Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 3256
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Oficjalnie rozpoczęły się XXII Polsko–Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Piątek, 16 września 2011, 16:58
Aktualizacja: 17:02
Autor: Sven
Wałbrzych: Oficjalnie rozpoczęły się XXII Polsko–Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej
Fot. Sven
Inauguracja odbyła się w czwartek, 15 września, czyli w dniu patronki Wałbrzycha – Matki Bożej Bolesnej.

Uroczysta msza odprawiona przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca miała niecodzienną oprawę muzyczną, a wierni wypełnili całą kolegiatę pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów. Usłyszeliśmy chorały gregoriańskie, a także „Muzykę na uroczystość Matki Bożej Bolesnej” Tomasza Kulikowskiego.

XXII Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej to cykl imprez, które odbywają się od połowy sierpnia w miejscowościach polsko-czeskiego pogranicza. W sumie odbędzie się ich sześćdziesiąt pięć w dwudziestu dziewięciu miejscowościach.

Data oficjalnej inauguracji XXII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie była przypadkowa. 15 września jest dniem patronki Wałbrzycha – Matki Bożej Bolesnej. Jej figura na co dzień znajduje się w najstarszym wałbrzyskim kościele pod jej wezwaniem, znajdującym się przy Placu Kościelnym. Podczas czwartkowej mszy zajmowała honorowe miejsce przed ołtarzem. Po nabożeństwie procesja wiernych odprowadziła Pietę na jej stałe miejsce.

Przypomnijmy, że Matka Boża Bolesna została patronką Wałbrzycha w 2010 roku, ale zanim do tego doszło, 27 marca 2009 roku Rada Miasta po pełnej emocji dyskusji przyjęła uchwałę ustanawiającą Matkę Bożą Bolesną patronką Wałbrzycha. Wtedy też rozpoczęła się procedura kościelna. Na początku roku 2010 do kurii biskupiej w Świdnicy wpłynęła pozytywna odpowiedź z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. Trzeciego maja wiadomość została uroczyście zakomunikowana wałbrzyszanom. Od tego momentu dzień 15 września stał się dniem Matki Bożej Bolesnej – patronki Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group