Piątek, 24 marca
Imieniny: Katarzyny, Marka
Czytających: 4799
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Piękny Wałbrzych i okolice. Walory i atrakcje turystyczne Ziemi Wałbrzyskiej

Czwartek, 2 lutego 2023, 6:30
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/REGION: Piękny Wałbrzych i okolice. Walory i atrakcje turystyczne Ziemi Wałbrzyskiej
Fot. użyczone
Choć region Wałbrzycha nie kojarzy się z masową turystyką, to liczba interesujących atrakcji, które warto odwiedzić, może przyprawiać o zawrót głowy. Oto niektóre z nich.

Centrum Wałbrzycha

Zacznijmy od samego serca całego regionu, jakim jest stare miasto w Wałbrzychu. Choć często niedoceniane, to bez wątpienia może konkurować nawet z najpiękniejszymi i najbardziej obleganymi przez turystów centrami innych miast. Osiemnasto- i dziewiętnastowieczne kamienice, wiekowe kościoły, neogotycki ratusz czy monumentalny pałac Czettritzów zdecydowanie mogą się podobać.

Zamek Książ

Książ od lat należy do najpopularniejszych zamków w całej Polsce, co wynika z jego niezwykłej architektury i pięknego położenia na wzgórzu. Trudno się nie zakochać w tej ogromnej budowli, wokół której roztacza się równie zjawiskowy park.

Zamek Grodno

O wiele mniej i może nie tak zjawiskowy, ale również warty odwiedzenia jest Zamek Grodno malowniczo zlokalizowany nad Jeziorem Bystrzyckim w odległości ok. 10 km na zachód od Wałbrzycha. Jest znacznie mniej oblegany niż Książ, dlatego polecamy go każdemu, kto nie lubi tłoku.

Ruiny Zamku Cisy

W odróżnieniu od dwóch poprzednich zamków w tym przypadku mamy do czynienia z niezagospodarowanymi ruinami. To wyjątkowo klimatyczne, nieco tajemnicze miejsce odwiedzane przez niewiele osób, na którego teren można wejść bezpłatnie.

Mauzoleum Wałbrzych

Równie interesującym miejscem – szczególnie dla osób zaciekawionych historią – jest wałbrzyskie mauzoleum poświęcone 170 tysiącom osób ze Śląska, które oddały życie w czasie I wojny światowej. Można je uznać za tak samo, jeśli nie bardziej tajemnicze miejsce jak ruiny Zamku Cisy.

Góry Wałbrzyskie

Przejdźmy teraz do atrakcji o charakterze przyrodniczym – do takich należą Góry Wałbrzyskie. Choć nie są najwyższe, to ze szczytów roztaczają się piękne widoki, a wyznaczone trasy pozwalają na rekreację zarówno rowerową, jak i spacerową. To świetna propozycja dla osób, które preferują aktywny wypoczynek. Jeśli wybierasz się na dłużej w te rejony, pamiętaj o wykupieniu polisy turystycznej – odpowiednią ofertę znajdziesz w serwisie PolisaTurystyczna.pl, w którym są też dostępne ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii, Włoch czy na Bali.

Jeziorko Daisy

Jeżeli szukasz ukojenia na łonie przyrody, warto zajrzeć do rezerwatu przyrody Jeziorko Daisy. To dość tajemnicze i odludne miejsce doskonałe na spacery i przejażdżki rowerowe w gronie rodziny czy znajomych.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Ziemia Wałbrzyska nieodłącznie wiąże się z przemysłem, przede wszystkim wydobywczym, który odegrał znaczącą rolę w jej rozwoju. Mimo że obecnie już on nie funkcjonuje, tradycje z nim związane są wciąż kultywowane, czego dowodem jest działająca jako muzeum Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.

Kompleks Sztolni Podziemnych „Włodarz”

Ziemia Wałbrzyska spełni wymagania również turystów, którzy gustują w atrakcjach podziemnych, bo do takich należy Kompleks Sztolni Podziemnych „Włodarz”. Polecamy go w szczególności osobom zainteresowanym historią II wojny światowej, ponieważ jest elementem największej inicjatywy górniczo-budowlanej III Rzeszy.

Podziemne Miasto Głuszyca
Podziemne Miasto Głuszyca to równie niezwykła i nawet jeszcze bardziej tajemnicza sieć tuneli zbudowanych z inicjatywy nazistowskich Niemiec.

Uzdrowiska w Jedlinie-Zdroju, Szczawnie-Zdroju i Sokołowsku

Polecamy odwiedzenie każdego z tych uzdrowisk z uwagi na ich walory zdrowotne, architektoniczne i kulturowe.

Twoja reakcja na artykuł?

3
20%
Cieszy
8
53%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
3
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group