Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3360
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pamiątkowa tablica

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Niedziela, 20 września 2020, 9:22
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 września 2020, 8:08
Autor: JAZ
Fot. JAZ
Książę Bolko, potomek właścicieli ziem, w skład których wchodziło Szczawno Zdrój, dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy, gdzie zapisano, że powstanie uzdrowiska to zasługa rodu Hochbergów.

- Cała moja rodzina interesuje się historią współczesną, historią Śląska. Ważne by to co robimy było dla wspólnego dobra. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tych chwilach - opowiadał o swoich spostrzeżeniach Bolko VI Hochberg von Pless.

Tablicę można będzie zobaczyć na budynku Domu Zdrojowego w Szczawnie Zdroju.

Ród Hochberg von Pless był właścicielem miejscowości w latach 1509-1931 i są odpowiedzialni za budowę wszystkich obiektów zdrojowych, m.in. słynnego niegdyś Grand Hotelu (dziś Dom Zdrojowy nr 1), Wieży Anny, Teatru Zdrojowego, Pijalni Wód, Pola Golfowego, kortów tenisowych.

Wyjątkowa uroczystość odbyła się dzięki wspólnej inicjatywie Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. i Fundacji Księżnej Daisy von Pless przy współpracy z Urzędem Miejskim w Szczawnie-Zdroju i Zamkiem Książ w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

16
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
5
22%
Złości
1
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Emeryt dyplomowany 20-09-2020 11:01
Panowie prezydenci miast Wałbrzycha i Szczawna Zdroju i ich świta naruszyliście prawo Unii Europejskiej, polskie, niemieckie i austriackie, zaznaczając w przestrzeni publicznej używania tytułów szlacheckich. Po upadku monarchii austriacko - węgierskiej, pruskiej (niemieckiej), zabroniono używania tytułów szlacheckich. W Polsce już Konstytucja z 1921 r. stanowiła podobnie. Współczesne prawo unijne zaznacza równość obywateli krajów Unii a tym samym zakazuje wyróżniania osób tytułami szlacheckimi.
~Jerzy Jacek Pilchowski 20-09-2020 11:20
do: ~Emeryt dyplomowany (11:01)
Ma pan w 100% rację. P.S. Mój ojciec urodził się w roku 1905 czyli z racji pochodzenia (moja rodzina to stara szlachta) miał pewne przywileje. Rozmawialiśmy kiedyś o tym, że jedną z pierwszych ustaw po odzyskaniu przez Polskę niepodległości było zniesienie szlachectwa. Ojciec powiedział mi wtedy, że to zostaliśmy zdegradowani. Wszyscy Polacy zostali po prostu nobilitowani. Niestety, PRL przywrócił wielu ludziom sposób myślenia charakterystyczny dla niewolników. W efekcie tacy ludzie jak np., pan prezydent Szełemej lubią pomiatać tymi którzy są od nich zależni i kłaniają się w pas tym których uznają za lepszych od siebie.
~Oficer Prowadzący 22-09-2020 12:42
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (11:20)
Znalazło się dwóch zaplutych karłów reakcji: Emeryt i Bimbersztajn.
~Emeryt dyplomowany 22-09-2020 17:33
do: ~Oficer Prowadzący (12:42)
Oficerze Prowadzący i Wy Państwo hołdujący Hohbergom. Dedykuję wyjątek z książki Magia uderza Ilony Andrews. Cytat: - Czy mogę ci przynieść coś do jedzenia, Wasza Wysokość? Czy mogę powiedzieć ci, jaki jesteś silny i mądry, Wasza Wysokość? Czy mogę cię wyiskać, Wasza Wysokość? Czy mogę cię pocałować w tyłek, Wasza Wysokość? - Owszem, możesz pocałować mój tyłek. Zwykle nie przepadam za naruszeniem przestrzeni osobistej, ale przecież jesteś Przyjacielem Gromady, a twoje usługi raz czy dwa nam się przydały. Staram się spełniać życzenia osób przyjaźnie nastawionych do moich ludzi. Mam tylko jedno pytanie, czy to całowanie będzie złożeniem hołdu, rodzajem oporządzania czy też częścią gry wstępnej?
~luna del sol 20-09-2020 12:03
To jest tak obrzydliwe, niesmaczne, że aż ciężko na to patrzeć. Promowanie tej kasty i wmawianie nam jakie to ma ona zasługi...I co, mamy paść przed nimi na twarz dlatego, że sto lat temu wybudowali wieżę, korty tenisowe i sanatorium? Mamy im w nieskończoność odsłaniać tablice i budować pomniki? Padać na kolana z wrażenia, dlatego że jakiś pociotek tej rodziny raz w roku kupi kilka puszek karmy dla psów ze schroniska? I robi się z tej osoby wałbrzyską bohaterkę? Dlatego bo jeden koleś się w nich tak bardzo zakochał? I jeszcze nam wciskają kit, że to świetny temat do promocji turystycznej regionu. No cóż na bezrybiu i rak ryba...Ale że car dał mu się tak omamić...i wkręcać w ten cały s..t. Aż szkoda cara ahahah. I ta zachwycona gawiedź. Może gdyby gawiedź wiedziała jak bardzo ci jaśnie państwo gawiedzią zawsze gardzili i nadal gardzą, nie klaskałaby tak mocno w rączki.
~Emeryt dyplomowany 20-09-2020 12:18
Szanowny Panie . Prezydenci obu miast i ich usłużna świta na wszystkie możliwe sposoby promują Unię Europejską. A to: "Konstytucja" ( na koszulkach ) , "Zielony Wałbrzych" (na autobusach) , Rondo Unii Europejskiej . Jednocześnie ich sposób postępowania niewiele ma wspólnego z godnością i powinnością piastowanego stanowiska czy funkcji. Proszę zauważyć, że to postępowanie na urzędzie powinno budzić szacunek Obywateli. W tym jednak przypadku budzi moją odrazę. W 1931 r. wydano "Księgę złotych myśli" . Napisano w niej cytat: "" Gdy maluczki zbłądzi, niewielu zgorszy; gdy zbłądzi człowiek wysoko stojący, to wielu zwiedzie tak, jak zegar miejski źle idący całe miasto w błąd wprowadza". Tak jest w przypadku władz obu miast. P.S. Jeśli mowa o Rodzinie.Mój Dziadek był zmuszony walczyć za Cesarza Wilhelma II . Okaleczony w bitwie pod Verdun zbyt wcześnie umarł . Brat mojej babci zginął w Powstaniu Wielkopolskim na Kujawach walcząc o Polskę bez obcych książąt , hrabiów, baronów (tytułów nadawanych przez zaborców). Polska szlachta została wykorzeniona, wyrugowana po powstaniach w walkach albo musiała emigrować. Współczesny "Kuklinowski" jest najemnikiem na usługach tych, którzy mogą więcej zapłacić. Pozbawiony sumienia, tożsamości narodowej, wyższych uczuć.
~Moherowy Pisior 21-09-2020 8:56
do: ~Emeryt dyplomowany (12:18)
O, miałeś dziadka w Wehrmachcie. Nieładnie. Jesteś gorszy od Tfuska.
~Emeryt dyplomowany 21-09-2020 11:00
do: ~Moherowy Pisior (8:56)
Młody człowieku. Jesteś totalnym ignorantem z historii . Ale na naukę nigdy nie jest za późno. Rzeczypospolita na 123 lata została rozdarta przez 3 zaborców. W konsekwencji Polacy zostali poddanymi cesarzowi jednego z trzech zaborców z daleko idącymi konsekwencjami administracyjnymi w tym i wojskowymi. W Prusach i zaborze w okresie 1871 - 1919 r. istniała Armia Cesarstwa Niemieckiego. Po "wielkiej wojnie" (tak ją wówczas nazywano) powstała Reichswehra w 1919. Dopiero od 21 maja 1935 r. powołano siły zbrojne III Rzeszy (Wehrmacht) łamiąc postanowienia Traktatu Wersalskiego. Odmienne jest w wymowie wcielenie Polaków do armii zaborczej a do Wehrmachtu. Przy okazji J.Piłsudski był też pod komendą zaborców. Do Wehrmachtu wcielano za okupacji Niemieckiej tych , którzy podpisali Volkslistę lub zamieszkiwali na terenach Górnego Śląska i Kaszub. Biorąc powyższe proszę ważyć swoje słowa przy wpisach dotyczących Rodziny.
~Moherowy Pisior 22-09-2020 14:35
do: ~Emeryt dyplomowany (11:00)
"Odmienne jest w wymowie wcielenie Polaków do armii zaborczej a do Wehrmachtu." O, to postać Otto von Bismarcka jest miła twemu sercu.
~Emeryt dyplomowany 22-09-2020 23:07
do: ~Moherowy Pisior (14:35)
Młody człowieku. Po 1815 r i Kongresie Wiedeńskim Europa została podzielona na dziesięciolecia z wyznaczeniem dominacji kilku krajów głównie Prus, Austrii, Anglii. Polski w tym "projekcie" jako państwa nie było. Równowagę polityczną i gospodarczą regulowały związki partnerstwa między państewkami i zależności dynastyczne. W granicach poszczególnych państw zaborczych znaleźli się Polacy jako poddani Cesarza. W tej kategorii należy rozpatrywać podległość feudalną dla władzy cesarskiej z elementami demokracji parlamentarnej. Polacy w różnych zaborach mieli podobne prawa obywatelskie jak obywatele z poszczególnych państw. W zależności od statusu społecznego i zasobów finansowych mogli mieć wpływ na regionalną gospodarkę budując np.: cukrownie (Kruszwica - 1881 r. S.A właścicieli ziemskich, gospodarstw chłopskich, kupców i przemysłowców z okolic Kruszwicy i Inowrocławia) , Fabrykę Machin i Urządzeń Rolniczych H.Cegielski (Hipolit Cegielski w 1846 w Poznaniu). Innymi słowy pozwalano na asymilację ludzi i grup społecznych bez fizycznej likwidacji. W okresie okupacji do Wehrmachtu Niemcy brali osoby. które podpisały Volkslistę, ale też mieściły się w określonych kategoriach. Volksdeutschów dzielono na 4 kategorie. Wspomniani Górnoślązacy, Kaszubi (kategoria 3) byli uważani za osoby autochtoniczne, częściowo spolonizowani lub byli w związkach małżeńskich z Niemcami. Wpisani na listę podlegali prawu niemieckiemu. Pozostali mieszkańcy okupowanej Polski podlegali szczególnej represji i prześladowaniom w systemie eksterminacji jako podludzie wobec rasy panów.
~LOL 22-09-2020 10:04
do: ~Moherowy Pisior (8:56)
Gdyby głupota potrafiła latać, to już opuszczałbyś Układ Słoneczny. :-) Widać efekt braku edukacji historycznej z czasów rządów PO, która zadbała, żeby nie mówić o historii Polski i Polaków sprzed roku 1989, bo wyszłaby prawda o korzeniach rodowych założycieli platormy, a niedaleko pada jabłko od jabłoni.
~Rodzic 20-09-2020 15:26
I zdjęcia robione lodówką chyba. Cudowne umiejętności pana/pani fotoreportera.
~ollo 21-09-2020 19:46
Co to znaczy ;są odpowiedzialni; Panie Redaktorze ??? Czyżby popełnili jakieś przestępstwo ???
~Jasiu 22-09-2020 9:51
Miszcz ceremonii Grzybowski ,śmiech na sali, KONIUSZY i hrabiowie
~Kazek 22-09-2020 13:11
Ciekawe , jakim językiem włada Grzyb , Esperanto?
~Emeryt dyplomowany 22-09-2020 17:45
"Oficerze Prowadzący" i Wy Państwo hołdujący Hochbergom. Dedykuję wyjątek z książki Magia uderza Ilony Andrews. Cytat: "-Czy mogę ci przynieść coś do jedzenia, Wasza Wysokość? Czy mogę powiedzieć ci, jaki jesteś silny i mądry, Wasza Wysokość? Czy mogę cię wyiskać, Wasza Wysokość? Czy mogę cię pocałować w tyłek, Wasza Wysokość? " .... "- Owszem, możesz pocałować mój tyłek. Zwykle nie przepadam za naruszeniem przestrzeni osobistej, ale przecież jesteś Przyjacielem Gromady, a twoje usługi raz czy dwa nam się przydały. Staram się spełniać życzenia osób przyjaźnie nastawionych do moich ludzi. Mam tylko jedno pytanie, czy to całowanie będzie złożeniem hołdu, rodzajem oporządzania czy też częścią gry wstępnej?"
~Zdzisek 22-09-2020 23:26
Widzę ,że na zdjęciach ,obok p.Żabskiej stoi pracownik firmy pogrzebowej ,,Niebieski,, w za dużym garniturze i koszuli ze starszego brata , widać koniec Uzdrowiska tuż , tuż .Nie to Likwidator Grzybowski.Dobrze ,że tablicę wmurowali ,bo zawiesił by ją w nowym punkcie obsługi klienta , aby zabłysnąć przed swoim Guru Basią

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group