odsłonią tablicę poświęconą Józefowi Sierocińskiemu
Fot. red
Już jutro w Kamiennej Górze odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Kapitana Wojska Polskiego Józefa Sierocińskiego.

Józef Sierociński - Kawaler Krzyża Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Krzyża Ochotników z Ameryki, Orderów: Interalliee, La Victorie i innych, b. Naczelnik VI-go Okr. Związku Sokołów Polskich w Ameryce, Absolwent Angielskiej Szkoły Oficerskiej w Kanadzie, b. Komendant I polskiej Szkoły Podchorążych w Cambridge Springs, Pa. b. Adiutant Komisji Wojskowej Polskiej w Ameryce i Szef Wydziału Rekrutacji, b. członek Polskiej Misji Wojskowej na Syberii, Bohater Wojny 1920 roku, b. Adiutant Generała Józefa Hallera, b. Prezes Związku Hallerczyków.

Kpt. Józef Sierociński po II wojnie światowej wyjechał ze zburzonej Warszawy na tzw. Ziemie Odzyskane i osiedlił się w Kamiennej Górze - miasteczku u podnóża Sudetów, gdzie zmarł w biedzie i zapomnieniu w 1955 roku. Dopiero w 2008 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, postawiono Kapitanowi porządny nagrobek. Od tego czasu trwa przywracanie go pamięci tutejszych mieszkańców.

Z okazji zbliżającej się 60. rocznicy śmierci kapitana Józefa Sierocińskiego zaplanowano odsłonić dużą pamiątkową tablicę na budynku, w którym żył i umarł, a jego większość obecnych mieszkańców, jak się okazało, nawet o tym nie wiedziało.

Uroczystość odbędzie się w czwartek 8 stycznia o godzinie 14:00 w Kamiennej Górze przy ul. Armii Ludowej 4. Po odsłonięciu tablicy, w miejscowym Muzeum, odbędzie się otwarcie mini wystawy poświęconej Kapitanowi, połączonej z wykładem historycznym.

Kapitan Sierociński to wyjątkowy przykład wielkiego Polaka i patrioty, który osiedlił się na Dolnym Śląsku, a później umarł w biedzie i został skazany na zapomnienie.

Więcej o Kapitanie można przeczytać na stronie SWAP
http://www.pava-swap.org/wydarzenia61.htm

a o planowanym wydarzeniu na FB
https://www.facebook.com/events/398001470367429/

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group