Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 3060
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Świebodzice: Odznaczenie dla kombatanta

Piątek, 29 stycznia 2021, 9:24
Autor: red
Wałbrzych/Świebodzice: Odznaczenie dla kombatanta
Fot. użyczone
Medal Obrońcy Ojczyzny dla Alfonsa Daszkiewicza ze Świebodzic.

Mieszkaniec Świebodzic Alfons Daszkiewicz 100-latek - major rezerwy WP, kombatant, żołnierz AK, który za kilka dni będzie obchodzić szczęśliwie - 101. urodziny, został odznaczony, we wtorek 20 stycznia, Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" – przyznawanym przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministra Jana Józefa Kasprzyka. Medal wręczył mu uroczyście wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, w obecności: córki odznaczanego medalem - Małgorzaty, mjr Jacka Barana - który wraz ze swoimi życzeniami przekazał uhonorowanemu list gratulacyjny w imieniu szefa WKU Kłodzko ppłk Marka Tomaszewskiego i w obecności prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, obwodu Wałbrzych, Marka Ratusznika, który wręczył uhonorowanemu swój list z życzeniami oraz wiązankę kwiatów, z tej pięknej okazji..

Mjr Alfons Daszkiewicz urodził się 2 lutego 1920 roku na Kresach, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w akcji Burza w walkach o wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej, a po ich zakończeniu został podstępnie aresztowany przez sowietów i wywieziony na Syberię. Jako dziecko, na początku lat trzydziestych uczestniczył w dożynkach w Zułowie gdzie widział marszałka Józefa Piłsudskiego i pamięta jak wujek podniósł go do góry mówiąc „Patrz tam jest nasz Dziadek"( Piłsudski). Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu został odznaczony: Medalem „PRO MEMORIA". Jest ponadto kawalerem Srebrnej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Związku Sybiraków, Odznaki Honorowej, Złotej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" oraz Kombatanckiego Krzyża Zwycięstwa.

Po powrocie z Syberii zamieszkał w Wałbrzychu, a w 1956 roku przeniósł się do Świebodzic gdzie pracował przez całe życie w Zakładach Przemysłu Lniarskiego"Silena". Jest członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK, obwód Wałbrzych. Jednym z ostatnich, który na spotkaniach w szkołach, – jako uczestniczący o toczonej podczas II wojny światowej przez nasz naród - walce o wolność i niepodległość Polski z dwoma wrogami, niemieckim i sowieckim. Do takiej formy edukacji włączał się bardzo aktywnie i z wielkim przekonaniem o jej słuszności, za co został awansowany w 2017 r. na stopień majora rezerwy Wojska Polskiego.

Medal „ Obrońcy Ojczyzny..." miał być wręczony mjr Daszkiewiczowi w ubiegłym roku, w dniu 100. urodzin, ale z powodu pandemii, przygotowywana uroczystość nie mogła się odbyć – wyjaśnia Marek Ratusznik, prezes Związku Kombatantów AK, Obwód Wałbrzych. Jubilat jest w dobrym zdrowiu. Odbierając medal serdecznie podziękował za pamięć i listy gratulacyjne.

Fotografie pochodzą z archiwum Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, obwodu Wałbrzych.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group