Niedziela, 11 kwietnia
Imieniny: Filipa, Leona
Czytających: 2362
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Outsourcing receptą na sukces

Czwartek, 13 marca 2014, 14:23
Autor: red
Wałbrzych: Outsourcing receptą na sukces
Fot. red
10 marca w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona tematyce outosurcingu oraz jego roli w polskiej gospodarce. Konferencja zorganizowana przez Prospects – Publisher, zapowiada cykl targów dla biznesu „Targi usług outsourcingowych B2B”, których pierwsze inauguracyjne spotkanie odbędzie się już 21 marca w Wałbrzychu, w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park.

W konferencji udział wzięli reprezentanci stref ekonomicznych wałbrzyskiej i pomorskiej oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Łódź, którzy wspólnie z Prospect Publisher są współorganizatorami targów outsourcingowych w Wałbrzychu, Gdańsku oraz Łodzi. Wśród prelegentów znaleźli się: Marcin Nowak – reprezentant Biura Inwestycji Miasta Łódź, Józef Adam Bela – Prezes Zarządu Pomorskiej Strefy Ekonomicznej oraz Tomasz Jakacki – Wiceprezes Wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Podczas spotkania prelegenci, poruszali tematykę outsourcingu oraz jego rolę w regionach, które reprezentują.

W opinii przedstawiciela łódzkiego regionu, Marcina Nowaka, outsourcing jest kluczem do sukcesu rozwoju regionu łódzkiego. Miasto Łódź przez wiele lat kojarzone było tylko z przemysłem tekstylnym. Od czasu rozpoczęcia działania Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do dnia dzisiejszego bardzo zmieniło się oblicze miasta. Miasto Łódź opracowało strategię, gdzie priorytetem będzie ciągły rozwój branży outsourcingowej. Podkreślony został ogromny potencjał miasta. W chwili obecnej, Łódź jest trzecim pod względem ludności miastem w Polsce, piątym w rankingu na największe centrum outsourcingu w kraju, a do tego gromadzi ponad 40 działających firm z branży, które zatrudniają ponad 10 tysięcy osób w tym sektorze. Dla Łodzi branża outsourcingowa oznacza współpracę firm z sektora naukowego, które wspomagają rozwój nowych kierunków kształcenia, naukę języków niszowych min. skandynawskich oraz wspiera program staży i praktyk.

Podczas wystąpienia Marcina Nowaka, podkreślone zostało jak branża outsourcingowa ma wpływ na kształtowanie miasta, jego nowy koloryt oraz infrastrukturę. Dzięki rozwojowi outsourcingu powstały nowe budynki, biura klasy A, B+. Reprezentant Łodzi wspomniał również, że obecnie podjęte działania obejmują realizację 13 projektów, co może dać kolejnych 2,5 tysięcy nowych miejsc pracy. W planach jest kolejnych 5 nowych inwestycji, co oznacza kolejny 1 tysiąc nowych miejsc pracy.

Kolejny gość spotkania, Józef Adam Bela – Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - przedstawił informacje nt. Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, która zajmuje 2. miejsce w Polsce pod względem deklarowanych nakładów inwestycyjnych w rankingu, 5. miejsce w najnowszym rankingu specjalnych stref ekonomicznych oraz 35. miejsce w rankingu światowym.

Nowy kierunek dla strefy to innowacje, technologie oraz nowoczesne obiekty. Przykładami zrealizowanych projektów w ramach działania strefy są: SOLVAY Advanced Silicas Poland, MONDI w Świeciu, BAŁTYCKI PORT NOWYCH TECHNOLOGII, gdzie znajduje się platforma do stawiania platform wiertniczych, oraz GDAŃSKI PARK NAUKOWO - TECHNOLOGICZNY
Wiodące branże w tym regionie to: nowoczesne technologie, elektronika, motoryzacja, przemysł maszynowy, budownictwo, biofarmaceutyka. Według statystyk 46 % inwestorów to duże przedsiębiorstwa, 54 % zaś stanowią małe i średnie. 56 % to inwestorzy z Polski, zaś inwestorzy zagraniczni stanowią 44%. Firmy, które zainwestowały to m.in.: Plastica, PEMALUX, Lafarge

Ostatnim prelegentem biorącym udział w spotkaniu był Tomasz Jakacki - Wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wystąpienie Tomasza Jakackiego, pokazało, jak bardzo Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna, rozwinęła się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W roku 1997 strefa obejmowała 1 województwo i 256 ha. Obecnie w jej skład wchodzą 4 województwa oraz 2212 ha gruntów. Plany w 2014 roku przewidują dalszy rozwój regionu. Aktualny stan to 150 przedsiębiorców, ponad 16 mld nakładów inwestycyjnych oraz pracownicy przekraczający liczbę 36 tysięcy. Branże, które zdecydowały się na obecność w tym regionie to: motoryzacyjna, AGD, elektrotechniczna i maszynowa, metalowa, odzieżowa, chemiczna, przetwórstwa żywności oraz budowlana. Kraje, które szczególnie chętnie inwestowały w obszarze strefy wałbrzyskiej to: Polska, Niemcy, Włochy, Japonia, Szwecja, USA oraz Korea.

Według prowadzonych statystyk 60 % wszystkich stanowią duże firmy, zaś pozostałe 40 % to małe i średnie firmy. Korzyści, które podkreślił Tomasz Jakacki, to przede wszystkim: wsparcie na każdym etapie inwestycji, atrakcyjne grunty inwestycyjne tereny i obszary przygraniczne. Dodatkowo Inwestorzy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe w wysokości 40-70% kosztów związanych z nakładami inwestycyjnymi lub dwuletnimi kosztami zatrudnienia. Potencjał Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej to także: szkoły np.. Politechnika Wrocławska, Wałbrzyska Szkoła Zarządzani i Przedsiębiorczości, instytucje badawcze np. Centrum Rehabilitacji, Park Technologiczny w Szczawnie Zdroju.

Działania wspierające, jakie podejmuje strefa w swoim regionie, to między innymi wspomniany cykl targów B2B skierowany zarówno do firm świadczących usługi outsourcingowe jak i do przedsiębiorców korzystających z tego typu usług.

„Targi usług outsourcingowych B2B”, których współorganizatorami są Prospect Publisher oraz w/w strefy ekonomiczne, są formą dialogu pomiędzy dostawcami i odbiorcami tego typu usług. Uczestnicy targów mają możliwość skorzystania z platformy umawiania spotkań z wybranymi wystawcami, która usprawni kontakt z wybraną branżą i firmą. Dodatkowo, wszystkim edycjom targów towarzyszą debaty, w których udział biorą przedstawiciele organizacji instytucjonalnych oraz reprezentanci biznesu, zarówno z Polski jak i z rynków międzynarodowych.

Cykl targów otwiera spotkanie w Wałbrzychu w dniu 21 marca. Kolejne targi odbędą się w Gdańsku 15 maja oraz w Łodzi 5 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group