Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3322
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Planeta Energii” w Wałbrzychu, czyli tysiące odwiedzin

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 6:35
Aktualizacja: 7:18
Autor: red
Wałbrzych: „Planeta Energii” w Wałbrzychu, czyli tysiące odwiedzin
Fot. organizatorzy
Niemal 1,6 tys. dzieci i 400 dorosłych odwiedziło mobilne centrum nauki „Planeta Energii” w Wałbrzychu.

Czym jest prąd i jakie zjawiska towarzyszą jego przepływowi? Co wspólnego z oszczędzaniem energii elektrycznej ma segregacja odpadów? Jakie są zalety elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii i gdzie należy je budować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Wałbrzycha, którzy 27 i 28 kwietnia gościli w mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” usytuowanym w Starej Kopalni.

Wizyta interaktywnego miasteczka była nagrodą dla uczniów z klasy I B i Beaty Kolczyńskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30
im. Armii Krajowej za zwycięstwo w V edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Wałbrzycha mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

„Planeta Energii” to program edukacyjny, w ramach którego Grupa Energia już od pięciu lat uczy najmłodszych jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Wśród zwycięzców tegorocznej edycji programu znaleźli się najmłodsi mieszkańcy Wałbrzycha.

- W naszej szkole podejmujemy wiele działań, które urozmaicają naukę. Staramy się odkrywać oraz rozwijać pasje i talenty dzieci, stąd też nasz udział w konkursie „Planeta Energii”, dotyczącym energii elektrycznej. Do udziału w programie zachęca jego atrakcyjna formuła, a otrzymane od organizatora scenariusze lekcji – bardzo dobrze opracowane – oraz pomoce dydaktyczne, umożliwiają przeprowadzenie kreatywnych zajęć. Metoda nauki przez zabawę znakomicie się sprawdziła, co było widoczne podczas naszych odwiedzin w miasteczku naukowym „Planeta Energii” – dzieci potrafiły odpowiedzieć poprawnie na większość pytań animatorów – mówi Beata Kolczyńska, wychowawczyni klasy I B z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30. – W konkursie „Planeta Energii” bierzemy udział już od czterech lat. W tym roku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów z klasy I B i dyrektor Marcie Przyślewicz-Chruszcz, zdobyliśmy laur zwycięstwa, a klasa III A została wyróżniona.

Co działo się na „Planecie Energii” w Wałbrzychu? Pierwszymi gośćmi mobilnego centrum nauki byli uczniowie ze zwycięskiej klasy, którzy w towarzystwie profesora Volta i Energoludka, otworzyli miasteczko dla mieszkańców Wałbrzycha. Po odebraniu dyplomów i licznych gratulacji, dzieci rozpoczęły swoją edukacyjną podróż po pełnym niespodzianek świecie energii elektrycznej. W Energobusie – laboratorium na kółkach – uczniowie poznali historię energii elektrycznej od atomu po elektrownię. W trakcie zabawy dzieci dowiedziały się m.in. czym są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne. W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi poznali odnawialne źródła energii oraz sposoby wytwarzania prądu przy wykorzystaniu sił natury: wody, słońca i wiatru. Zobaczyli również makietę z turbiną wiatrową oraz turbinę napędzaną strumieniem wody. W miasteczku dzieci miały także okazję obejrzeć film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”, w trakcie którego dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób należy dbać o naszą planetę. Zwieńczeniem naukowej podróży najmłodszych były fascynujące doświadczenia i pokazy prowadzone przez ekspertów „Planety Energii”.

- Wizyta w naukowym centrum „Planeta Energii” dostarczyła nam wiele emocji. Wielkość miasteczka i liczba atrakcji wywarły na nas ogromne wrażenie. Dzieci szczególnie zafascynował film 3D o Energoludkach oraz wyścigi samochodów-zabawek napędzanych energią wytwarzaną przez najmłodszych w trakcie pedałowania na rowerkach stacjonarnych – mówi Beata Kolczyńska.

Czy mieszkańcy Wałbrzycha zwyciężą w Energetycznym Turnieju Miast? W godzinach popołudniowych z naukowych atrakcji mobilnego centrum nauki Energi mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha. Najbardziej aktywni zaangażowali się w Energetyczny Turniej Miast. W miasteczku pojawiło się wtedy bowiem osiem rowerków stacjonarnych podpiętych do baterii. Gromadziła ona energię, którą wytworzyli uczestnicy zabawy podczas jazdy na rowerach. Mieszkańcy miasta, którzy wygenerują jej najwięcej, zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy – tablicę multimedialną z akcesoriami.

Ale to nie koniec rywalizacji! Dodatkowe punkty dla swojego miasta można zdobyć poprzez głosowanie na jego galerię zdjęć na
Facebook.com/PlanetaEnergii. Zwycięzców turnieju poznamy w czerwcu!

Podczas dwóch dni wizyty mobilne centrum nauki „Planeta Energii” w Wałbrzychu odwiedziło niemal 1,6 tys. dzieci i 400 dorosłych.

– Cieszymy się, że nasze miasteczko wzbudziło tak duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że dzięki „Planecie Energii” będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji Energa SA.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” objął Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha. Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”. Patronat medialny nad wizytami mobilnego centrum nauki objął magazyn „Fun Club”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group