Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 4366
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Pit 2023 – co musisz wiedzieć?

Sobota, 23 lipca 2022, 6:40
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Pit 2023 – co musisz wiedzieć?
Fot. użyczone
Co prawda do rozliczenia PIT 2023 zostało jeszcze trochę czasu, jednak warto z wyprzedzeniem zainteresować się tym tematem. Dzięki temu zyskasz wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób możesz dokonać takiego rozliczenia przy jak najmniejszym zaangażowaniu zasobów. Skorzystanie z odpowiedniego programu będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę!

1. Kto wypełnia pit?
2. Pit 2023 - co warto o nim wiedzieć?
3. Osoby uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej a rozliczenie pit
4. Wspólne opodatkowanie małżonków
5. Wybierz odpowiedni program do rozliczenia pit

,b> Kto wypełnia pit?

Warto na początek zacząć od podstaw. Co do zasady PIT-11 jest corocznie dostarczany przez pracodawcę i zawiera informację o wysokości otrzymanego dochodu oraz o wysokości zaliczek pobranych na podatek dochodowy. Co więcej - PIT-11 jest wystawiane przez pracodawcę, zleceniodawcę lub podmiotu zamawiającego dzieło. Następnie pracownik lub zleceniobiorca dokonuje rozliczenia, np. za pomocą programu do rozliczania PIT przez internet. Dzięki temu nie będziesz musiał znać takich pojęć jak np. rozliczanie przychodów ewidencjonowanych, oraz dotyczących funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz sposobów rozliczania podatku dochodowego wg określonej skali podatkowej.
 
Pit 2023 - co warto o nim wiedzieć?

Co więcej - jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć pewność, że Twoje rozliczenie PIT będzie wypełnione poprawnie i z uwzględnieniem wszelkich zniżek czy to na internet czy np. wspólne opodatkowanie małżonków - warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura rachunkowego, które będzie w stanie wyręczyć Cię w dopełnieniu formalności i przesłaniu dokumentu do urzędu skarbowego. Pamiętaj przy tym, że składając e deklarację możesz także skorzystać z podpowiedzi programu np. w ramach kwoty zmniejszającej podatek.

Osoby uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej a rozliczenie pit

Przystąpmy teraz do wyjaśnienia, jak rozliczać przychody otrzymane np. z działalności wykonywanej osobiście, a nie tylko ze stosunku pracy. Otóż w przypadku podatników, którzy otrzymują przychody np. w ramach umowy o pracę, renty czy emerytury - wówczas dokonują rozliczenia za pośrednictwem pit 36. W przypadku umowy zlecenia lub umowy o dzieło - tu mamy do czynienia z pit 28. Rozlicz swój PIT 2023 w zaufanym programie - nie musisz mieć wiedzy dotyczącej księgowości.

Wspólne opodatkowanie małżonków

Należy teraz wspomnieć o tym, co mówi na ten temat ministerstwo finansów - otóż zdecydowanie korzystniejsze jest dokonanie wspólnego rozliczenia lub osobno w przypadku danego płatnika. Jak to działa? Otóż wówczas dochód obu małżonków jest sumowany, a następnie dzielony przez dwa. Wtedy dokonujemy rozliczenia w ramach wyliczenia podatku i pomnożeniu go razy dwa. Rozlicz PIT online i ciesz się korzyściami, jakie z tego wynikają.

Wybierz odpowiedni program do rozliczenia pit

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji na temat rozliczenia pit przez internet. Możesz mieć pewność, że to bezpieczny sposób. Otrzymasz wówczas tzw. UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Będzie to dla Ciebie gwarancją poświadczającą to, że Twoja deklaracja została dostarczona poprawnie. Coraz więcej osób korzysta z możliwości rozliczania pit przez internet. Oszczędność czasu i zasobów, prostota obsługi - to wszystko jest w Twoim zasięgu. Warto przy tym korzystać z rekomendowanych programów - w przypadku wielu z nich nie musisz ich nawet pobierać na dysk komputera, wystarczy skorzystać z wersji online!

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group