Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 3545
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kamienna Góra/Region: Operacja Kamienna Góra

Niedziela, 4 maja 2014, 19:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 maja 2014, 10:48
Autor: ARTUR KUBIENIEC/opr.red.
Kamienna Góra/Region: Operacja Kamienna Góra
Fot. ARTUR KUBIENIEC/www.czadrow.pl
W ten weekend w Kamiennej Górze odbywa się wielka rekonstrukcja historyczna z okresu II Wojny Światowej.

Wczoraj zakończyła się pierwsza część Operacji Kamienna Góra w ramach inscenizacji Rajd Arado. Przez cały dzień na terenie miasta Kamiennej Góry rozgrywane były inscenizacje. Pierwsza z nich rozpoczęła się o godzinie 11.00 na Górze Parkowej przy Arado. Inscenizacją była potyczka „Strzały nad Landeshut”, gdzie oddziały Milicji Obywatelskiej próbowały zaprowadzić porządek na wzgórzach okalających miasto.

Przed Ratuszem Miejskim o godzinie 13.00 rozegrała się cześć pierwsza potyczki „Skrzynie pełne skarbów”. Tym razem Niemcy próbowali ukryć zrabowane dzieła sztuki i złoto. Most na ulicy Lompy w Kamiennej Górze był miejscem kolejnej inscenizacji „Bitwa o most”. Tym razem przedstawione zostały ostatnie dni II wojny światowej, gdzie niemieccy żołnierze otrzymali rozkaz - Utrzymać most albo go wysadzić.

Przed Domem Kultury na ulicy Kościuszki została rozegrana inscenizacja „Zemsta Werwolfu”. Przedstawiała on pierwsze dni pokoju, w których na Dolnym Śląsku wciąż grasowały oddziały Werwolfu a sowieckie oddziały NKWD prowadziły z nimi walkę. O godzinie 19.00 na rynku w Kamiennej Górze została rozegrana druga część potyczki „Skrzynie pełne skarbów”. Inscenizacja przedstawiała ukrycie przez Niemców skrzyń z dziełami sztuki.

Impreza rekonstruktorów była bardzo dobrze zorganizowana a niekorzystna aura nie odstraszyła setki widzów na każdej z inscenizacji. Jedną z wielu atrakcji prezentowanych przez rekonstruktorów było niemieckie działo pancerne Jagdpanzer 38(t) Hetzer, które dumnie zostało wprowadzone na miejski rynek.

Dzisiejszego dnia Kamienna Góra zamieniła się w miasto historii a atmosferę tych wydarzeń prezentujemy w poniższej galerii.

Tekst i Foto: ARTUR KUBIENIEC/www.czadrow.pl

Fotorelacje z rekonstrukcji historycznej z ubiegłego roku :
Bitwa Czołgów
Miasteczko historyczne
Widowisko historyczne

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group