Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 2708
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Opozycja jest przeciwna zaciągnięciu kolejnego kredytu

Sobota, 1 lutego 2014, 15:25
Aktualizacja: 22:36
Autor: PAW
Wałbrzych: Opozycja jest przeciwna zaciągnięciu kolejnego kredytu
Fot. red.
Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta Wałbrzycha wprowadzono zmiany do budżetu Gminy Wałbrzych na 2014 rok. Te zmiany budzą zastrzeżenia wśród opozycyjnych radnych.

Niepokój opozycji budzi fakt, że w uchwale budżetowej mowa jest o możliwości zaciągnięcia kredytu długoterminowego w kwocie 123 milionów złotych.
- Dowiadujemy się na sesji, że na zrealizowanie planowanych inwestycji w mieście potrzebny jest kredyt w wysokości 123 milionów złotych – mówi radna Alicja Rosiak. – Rada wyraziła zgodę, by prezydent ten kredyt zaciągnął. W ten sposób zadłużenie miasta na koniec 2014 roku zamiast 321 milionów złotych będzie wynosiło 421 milionów złotych.

Skarbnik Ewa Kłusek uspokaja i zapewnia, że kwestia zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 123 milionów złotych wcale nie jest przesądzona.
- Miasto zabiega o szereg dofinansowań do konkretnych zadań inwestycyjnych – tłumaczy skarbik miasta. – Musimy w budżecie uwzględnić zadania, na które szukamy wsparcia finansowego, bo w innym wypadku, takiego dofinansowania z zewnątrz nie otrzymamy.

Według Ewy Kłusek zadłużenie, o którym mówi radna Rosiak, jest „wirtualne”, bowiem taka wysokość zadłużenia jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku, gdyby Gmina Wałbrzych nie otrzymała na zadania znajdujące się w budżecie żadnego dofinansowania, a w praktyce jest to wręcz niemożliwe.

Prezydent Roman Szełemej podkreślił stanowczo, że przesuwanie środków w budżecie Gminy Wałbrzych nie jest niczym nadzwyczajnym, bowiem inne samorządy również stosują takie zabiegi.
- To normalna praktyka. Musimy być elastyczni i przygotowani do nowych rozwiązań i stale poszukiwać źródeł, z których możemy pozyskać dofinansowanie dla naszych inwestycji - tłumaczy Szełemej. – Musimy niejako żonglować tymi dokumentami i projektami, bo w innym przypadku nie mamy szans na dofinansowanie tych zadań.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group