Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 2101
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: PiS nie traci

Wtorek, 2 lipca 2019, 14:27
Aktualizacja: Środa, 3 lipca 2019, 13:44
Autor: opr. PAW
Kraj: PiS nie traci
Fot. red
Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl i RMF FM, sytuacja Prawa i Sprawiedliwości wygląda na ustabilizowaną, a kolejne spory w opozycji wcale tejże opozycji nie wzmacniają.

Według sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl i RMF FM wynika, że na PiS chce zagłosować 40,3 procent ankietowanych. Na Platformę Obywatelską swój głos oddałoby 19,9 procent. Do Sejmu weszłyby także: Wiosna (6,3 proc.), Kukiz (5,4 proc.) i SLD (5,4 proc.). Reszta partii znajduje się znacznie pod progiem wyborczym: KORWiN (3,4 proc.), PSL (3 proc.), Nowoczesna 1,3 (proc.).

Gdyby jednak zliczyć poparcie dla partii opozycyjnych, które wchodziły w skład Koalicji Europejskiej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, to oznaczałoby, że zjednoczona opozycja uzyskałaby wynik w granicach 29,6 procent. (PO, SLD, PSL, Nowoczesna). Nie bierzemy pod uwagę Wiosny, bowiem nie jest przesądzony jej start we wspólnej koalicji opozycyjnych ugrupowań.

Te wyliczenia powodują, że zjednoczenie opozycji opłaca się wszystkim głównym partiom na scenie politycznej. PiS nie musi zbytnio obawiać się o wygraną w wyborach, bo jego przewaga jest wciąż dość spora. Blisko 30-procentowe poparcie dla zjednoczonej opozycji oznacza, że wprowadzi do nowego Parlamentu pokaźną grupę swoich przedstawicieli. Trochę w rozkroku pozostaje Wiosna, która waha się czy dołączyć do zjednoczonej opozycji (wtedy prawdopodobnie tę strukturę opuściłoby Polskie Stronnictwo Ludowe), czy też startować na jesień samodzielnie. Coraz słabsza pozycja Kukiz/15 może oznaczać, że nie zobaczymy posłów z tego ugrupowania w nowym Sejmie.

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie w dniach 28-29 czerwca na grupie 1100 osób.

Twoja reakcja na artykuł?

16
40%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
8%
Złości
20
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group