Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 2017
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plany i ambicje Teatru Dramatycznego

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 12 marca 2019, 12:16
Autor: JAZ
Fot. JAZ
„Odjazdowa konferencja” w wykonaniu zespołu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego zaskoczyła przybyłych na spotkanie dziennikarzy. Wysoki poziom dotychczasowych spotkań załogi teatru, sprawił, że to ostatnie będzie trudne do przebicia zarówno w formie jak i treści.

Tym razem konferencja prasowa została bowiem przeniesiona do busa, który w jej trakcie wyruszył na miejską wycieczkę. Podczas spotkania teatralna ekipa podzieliła się z nami kolejnymi planami, sukcesami, jak również zaistniałymi kłopotami.
- Nadchodzi wiosna, a wraz z nią sezon teatralnych festiwali! Szykujemy się do podróży, przed nami cztery festiwalowe prezentacje. Pierwszy pokaz już 15 marca w Łodzi na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w konkursowe szranki staje spektakl INSTYTUT GOETHEGO w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Z wielką dumą i radością ogłaszamy również, że od kwietnia 2019 roku, Mecenasem Teatru jest Firma RONAL POLSKA. Sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu. Jest to dla nas prawdziwe wyróżnienie. Pozwoli nam to również wspólnie świętować 55. Jubileusz istnienia teatru – mówi dyrektor

Praca aktorów teatru została doceniona w postaci nominacji do prestiżowej nagrody Warto.
- Z radością informujemy, że dwie AKTORKI „Szaniawskiego” Karolina Bruchnicka i Sara Celler-Jezierska zostały nominowane do NAGRODY WARTO, przyznawanej młodym, zdolnym artystom przez redakcję Gazety Wyborczej Wrocław. W otwartym plebiscycie wybieramy także laureata Nagrody Publiczności WARTO! Do zdobycia Nagrody Publiczności KAROLINIE I SARZE brakuje tylko Państwa głosów! Głosowanie trwa do 14 marca 2019 do godz. 12:00. GŁOSUJMY, WARTO! (Link do głosowania na stronie www.wroclaw.wyborcza.pl-przyp.red.) – namawiał Maciej Podstawny

Teatr Dramatyczny będzie również pracował na płaszczyźnie edukacyjnej. W tym roku pierwszoplanowym partnerem ma być wałbrzyska Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II.
- Do udziału w kilkumiesięcznym projekcie poznawania i tworzenia teatru zostaną zaproszeni uczniowie klas VII, którzy będą oglądać spektakle z repertuaru „Szaniawskiego”, uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach z artystami, by w finale stworzyć autorski spektakl pod opieką reżyserską Sylwii Aftyki-Łody – mówi Dorota Kowalkowska.

Projekt będzie odbywał się od kwietnia br. do lutego 2020 roku, z wakacyjną przerwą. W lutym ‘2020 odbędzie się wieńcząca teatralną przygodę młodzieży premiera. Uczniowie PSP 28 będą mieli okazję poznawać teatr od kuchni, jednocześnie rozwijając swoją wyobraźnię, przełamując nieśmiałość, wyrażając siebie i swoje zdanie. Młodzież obejrzy 4 spektakle z repertuaru Teatru Dramatycznego i będzie miała okazję porozmawiać o nich z twórcami. Repertuar budowany jest adekwatnie do wieku widzów. Program jest kontynuacją projektu, który w latach ubiegłych realizowany był z udziałem IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”.

Podobnie ciepło aktorzy mówili o projekcie Szort. Jest to nowy program edukacji artystycznej realizowany w „Szaniawskim”, który zaprasza wybrane grupy uczestników do poznawania procesu i warsztatu twórczego, w krótkiej, ale intensywnej formule. Kilka miesięcy temu, inaugurując program, Dramatyczny gościł uczniów krakowskiego liceum teatralnego LART, którzy wzięli udział w dwudniowych warsztatach aktorskich i reżyserskich.

Obecnie realizowana jest wyjątkowa odsłona SZORT-u z udziałem nauczycieli, zaproszonych do obserwowania prób do spektaklu TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ w reż. Macieja Podstawnego, wg tekstu Sebastiana Majewskiego. Nauczyciele uczestniczą w wybranych 5 próbach i obserwują proces pracy nad spektaklem od pierwszego spotkania twórców i aktorów przy stoliku, przez próbę analityczną, sytuacyjną, generalną i premierę.

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
57%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Artur 13-03-2019 10:43
Mniej lektur szkolnych, dramatów i klasyki. Więcej zboczonych fanaberii proszę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group