Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2381
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pierwszy etap budowy stadionu na Nowym Mieście ma kosztować około 50 milionów złotych

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 3 września 2014, 15:21
Aktualizacja: Środa, 22 października 2014, 8:55
Autor: opr. PAW
Fot. red.
Regionalne Centrum Lekkoatletyczne, jakie ma powstać w miejscu starego stadionu Górnika Wałbrzych przy ulicy Chopina, pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Środki na ten cel ma w dużej mierze wyłożyć Ministerstwo Sportu.air max pas cher sac longchamp nike scarpe louis vuitton outlet longchamp pliage pas cher louboutin uk

O planach związanych z modernizacją i przebudową, a właściwie budową od nowa tego obiektu sportowego, prezydent Roman Szełemej mówił wielokrotnie. Prowadził też w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Sportu, bowiem wiadomo, że Gminy Wałbrzych nie stać na tak potężną inwestycję, która może pochłonąć łącznie nawet 80 milionów złotych (mówimy o budowie stadionu, hotelu oraz basenu). Dlatego konieczne jest wsparcie Ministerstwa Sportu, które bardzo mocno stawia na rozbudowę infrastruktury lekkoatletycznej, a taki właśnie charakter ma mieć nowy stadion na Nowym Mieście.

Kompleks miałby składać się z kilku części: pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, boisk treningowych, rozbudowanej infrastruktury lekkoatletycznej, basenu rekreacyjnego ze zjeżdżalniami i hotelem. Obiekt ma być na wskroś nowoczesny. Obok sztucznych nawierzchni bieżni i boisk treningowych, wszystkie urządzenia lekkoatletyczne (skocznie i rzutnie) mają spełniać wymagania polskiej i europejskiej federacji lekkoatletycznej, co pozwoli na rozgrywanie oficjalnych zawodów. Trybuny pomieszczą ponad 2000 widzów, którzy będą mogli liczyć na pełne zaplecze sanitarne i gastronomiczne w budynku wkomponowanym w trybuny. Całość będzie oświetlona.

Koszt inwestycji szacowany jest na około 80 milionów złotych, dlatego ma zostać ona podzielona na kilka etapów (budowa stadionu, następnie hotelu, a na końcu kąpieliska). W tym roku na ten cel w budżecie Gminy Wałbrzych zarezerwowano ponad 6 milionów złotych. Chodzi o rozbiórkę tego, co po stadionie zostało, a więc o roboty ziemne, zostaną wykonane również prace kanalizacyjne i wodociągowe.
- Liczymy, że 50 procent kosztów uda nam się na te roboty pozyskać z Ministerstwa Sportu, ale oczywiście nie wykluczamy innych źródeł finansowanie tego zadania, jeśli oczywiście takie możliwości się pojawią – mówi skarbnik Gminy Wałbrzych Ewa Kłusek.

W kolejnych latach powstaną trybuny, budynki socjalne, szatnie, zaplecze gastronomiczne, toalety, wykonane zostaną prace brukarskie, elektryczne, zainstalowany zostanie monitoring i nagłośnienie. To tylko część z prac, których szacunkowa wartość oceniana jest na 52 miliony złotych. Kolejnymi etapami, jak już wcześniej wspomnieliśmy, mają być budowa hotelu i basenu odkrytego.

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~Konkret 2-09-2014 18:12
roboty wykona ........., oczywiście najlepsza oferta - w ciemno wygra
~OBecny 2-09-2014 19:02
PLan piękny ale kasy brak . Miasto optymalnie może pozyskać z Ministerstwa 50% inwestycji - reszta kredyt bo jak inaczej. Przed wyborami chcą zacząć prace rozbiórkowe ,żeby było widać , że praca wre. Nie ma na to kasy w budżecie . A o basenie zapomnijcie na Nowym Mieście na rok 2015 primo nie ma kasy miejskiej ani możliwości jej pozyskania z zewnątrz - no chyba ze kredyt ale kto go tak zadłużonemu miastu da....... Obłęd
~poconamto? 2-09-2014 19:19
Zmarnowane pieniadze, ten stadion należy zaorać i posiać trawę, urzadzić park, baseny jak najbardziej, wybudować ile sie zmieści, bo na razie w Wałbrzychu nie ma żadnego. Czasy Górnika i Zagłębia bezpowrotnie minęły ,jest stadion na Białym Kamieniu i wystarczy w zupełności. Kto wymyślił remont tej ruiny?
~księgowy 2-09-2014 20:16
Inwestycja w stadion jakoś zawsze i wszędzie czymś w rodzaju gwozdziem do trumny. Następne szaleństwo samorządu.Życzę mu aby było jego ostatnim.
~*majster 2-09-2014 21:05
poconamto zaoraj sobie ..., jedyny stadion w Polsce na naturalnym zagłębieniu który ma warunki na bycie miejscem gdzie bedzie mozna organizowac wieksze imprezy sportowe !!
~Wałbrzyszanin 2-09-2014 21:13
Pamiętam piękne czasy tego stadionu jak Śląsk wygrał 4:0. Później tez był piękny czas gdy Zagłębie w Derbach Wałbrzycha wygrało z Górnikiem na ty stadionie 3:1,a po kilku latach w PP pokonało Zabrze i Legię
~oko 2-09-2014 21:15
wątpicie w miłościwie nam panującego. .. niewierni
~Jędrek 2-09-2014 22:09
No i znowu mędrale typu księgowy : ale Cię skręca CO ? z zawiści ? a inni narzekacze : to po co nam to , to sie nie uda , nie ma kasy ? itp . Jesteście ludzie małej wiary i dlatego napiszę Wam jeszcze ,że za kilka lat będzie też wspaniały odremontowany i przebudowany obiekt GDK a czemu sie tak martwicie już na zapas o brak kasy ? no czemu ? no bo juz nie możecie zarzucić ,że Szełemej tylko pozoruje ,że tyle zrobi dla miasta , pamiętacie czy nie ? a on zrobił i robi . A jak wydębi więcej kasy na te obiekty z zewnątrz , co potrafi , udowadniając już nie raz , przykład ostatnie : 25 mln na drogę 35, 10 mln na nowe budynki , 6 mln na aqua , na park , na starą kopalnię , na remont Strzegomskiej , uczniowskiej , Książ i parę innych zadań w sumie ponad 65 mln zł i co nie prawda ? Księgowy ?
~księgowy 2-09-2014 22:45
Jędruś , ochłoń robaczku, ty chyba tych okolicznych grzybków halucynkow się najadłeś omyłkowo. To już jakaś obsesja jest.
~ms 2-09-2014 22:49
Oni tak mają,z domu wyniesli,od małego nic im sie nie udawało wmawiano ze wszystko co robia to nie ma sensu i tak im zostało.Więc mam dla nich złotą rade-połuzcie sie i czekajcie na smierc.
~do jędrka 2-09-2014 22:54
ale ty głupi jesteś ze swoim hurra optymizmem dofinansowanie jest kilkudziesięcio procentowe reszta to kredyt do spłacenia pora spłat nadchodzi a kasa na debecie już słysze jak jęczysz łoszukał ale głupich nie sieją sami się rodzą tacy jak ty
~kupa śmiechu 3-09-2014 0:12
Majster, jakie większe imprezy sportowe? Masz takie na Białym Kamieniu? Dziś nie ma większych imprez sportowych. Zrobią jeden mityng lekkoatletyczny w roku na Nowym Mieście, ale musza w tym celu wpakować w ruinę 100 mln?? Stadion był piękny, nie opuściłem żadnego meczu Górnika, na meczach bywało po 30.000, ale czasy Górnika i Zagłębia w I lidze minęły i nie wrócą.Dziś w ekstraklasie na mecz przychodzi 5000 ludzi, po co nam taki stadion, którego utrzymanie generuje potężne koszty. Na czym zarobi stadion w Wałbrzychu? Sytuacja Stadionu Narodowego w Warszawie za 3 miliardy daje do myslenia, stoi pusty i straszy. Ale Ppzyjechała do Wałbrzycha ministra Mucha, bardzo kompetentna w temacie sportu i lekka rączka wyasygnowała potężna forsę? A na obwodnicę nie ma, bo to z innej szuflady?
~wporzo 3-09-2014 0:39
Spoko pomysł, ale trybuny na 2 tys za 52 bańki... W Gliwicach wybudowano stadion od podstaw na 10 tys miejsc, w pełni zadaszony z opcją rozbudowy, zrealizowano go w 11 miesięcy - za... 54 mln. Moim zdaniem cena jak na stadion lekkoatletyczny zbyt wygórowana. Na pewno była by opcja zbudowania za ta kasę obiektu typowo piłkarskiego na 5-6 tys oraz obiektu lekkoatletycznego. Z koncepcją się zgadzam z kosztami niekoniecznie...
~Gosia 3-09-2014 7:50
No i bardzo dobrze , niech robią , niech sie coś dzieje w tym Wałbrzychu , czemu od razu kraczecie że nie potrzeba , a jak nie ma to kraczecie ze nic nie robią !!!
~do płaczków 3-09-2014 7:53
co z tego,że kredyty--dzisiaj jest to norma,najwazniejsze że się cos dzieje,że się buduje---płaczecie tak jakbyście to wy spłacali te kredyty.Tylko nie mówicie ,że spłacamy wszyscy i za te pieniądze mogłoby byc coś innego ,bo dobrze wiecie,że by nie było.Nic w tym mieście sie nie działo też było zle miasto było zadłużone miało komisarza.Nie bójcie sie o finanse.Szełemejowi mozna wszystko zarzucic ale nie to ,że marnotrawi pieniądze.Na tle wszystkicj nieudaczników ,którzy rzadzili tym miastem ten prezydent akurat 10 razy pomyśli zanim cos zrobi i widać to gołym okiem.
~nosferatu 3-09-2014 9:15
10 - 12 lat temu, w miejscu trybun rósł całkiem spory młodnik, ktoś jednak próbował ratować to miejsce, w końcu obiekt jest związany z miastem od lat '20 XX wieku. W 1932 roku, podczas kampanii wyborczej przemawiał na nim Hitler, po wojnie obiekt kwitł bo pieniądze na jego utrzymanie pompowała kopalnia, no i nasz Górnik osiągał całkiem niezłe wyniki. Chodziłem tam na mecze w latach '80, trybuny były pełne ... O ile odbudowa stadionu to szczytny cel i fajnie by było go zrealizować, to niestety wydaje mi się, że na chwilę obecną miasto ma pilniejsze potrzeby. Chociażby rewitalizacje Sobięcina, który wygląda jak Sarajewo po bombardowaniu.
~Rebel Yell 3-09-2014 9:24
"najwazniejsze że się cos dzieje" kolejni onaniści miejscy. Czy wy naprawdę nie rozumiecie że to jeszcze później z czegoś trzeba utrzymać? Z wystawy kotów? Z jednej czy dwóch imprez rocznie? Zdajecie sobie sprawę jak niedofinansowana w tym kraju jest LA? Zresztą róbta co chceta, prawda jest taka że to wy będziecie płakać, ewentualnie kosić mi trawnik za kilka zela żeby do emerytury dołożyć.
~ 3-09-2014 9:26
Grunt że robią. Powinni się też w końcu wziąść za te puste budy, tj.budynki po byłych szkołach: Andersa 121a ( dawna samochodówka ) , po szkole nr.11, 13, 16, 17, 18, oraz po dawnym młynku na ul.Młynarskiej i dwóch budynkach Ul.Kossaka ( dawna biblioteka ) i po szkole na ul.Pakniewicza ( Gastronomik ). Wszystkie budynki powinny zostać przeznaczone na mieszkania socjalne tak jak na Białym Kamieniu przy ul.Daszyńskiego po byłej szkole nr.14
~stop marnotrawstwu 3-09-2014 10:59
Ludzie nie rozumieją, że jak miasto nabuduje badziewia, które trzeba będzie utrzymywać, to nie będzie forsy na mieszkania i drogi. Co zarobi stara kopalnia, kompleks stadionowy czy aquapark? To sam deficyt, będą podatki podnosić.
~@ksiegowy 3-09-2014 12:19
i ty zarzucasz komus obsesje? dowcip roku. napisalbym - nie osmieszaj sie - ale to nie ma sensu, bo juz lata temu przekroczyles granice smiesznosci. dzien za dniem wrzucasz tu te swoje wypociny i jednoczesnie pilnujesz, czy czasem ktos sie do nich odniosl. i to jest wlasnie obsesja. czym byloby twoje marne zycie, gdyby nie to forum? spojrz w koncu prawdzie w oczy i podejmij leczenie.
~oo 3-09-2014 12:29
I po co kolejny stadion,nie wystarczylaby rozbudowa Ratuszowej.Dwa obiekty sportowe w biednym Walbrzychu.Ile tak naprawde osob korzysta z tych obiektow.Mecze miedzynarodowe odbywaly sie przy pustej widowni.A moze miasto wybuduje tor formuly 1, a moze zorganizuje igrzyska olimpijskie skoro takie bogate jest.
~księgowy 3-09-2014 15:03
Ja mam pytanie do wszystkich klakierów ratusza; z czego gmina spłaci zadłużenie jakie już ma i co zrobicie jak gmina zacznie wszystko prywatyzować łącznie z lokalami w jakich mieszkacie? Zresztą nawet jeśli gmina by miała kasę , to dlaczego wpierw nie zrobi porządku z drogami, również osiedlowymi i z wodociągami? Czy na stadion będziemy chodzić codziennie? Obłęd i szaleństwo.
~księgowy 3-09-2014 15:13
Najśmieszniej będzie jak osoby odpowiedzialne za zadłużenie uciekną z Wałbrzycha jak Tusek do Brukseli. Już kiedyś znany lokalny działacz z SLD na D... tak prysnął stąd, mimo że każdy mu bił wcześniej pokłony.
~mono 3-09-2014 15:33
Nie ma projektu budowlanego na budowę basenu na Nowym Mieście jest za to koncepcja - Ministerstwo sportu nie przewiduje dotacji do budowy basenu tylko do stadionu . Ile tego nie wie nikt mówi sie o wartościach % a nie nominalnych . Więc zgadzam się z pierwszym przedmówca nie ma szans na basen w 2015 z dofinansowaniem z Ministerstwa a zewnętrzych środków dźwignąć narazie nie ma skąd
~adi 3-09-2014 15:43
kiedy rozpoczną sie prace,bo co za ile ma powstac to juz wiemy.
~ 3-09-2014 16:06
Rebel przecież ty jesteś za głupi żeby mieć trawnik...
~oko 3-09-2014 17:11
kiedyś pewien facet z wąsikiem ruszył roboty publiczne drukował fałszywe dolary budował drogi na wschód tzn obwodnice itp itd a jędrki czyli lemingi mu przyklaskiwali finał był taki że zabrakło mu kasy i się otruł
~Waldenburg 3-09-2014 18:03
Głupcy decyzyjni z ratusza, temu miastu nie trzeba igrzysk, to miasto domaga się chleba !
~on 3-09-2014 18:37
na co tu to komu hotel stadion przeciez stad ludzie wieja
~ja 3-09-2014 22:58
do Waldenburg, jak chcesz chleba proponuję wziąć się do roboty a na pewno na niego zarobisz, tylko trzeba chcieć.
~sumita 4-09-2014 3:12
Mam poważne wątpliwości w sens tej inwestycji, 40 milionów jakie będzie musiało włożyć miasto to wygórowana kwota.Od kiedy miasto przyjęło strategię zmiany wizerunku przez sport? Zresztą czy ładowanie pieniędzy w sport jest nam potrzebne? A co z instytucjami kultury? Wsparciem dla Politechniki w Wałbrzychu, próbami jej usamodzielnienia od Wrocławia? Nie widzę jakie długoterminowe korzyści może przynieść ta inwestycja. Kto będzie wynajmował ten obiekt? Ministerstwo sportu, PZLA? Nie lepiej wcisnąć ministerstwu ten obiekt i niech sobie go wybuduje tak jak Stadion Narodowy?Czy obiekt zarobi przynajmniej na swoje utrzymanie? Jak jest z obłożeniem Aqua-Zdroju? Może wpierw niech miasto rozkręci tę inwestycję, a dopiero później przemyśli dalsze inwestycje w profesjonalną infrastrukturę sportową.
~księgowy 4-09-2014 8:02
Chcieć a móc to dwie różne rzeczy.
~to chore, co planują zrobić 4-09-2014 9:00
Taka ładna niecka, malownicze położenie, dookoła zieleń, drzewa na zboczach w tle, zrekultywować trybuny, zasiać trawę, a na boisku duży basen. A jak już komus tak zależy na bieżni, to ułożyć ją dookoła basenu, nie sobie biegają, raz w roku, jak będzie jakiś mityng czy memoriał, basen można zamknąć... Wybudować stadion, zeby straszył cały rok pustymi trybunami?
~sumita 4-09-2014 11:39
Mam poważne wątpliwości w sens tej inwestycji, 40 milionów jakie będzie musiało włożyć miasto to wygórowana kwota.Od kiedy miasto przyjęło strategię zmiany wizerunku przez sport? Zresztą czy ładowanie pieniędzy w sport jest nam potrzebne? A co z instytucjami kultury? Wsparciem dla Politechniki w Wałbrzychu, próbami jej usamodzielnienia od Wrocławia? Nie widzę jakie długoterminowe korzyści może przynieść ta inwestycja. Kto będzie wynajmował ten obiekt? Ministerstwo sportu, PZLA? Nie lepiej wcisnąć ministerstwu ten obiekt i niech sobie go wybuduje tak jak Stadion Narodowy?Czy obiekt zarobi przynajmniej na swoje utrzymanie? Jak jest z obłożeniem Aqua-Zdroju? Może wpierw niech miasto rozkręci tę inwestycję, a dopiero później przemyśli dalsze inwestycje w profesjonalną infrastrukturę sportową.
~v7 4-09-2014 14:43
Kiedyś to wszystko utrzymywały kopalnie.Teraz wykłada się kasę ale bez żadnego pokrycia.Wydawać to i małe dzieci potrafią.Kto za zapłaci oczywiście podatnik uwalony na wiele lat kredytami.
~sumita 4-09-2014 16:13
Mam poważne wątpliwości w sens tej inwestycji, 40 milionów jakie będzie musiało włożyć miasto to wygórowana kwota.Od kiedy miasto przyjęło strategię zmiany wizerunku przez sport? Zresztą czy ładowanie pieniędzy w sport jest nam potrzebne? A co z instytucjami kultury? Wsparciem dla Politechniki w Wałbrzychu, próbami jej usamodzielnienia od Wrocławia? Nie widzę jakie długoterminowe korzyści może przynieść ta inwestycja. Kto będzie wynajmował ten obiekt? Ministerstwo sportu, PZLA? Nie lepiej wcisnąć ministerstwu ten obiekt i niech sobie go wybuduje tak jak Stadion Narodowy?Czy obiekt zarobi przynajmniej na swoje utrzymanie? Jak jest z obłożeniem Aqua-Zdroju? Może wpierw niech miasto rozkręci tę inwestycję, a dopiero później przemyśli dalsze inwestycje w profesjonalną infrastrukturę sportową.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group