Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5438
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pionierski zabieg

Czwartek, 31 października 2019, 9:28
Aktualizacja: Piątek, 1 listopada 2019, 8:35
Autor: red
Wałbrzych: Pionierski zabieg
Fot. red
Wałbrzyski Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego ma na swoim koncie kolejny pionierski zabieg.

23 października zespół ortopedów Specjalistycznego Szpitala im dra Alfreda Sokołowskiego wykonał pionierski zabieg operacyjny, a mianowicie wszczepił implant 3D, wydrukowany indywidualnie dla pacjenta z guzem podudzia.

65-letni pacjent w przeszłości był leczony onkologicznie z powodu nowotworu krtani. Kilka miesięcy temu skierowano go do Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z rozpoznaniem guza podudzia i wyznaczono do operacji. Choremu w takiej sytuacji grozi utrata kończyny. Lekarze wdrożyli diagnostykę i podjęli ryzyko zachowania kończyny, stąd niestandardowe rozwiązanie.

W porozumieniu i przy współpracy z niemiecką firmą Implant-Cast, w oparciu o obraz tomografii komputerowej, zaplanowano i wytworzono implant 3D. Zabieg polegał na zachowaniu kończyny przez chorego 65-latka, a w szczególnosci jego stawu kolanowego. Usunięty został znaczny fragment kości piszczelowej i zastąpiono go wydrukowanym w 3D implantem, który stanowi zarówno podporę dla stawu kolanowego, jak i zachowuje długość kończyny. Operacja przebiegła zgodnie z założeniami lekarzy, a pacjenta zaraz po operacji poddano zabiegom rehabilitacyjnym. Chory porusza się samodzielnie przy pomocy kul.
- Takich zabiegów na Dolnym Śląsku wykonuje się niewiele. Jesteśmy awangardą i nie boimy się iść dalej - mówi doktor nauk medycznych Konrad Kudłacik, ordynator Oddziału Ortopedycznego Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego.

.

Twoja reakcja na artykuł?

23
85%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group