Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4406
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Papież na Ziemi Wałbrzyskiej

Poniedziałek, 18 maja 2020, 10:38
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2020, 8:20
Autor: red
REGION: Papież na Ziemi Wałbrzyskiej
Fot. Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
1️8 maja przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły – chłopaka z Wadowic, księdza, artysty, filozofa, papieża Jana Pawła II, wielkiego autorytetu moralnego, który przewodząc „rewolucji sumień” przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowo–Wschodniej, świętego Kościoła katolickiego.

Mało znanym epizodem z życia późniejszego Papieża jest eskapada rowerowa, która rozpoczęła się w towarzystwie studentów 1 września 1956 roku w Bolesławcu. Ksiądz Wojtyła przemierzył trasę wiodącą przez Lwówek Śląski, Lubomierz, Mirsk, Świeradów, Szklarską Porębę, zamek Chojnik i Sobieszów. Następnie pojechał przez Karpacz, Kowary, Kamienną Górę, Krzeszów, Stare Bogaczowice, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych, zamek Książ, Świebodzice do Świdnicy, gdzie zakończył się rajd.

Drugim wydarzeniem i obecnością przyszłego papieża na Ziemi Wałbrzyskiej była obecność nowo wyświęconego biskupa Wojtyły w dniach od 30 września do 5 października 1958 roku w Starych Bogaczowicach. W miejscowej parafii odbywały się rekolekcje zamknięte dla środowiska duszpasterzy akademickich z całej Polski. Ze względu na inwigilację środowiska kościelnego przez komunistyczne władze kraju, rekolekcje były poufne. 2 października biskup Karol Wojtyła wygłosił referat o wolności człowieka. Uczestnicy wydarzenia wspominali, że późniejszy papież dał się poznać jako przemiły i otwarty człowiek, który łatwo nawiązywał kontakt z młodzieżą. Sprawa pobytu biskupa Wojtyły w Starych Bogaczowicach stała się powszechnie znana dopiero w 2002 roku, kiedy proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ks. Jacek Biernacki nagłośnił ten temat.

Twoja reakcja na artykuł?

20
69%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
5
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group