Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6517
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pieniądze z ZIT dla wałbrzyskich instytucji kultury

Piątek, 16 września 2016, 7:09
Aktualizacja: 15:28
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Pieniądze z ZIT dla wałbrzyskich instytucji kultury
Fot. Robert Bajek
Wałbrzych otrzymał blisko 2 miliony złotych z budżetu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej na realizację projektu zakładającego przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury.

Jednym z obiektów, który w ramach środków ZIT jest modernizowany, jest budynek przy ulicy Broniewskiego 65 A. Poddany gruntowemu remontowi i przebudowie obiekt będzie mieścił Filię Biblioteki Pod Atlantami z oddziałem dziecięcym. Swoje pomieszczenia będzie w nim też miał Wałbrzyski Ośrodek Kultury. O dofinansowaniu i przebudowie mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przy tym właśnie obiekcie: Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, Jarosław Buzarewicz - dyrektor WOKu i Renata Nowicka - dyrektor Biblioteki pod Atlantami.

- W ostatnich dniach rozstrzygnięte zostały pierwsze konkursy. Jesteśmy liderem na Dolnym Śląsku a może nawet i w Polsce. Nasz projekt na blisko 2 miliony złotych dotacji uzyskał pozytywną ocenę formalną. Punktacja ekspertów bardzo wysoka. W naszym wniosku ujęliśmy budowę biblioteki na Piaskowej Górze w siedzibie tego budynku, w którym był i będzie WOK, budowę biblioteki w budynku po byłym gimnazjum przy ulicy 1-go Maja na Sobięcinie i mamy jeszcze projekt modernizacji otoczenia i wnętrza Muzeum. Wniosek otrzymał dofinansowanie na poziomie 2 milionów złotych, reszta to oczywiście wkład własny Gminy. W tym budynku [przy ulicy Broniewskiego 65 A - przyp. red.] już z innego projektu została dokonana termomodernizacja, a teraz z tych pieniędzy robi się nowe, zmodernizowane wnętrze dla WOKu i całkiem nowa funkcja dla parteru, gdzie będzie wielka, piękna biblioteka, właściwie powielenie projektu i dobrych rozwiązań z biblioteki przy ulicy Kasztelańskiej - powiedział Roman Szełemej.

O funkcjonowaniu WOKu w zmodernizowanym budynku mówił Jarosław Buzarewicz:

- Bardzo dobra wiadomość jest taka, że duże centrum biblioteczno-kulturalne powróci na Piaskową Górę. To co nas bardzo cieszy: będzie winda, czyli obiekt w końcu będzie dostosowany do osób niepełnosprawnych i osób starszych. W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury rocznie organizujemy blisko 100 wydarzeń. Część wydarzeń przeniesiemy tutaj, na Piaskową Górę. Mamy w swojej ofercie ponad 50 form zajęć stałych, warsztatów. Część właśnie tych warsztatów będzie odbywać się tutaj. Oczywiście będziemy ściśle współpracować z biblioteką. Wiele projektów będzie wspólnie realizowanych. Obiekt będzie wielofunkcyjny. Na pierwszym piętrze to wszystko co było możliwe do przebudowania - przebudowaliśmy. Wszystkie zbędne ściany pousuwaliśmy, aby zwiększyć przestrzeń. Będziemy dysponować w pełni profesjonalną salą do wystawiania spektakli teatralnych, do wyświetlania filmów, do organizowania minikoncertów. Jesteśmy po złożeniu jeszcze jednego projektu. Ten projekt złożyliśmy w ZIT. W skrócie: eWOK, który po remoncie obejmie również nową siedzibę Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Projekt na łączną kwotę ponad 270 000 złotych. Oprócz wprowadzenia systemu lojalnościowego dla uczestników zajęć, warsztatów i wydarzeń Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, zakłada utworzenie platformy multimedialno-informacyjnej.

O nowej bibliotece mówiła z kolei Renata Nowicka:

- Nowa biblioteka w tym miejscu to nasze marzenie, które się spełnia. Przede wszystkim ta biblioteka znajdzie się na parterze. W tej chwili dysponujemy dużą filią, ale mieszczącą się na piętrze, co utrudnia dostęp osobom starszym, matkom z małymi dziećmi. Sąsiedztwo z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury pozwoli na to, żeby oferta była jeszcze bogatsza. Dla nas ten projekt to również multimedialność, którą bardzo chcemy rozwijać w bibliotece. Będzie możliwość zakupu nowego sprzętu, nowego programu bibliotecznego, bardziej przejrzystego i dla czytelników wygodniejszego, będzie możliwa elektroniczna rejestracja, zamawianie książek, te wszystkie usługi biblioteczne, które chcemy wprowadzić w formie multimedialnej. Ale przede wszystkim oferta tej biblioteki to będzie oferta dla mieszkańców od 0 do 100. Znajdzie się tu oddział dla małych dzieci, przystosowany również dla tych najmłodszych, kilkumiesięcznych czytelników, których chcemy wprowadzać w świat książki. Będzie również oferta dla osób starszych. Piaskowa Góra pod tym względem ma duży potencjał. Starsi czytelnicy czekają na tę bibliotekę, czekają na książki. Znajdą się tu też zbiory multimedialne, czyli oferta bardziej atrakcyjna dla młodzieży. Mam nadzieję, że uda nam się wprowadzić ofertę książek elektronicznych we wszystkich wałbrzyskich bibliotekach. Idziemy dużym krokiem do przodu. Biblioteka na Sobięcinie, w zupełnie innym miejscu, to dla nas pewnego rodzaju wyzwanie, ale mamy bardzo dobre głosy z tego środowiska, czytelnicy czekają na to miejsce. Będzie to jedyne miejsce kultury w dzielnicy Sobięcin. Chcemy, żeby ta biblioteka również była wielofunkcyjna, żeby spełniała zarówno funkcję miejsca spotkań dla mieszkańców, ale chcemy też otworzyć tam coś na wzór klubu seniora, z dobrą ofertą. Wszystkie biblioteki będą realizowane na wzór biblioteki na ulicy Kasztelańskiej, która już w tej chwili pokazuje, że to jest dobre miejsce, że czytelnicy chcą do takich bibliotek przychodzić. Wzrasta nam czytelnictwo. Oferta, którą będziemy w każdej z tych bibliotek realizować będzie na miarę każdego czytelnika, w każdym wieku. Tu na Piaskowej Górze współpraca z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury to nie tylko wspólne spotkania, ale też działania międzykulturowe, międzypokoleniowe. Połączenie naszych zasobów i możliwości WOKu będzie z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. Mamy nadzieję, że te warunki pozwolą nam częściej organizować spotkania autorskie i większe eventy czytelnicze. Mamy nadzieję, że dzięki nowym bibliotekom czytelnictwo jeszcze bardziej będzie rosło, bo na tym nam bardzo zależy.

Nowy obiekt przy ulicy Broniewskiego 65 A ma być gotowy pod koniec listopada, lub na początku grudnia br. Dofinansowanie na przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu zostało przyznane ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014–2020. Projekt Gminy Wałbrzych nosił nazwę: „Rozwój oferty kulturalnej w Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu: Zadanie nr 1 „Przebudowa budynku przy ul. Broniewskiego 65A w Wałbrzychu na potrzeby Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu”, Zadanie nr 2 „Adaptacja budynku przy ul. 1 Maja 149 na potrzeby oddziału bibliotecznego”, Zadanie nr 3 „Doposażenie w sprzęt komputerowy, biurowy, multimedialny wraz z oprogramowaniem w celu rozszerzenia dostępu do zbiorów Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu”. Całkowita wartość tego projektu to kwota 4 081 841,71 złotych, natomiast wartość dofinansowania wyniosła 1 864 635,32 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group