Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 5620
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Odżywki białkowe – co dają i czy warto je stosować?

Sobota, 28 maja 2022, 6:41
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Odżywki białkowe – co dają i czy warto je stosować?
Fot. użyczone
Odżywki białkowe, nazywane również niekiedy w skrócie „białkiem”, produkowane są z produktów pochodzenia naturalnego. Zwykle stosują je sportowcy i osoby aktywne fizyczne w celu wspomagania procesu budowy tkanki mięśniowej i odchudzania. Kto i kiedy powinien stosować odżywki białkowe? Jaki mają one wpływ na zdrowie? Poniżej podpowiadamy!

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to grupa zróżnicowanych produktów, których celem jest dostarczenie organizmowi łatwoprzyswajalnego białka. Można traktować je jako uzupełnienie codziennej diety bądź zastępować nimi jeden z posiłków ze swojego jadłospisu. W składzie odżywek białkowych znajdziemy – co oczywiste – przede wszystkim białko, ale także węglowodany, tłuszcze, wodę i sole mineralne (w stosunkowo niewielkich ilościach). Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów odżywek białkowych:
• Białko serwatkowe, które charakteryzuje się łatwą przyswajalnością, a także szybkim wchłanianiem, a następnie – również trawieniem. Jest ono polecane przede wszystkim sportowcom, których celem jest zbudowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Wytwarza się je z serwatki, czyli cieczy, która jest produktem ubocznym produkcji sera. Występuje ono w różnych wersjach smakowych – możemy spotkać m.in. czekoladowe, jagodowe czy też waniliowe waniliowe białko serwatkowe
• Kazeina, która jest doceniana przede wszystkim za swoją atrakcyjną cenę. Oprócz białka zawiera ona również 20% aminokwasu glutaminy, dlatego też polecana jest w trakcie lub po treningu. Aminokwas ten zmniejsza rozpad mięśni, a także poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, który może być nieco osłabiony po intensywnym wysiłku fizycznym. 
• Białko sojowe, które rekomendowane jest dla osób na diecie roślinnej. Jego zaletą jest zawartość argininy – aminokwasu, który wspiera po treningową regenerację mięśni. Skuteczność stosowania białka sojowego bywa kontrowersyjna ze względu na jego ingerencje w funkcjonowanie układu hormonalnego. 

Kto powinien stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe rekomendowane są osobom, które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. W praktyce najczęściej używają go osoby aktywne fizyczne, chcące zbudować beztłuszczową masę mięśniową. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie kulturyści, a osoby różnej płci, często dopiero rozpoczynające swoją przygodę z treningiem siłowym. Dzięki odżywkom białkowym można w szybki i kontrolowany sposób dostarczyć swojemu organizmowi białko, które jest łatwoprzyswajalne i którego nie jesteśmy uzupełnić dietą. 

Białko jest podstawowym budulcem mięśni, dlatego jeśli pracujmy nad sylwetką, to powinno być ono ważnym składnikiem naszej diety. Podczas intensywnego treningu siłowego nasze mięśnie potrzebują znacznie więcej białka, jeśli im go nie dostarczymy, to możemy mieć problem z uzyskaniem wymarzonej sylwetki. 

Stosując odżywki białkowe, warto pamiętać, że nadmiar białka również może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego też warto starannie dobrać odpowiedni produkt, uwzględniając przy tym swoją dietę i zapotrzebowanie na białko. Najlepiej zrobić to po konsultacji z dietetykiem i trenerem personalnym. 

Jak stosować odżywki białkowe?

Zalecana pora spożywania odżywek białkowych uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. od jej rodzaju. Warto przy tym pamiętać, że tego typu produkt powinien być jedynie uzupełnieniem naszej codziennej diety, a nie jej podstawowym składnikiem. Białka serwatkowe najlepiej spożywać przed lub po treningiem, opcjonalnie można je stosować pomiędzy posiłkami lub zaraz po przebudzeniu (przed śniadaniem). Z kolei odżywki kazeinowe najlepiej spożywać przed snem, dzięki czemu zapewnimy aminokwasom dogodne warunki do długotrwałego i stopniowego wchłaniania. Sporo wątpliwości może budzić zasadność stosowania odżywek białkowych w dni nietreningowe — wielu dietetyków jest zdania, że warto przyjmować je codziennie, gdyż nasz organizm potrzebuje protein przy budowie masy mięśniowej, która rośnie nie tylko podczas treningu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group