Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3432
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie Centrum Edukacyjno–Kulturalnego

Środa, 17 września 2014, 19:22
Aktualizacja: Piątek, 19 września 2014, 9:22
Autor: red.
Wałbrzych: Otwarcie Centrum Edukacyjno–Kulturalnego
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w obecności Joanny Kluzik–Rostkowskiej – Minister Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjno–Kulturalnego, z funkcją biblioteki i klubem seniora na Podzamczu. W kompleksie funkcjonuje również żłobek i przedszkole, przeniesione z ulicy Wieniawskiego.

-To ważny dzień. Po modernizacji, przebudowie czy ekspresowej, bo trwającej 11 miesięcy odbudowie mamy kompleks wszystkiego tego, co na Podzamczu było potrzebne, o czym z resztą mieszkańcy nas przekonywali, głosując w pierwszej, lokalnej edycji Budżetu Partycypacyjnego w 2012 roku. Mamy piękne przedszkole, przeniesione ze starego budynku przy ulicy Wieniawskiego, mamy multimedialną, wielką, nowoczesną bibliotekę, jest też nasza chluba, czyli "Klub Młodzieży i Seniora", czyli całodzienna świetlica środowiskowa dla dzieci, młodzieży i klub seniora, który w godzinach od 8.00 do 16.00 gwarantuje posiłki, opiekę terapeuty, w tym też fizjoterapeuty dla seniorów, a po godzinie 16.00 możliwość wspólnego spędzenia czasu ze znajomymi. Część oddawana w tej chwili do użytku to koszt ponad 6,5 miliona złotych. Część żłobkowa, która była oddana półtora roku temu to nieco ponad 2 miliony złotych, więc łącznie ten cały kompleks to koszt około 9 milionów złotych. Żłobek był współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, natomiast pozostałe części z naszych środków - powiedział Prezydent Roman Szełemej

Z kolei Minister Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała na wstępie:

-Jeżdżę po Polsce, bywam w różnych miejscach, ale przyznam, że w tak przedziwnym miejscu jestem po raz pierwszy. Zastanawiałam się kto to wymyślił, ale teraz już wiem, że wymyślili to sami mieszkańcy. Uważam, że pomysł jest genialny. Marzy mi się, żeby w innych miejscowościach w Polsce też powstawały takie miejsca, które tak naprawdę łączą wszystkie pokolenia. Gratuluję zarówno pomysłu, bo jest wyjątkowy i genialny, a i wykonanie też jest super.

Idea powstania tego obiektu pochodzi od samych mieszkańców Podzamcza. Pod koniec 2012 roku przeprowadzono wśród mieszkańców tej dzielnicy pilotażową sondę na temat zagospodarowania budynku po liceum nr 5 i to właśnie mieszkańcy Podzamcza zadecydowali o przeznaczeniu tego obiektu na konkretne cele. W budynku funkcjonuje bezpłatny Integracyjny Żłobek Samorządowy dla grupy 75 dzieci, przedszkole, a także nowoczesna biblioteka, z bogatym zbiorem multimedialnym. Zastąpi ona punkty biblioteczne, które na Podzamczu zajmowały dwa lokale mieszkalne należące do Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze". Dodatkowo do nowej siedziby przeniesiony został punkt biblioteczny ze Szczawienka. Kolejną częścią, która będzie tam funkcjonować, będzie Klub Młodzieży i Seniora, gdzie będzie można przyjść, posiedzieć, porozmawiać, wypić kawę, spędzić wspólnie czas.

W uroczystości otwarcia nowego obiektu oprócz Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej udział wzięli też wałbrzyscy parlamentarzyści - Izabela Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP, Wiesław Kilian - Senator RP a także Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, przedstawiciele Rady Miasta, szkół i wałbrzyskich placówek kulturalno-oświatowych. Po dokonaniu oficjalnego otwarcia placówki, jej poświęceniu i symbolicznym przecięciu wstęgi przyszedł czas na zwiedzanie nowego obiektu.

-Biblioteka jest już prawie kompletna, choć dodatkowe elementy wyposażenia są w drodze. Miejsce w moim przekonaniu jest absolutnie wyjątkowe. Bardzo się cieszę, że udało się to tak szybko zrealizować. Chciałbym bardzo, żeby to miejsce żyło - to jest chyba trudniejsze zadanie żeby żyło ciekawie, intensywnie, niż wybudowanie i przeznaczenie całkiem sporej sumy środków publicznych - powiedział Prezydent Roman Szełemej

Po zakończeniu zwiedzania zorganizowano w nowej bibliotece konferencję prasową, podczas której Minister Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała:

-Sam pomysł jest zachwycający - połączenie tylu różnych funkcji jednego obiektu. Nigdy nie widziałam obiektu, który miałby propozycje zarówno dla dzieci najmłodszych, dla dzieci trochę starszych, czyli przedszkolnych, dla seniorów i dla młodzieży. I w dodatku był biblioteką. Jak już teraz wiem, że to się da zrobić, to wydaje mi się to bardzo cenne. Szczególnie w takich miejscach, gdzie jest dużo bloków, bardzo dużo ludzi w różnym wieku, z różnymi potrzebami. Razem z Ministrem Kultury w tej chwili czekamy na zgodę na uruchomienie pieniędzy w Narodowym Programie Czytelnictwa i mam nadzieję, że i ta biblioteka będzie mogła z tego korzystać.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group