Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2003
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Otwarcie trzeciego piętra Zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 16 grudnia 2012, 18:10
Aktualizacja: Wtorek, 18 grudnia 2012, 7:27
Autor: Robert Bajek/www.umwd.dolnyslask.pl
Fot. Robert Bajek
Renowacja zakończona. Trzecie piętro Zamku Książ zostało otwarte.

W zamyśle miało to być centrum biznesowe o europejskich standardach. Dokładnie tak to po renowacji wygląda. Całość prac remontowych i adaptacja III piętra zamku to koszt przekraczający 13 mln zł. Ponad połowę stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Za tę kwotę odrestaurowano i wyposażono około 40 sal. Są to sale wystawowe, multimedialne – wyposażone w nowy sprzęt oraz kongresowe. Został w nich zamontowany nowoczesny elektroniczny system przeciwpożarowy, jest też wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, chcących korzystać z III piętra zamku. W salach zachowały się oryginalne kominki, niektóre malowidła ścienne, zostały też wiernie odtworzone zabytkowe żyrandole. W zamku cały czas prezentowane są wystawy ceramiki i porcelany, pochodzącej z pobliskich fabryk.

-Otwarcie III piętra Zamku Książ to okazja do pozyskania dużo większej liczby gości, chcących korzystać z sal zarówno wystawienniczych jak i kongresowych. To szansa na dalszy rozwój Zamku– stwierdził Marszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj. W trakcie przemówienia podkreślił, że dzięki pieniądzom unijnym przekazanym przez RPO WD odzyskała blask kolejna część tego niezwykłego obiektu, jednej z najważniejszych wizytówek Dolnego Śląska.

Dzięki przebudowie piętra i dostosowaniu go do nowych zadań, została zabezpieczona przed dalszą degradacją znaczna część zabytkowej budowli oraz zlikwidowano zagrożenia, wynikające z wcześniejszego złego stanu technicznego obiektu. Wnętrza i stolarka okienna zostały poddane rekonstrukcji, renowacji i konserwacji.

W uroczystym otwarciu III piętra w Zamku Książ wzięli udział m.in. dr Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląski oraz prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group