Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 1815
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plan Odnowy Miejscowości Zagórze Śląskie na lata 2007 – 2013 jest już nieaktualny?

Wiadomości: REGION, Zagórze Ślaskie/Walim
Poniedziałek, 7 maja 2012, 15:28
Aktualizacja: 15:29
Autor: red
Fot. użyczone
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Zagórza Śląskiego wystąpili z oświadczeniem w sprawie Planu Odnowy Miejscowości Zagórze Śląskie na lata 2007–2012.

Oto treść tego oświadczenia:

Plan Odnowy Miejscowości Zagórze Śląskie na lata 2007 – 2013 został uchwalony przez Radę Gminy Walim 25 października 2007 roku (Uchwała nr XIII/71/2007). Jak każdy wie, mamy rok 2012, czyli do końca obowiązywania obecnego Planu pozostał ponad rok.

Okres obowiązywania obecnego Planu powiązany jest z okresem obowiązującego budżetu Unii Europejskiej. Ponad miesiąc temu mieszkańcy Zagórza Śląskiego mogli się dowiedzieć, iż obecny Plan jest już niezgodny z obecnym prawem i należy go zmienić. Pretekstem do zmiany obecnego, obowiązującego Planu, była teoretyczna możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych na budowę parkingu (podobno) dla Zagórza Śląskiego, pod warunkiem zmiany obecnego Planu.

Nasza Władza chciała uzyskać zgodę na budowę parkingu na spotkaniach mieszkańców, które odbyły się w ostatnim czasie. W roku 2011 gmina Walim, jednak bez pytania mieszkańców, już w tym temacie działała i wydała na ten cel 50 000,00 zł. Zagórze Śląskie potrzebuje niewątpliwie parkingu, gdzie będą mogły zatrzymywać się samochody osobowe i autokary, potrzebuje jednak parkingu w centrum, bądź też niedaleko centrum. Zaproponowane miejsce przez władze gminne znajduje się jednak daleko za centrum, przy Jeziorze Bystrzyckim – przed mostkiem – skrzyżowanie Lubachów Michałkowa.

Ostatni długi weekend pokazał, jak bardzo wiele pojazdów nie ma gdzie parkować. Wszystkie praktycznie drogi w Zagórzu Śląskim były zastawione parkującymi samochodami. Poruszanie się samochodem, czy też pieszo po miejscowości, przy braku chodników i wąskich drogach, było koszmarem, zarówno dla turystów jak i mieszkańców. Ewentualne, zaproponowane przez władze miejsce, w żaden sposób nie rozwiąże problemów parkowania.

Prawo dające nam możliwość pozyskania dofinansowania budowy parkingu zmieniło się w roku 2010. Parking, według obowiązującego Planu Odnowy, jest zadaniem priorytetowym, miał być wybudowany w roku 2008, dofinansowanie miało pochodzić z funduszy uzyskanych dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Rada Sołecka była zobowiązana do przedkładania raportów z przebiegu realizacji projektów i zadań inwestycyjnych, a także do organizacji debat strategicznych z udziałem osób tworzących Plan Odnowy Miejscowości Zagórze Śląskie w celu oceny jego aktualności. Rada nigdy z tego obowiązku się nie wywiązała.

Gdyby nie bardzo lekceważące podejście władz gminnych i władz sołeckich do Planu Odnowy, Zagórze Śląskie posiadałoby nowy, zgodny z prawem Plan Odnowy.

Nikt z realizacji obecnego Planu nie został rozliczony. Z ostatnich jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że sołtys Zagórza Śląskiego zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji, czyli nie będzie już możliwości rozliczenia sołtysa z pełnionych przez niego obowiązków.

W związku z powyższym, Stowarzyszenie Miłośników Zagórza Śląskiego na przestrzeni kilku dni zwoła nadzwyczajne, otwarte zebranie, na którym temat nowego Planu Odnowy będzie poddany dyskusji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w spotkaniu.

Z poważaniem

Artur Husejko - Stowarzyszenie Miłośników Zagórza Śląskiego.

Więcej informacji:

Stowarzyszenie Miłośników Zagórza Śląskiego
www.zagórześląskie.pl
stowarzyszenie@zagórześląkie.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group