Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 1841
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plastik znika z przestrzeni publicznej

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 30 stycznia 2020, 12:59
Aktualizacja: Sobota, 1 lutego 2020, 10:05
Autor: PAW
Fot. Roman Szełemej/facebook
Zgodnie z przewidywaniami, podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha podjęta została uchwała wprowadzająca kolejne obostrzenia dotyczące stosowania i sprzedaży w mieście produktów z plastiku jednorazowego użytku.

Apel Rady Miejskiej Wałbrzycha z 25 kwietnia 2019 roku w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania ze stosowania na terenie Miasta Wałbrzycha jednorazowych opakowań oraz naczyń i sztućców wykonanych z plastiku, spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez społeczność lokalną Miasta Wałbrzycha, czego wyrazem jest widoczne zmniejszenie ilości używanych niektórych produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

Teraz w nieruchomościach stanowiących własność Gminy Wałbrzych, obiektach użyteczności publicznej lub innych ogólnie dostępnych znajdujących się na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Wałbrzych, m.in. (szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury, Aqua Zdrój, Zamek Książ), oznaczone zostaną znakiem „STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU”.
- Świadomość społeczeństwa rośnie. Prowadzimy wiele akcji, jak sprzątanie Wałbrzycha, nasadzanie drzew, od maja 2019 roku STOP Plastik i to przynosi pozytywne rezultaty, ale to wciąż zbyt mało - mówi prezydent Roman Szełemej. - W niektórych dziedzinach przemysłu plastik jest niezbędny, ale jest wiele gałęzi przemysłu i życia codziennego, że z tego plastiku w dużej mierze możemy zrezygnować. W Danii przeciętny mieszkaniec zużywa rocznie 4 torebki plastikowe, a w Polsce 466 takich samych torebek. Różnica jest więc kolosalna.

W miejscach oznaczonych znakiem „STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU”, wprowadzony ma zostać zakaz:

1) posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży następujących produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i :

a) pojemników na żywność, z pokrywką lub bez,
b) pojemników na napoje, z pokrywką, z wieczkiem lub bez,
c) sztućców, w tym: widelców, noży, łyżeczek, pałeczek,
d) talerzy,
e) słomek, z wyjątkiem słomek objętych zakresem stosowania dyrektywy 90/385/EWG lub dyrektywy 93/42/EWG,
f) mieszadełek do napojów,
g) patyczków mocowanych do balonów lub służących jako podparcie do balonów przeznaczonych do użytku nieprofesjonalnego,
h) toreb na zakupy z tworzywa sztucznego,
i) palenisk jednorazowych.

Ten zapis uchwały przyjęty przez radnych przy 20 głosach "za" i 3 "wstrzymujących się", wejdzie w życie 21 marca bieżącego roku.
- Samorząd lokalny jest odpowiedzialny za zdrowie swoich mieszkańców i stąd trzeba podjąć bardziej radykalne kroki w tym kierunku - tłumaczy prezydent. - Ta uchwała to nasza reakcja na pogarszającą się sytuację. Chcemy ograniczyć do minimum plastik w miejscach publicznych podlegających gminie.

Jako przykład takiego działania, prezydent powołuje się na decyzję o wycofaniu z użycia plastikowych naczyń jednorazowych z instytucji kultury, czy kultury fizycznej i sportu podległych gminie. Tylko w 2019 roku dzięki takiej decyzji udało się zmniejszyć sprzedaż napojów w plastikowych butelkach o 130 tysięcy sztuk.
- Odpowiedzialni za wprowadzenie w życie tej uchwały będą dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi spółek miejskich i jednostek podległych miastu. To oni będą czuwać, żeby na ich terenie nie można było korzystać z plastikowych jednorazowych produktów - mówi prezydent.

Od 1 września tego roku w życie wejdzie tymczasem zapis dotyczący wprowadzenia na terenie Miasta Wałbrzycha zakazu sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.
- To sklepy wielkopowierzchniowe i inne powinny dostosować się do sytuacji, bo tu chodzi o ludzkie zdrowie i życie wałbrzyszan. Będziemy pouczać, edukować, a dopiero później stosować kary w postaci grzywny - tłumaczy prezydent.

Radni mają wątpliwości, czy karanie przyniesie wymierne efekty.
- Jestem oczywiście za tym projektem, ale wiem, że czeka nas żmudna praca i trzeba przede wszystkim edukować, a dopiero później karać - mówi randy Piotr Kwiatkowski.

Radny Jerzy Langer obawia się o to, jak w praktyce nowe przepisy będą przestrzegane.
- Zakaz sprzedaży torebek jednorazowych i nakaz udostępnienia klientom toreb papierowych będzie trudny do realizacji - uważa Langer. - Zwłaszcza w sklepach wielkopowierzchniowych czy na targowiskach. Trudno mi sobie wyobrazić, że każdy klient będzie pakować swoje produkty do odrębnych toreb papierowych, a nie jednorazowych worków.

Na pytanie, czy Gmina Wałbrzych jako inicjator takiej uchwały, nie obawia się, że uchwała ta zostanie uchylona przez nadzór Wojewody Dolnośląskiego, prezydent Szełemej mówi z przekonaniem.
- Trudno mi wyobrazić sobie taką sytuację. Mamy masę argumentów przemawiających za tą uchwałą, która jest prospołeczna i prośrodowiskowa. Pracował nad nią zespół prawników i myślę, że uchwała nie budzi zastrzeżeń prawnych.

Takiego samego zdania jest radca prawny Anna Słowik-Jurkin: - Ta uchwała to precedens, ale taka regulacja jest niezbędna. Od strony formalno-prawnej jesteśmy przygotowani i mamy podstawy sądzić, że wszystko jest zgodnie z przepisami i taką regulację możemy wprowadzić w życie.

Jak wynika z ustaleń MZUK sp. z o.o., zadaniem której to spółki na terenie Gminy Wałbrzych jest prowadzenie instalacji przetwarzania odpadów, na każde przyjęte 1000 ton odpadów przypada 310 ton plastiku. Istotnym problemem, który powstał w związku z powstawaniem tak ogromnych ilości odpadów z plastiku jest brak możliwości zagospodarowania tego odpadu. Okazuje się bowiem, że podmioty, które do tej pory odbierały odpady plastikowe, odmawiają ich przyjęcia. Dotyczy to przede wszystkim frakcji odpadów powstałych z ogólnie określonych toreb plastikowych, folii i innych opakowań tego typu.

Jak ustalono, w Wałbrzychu w przeciągu pięciu lat ilość wytworzonych i odebranych odpadów segregowanych wzrosła o 225%.

Twoja reakcja na artykuł?

15
34%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
14
32%
Złości
12
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (88) Dodaj komentarz

~Księgowy 30-01-2020 13:43
Ekologia- opcja rządząca aż się wprasza Unii, czyta jej w myślach. W TV wciąż wspomnienia o sukcesie szczytu klimatycznego w Katowicach, zaklęcia o czystym powietrzu, wyrywanie się z wzorowo odrobionym zadaniem domowym jak u klasowego kujona. Zero czujności wobec przebiegłego, żarłocznego lobby klimatycznego, zero obrony interesu narodowego wobec gangsterów klimatycznych. Pełna realizacja interesów lobby klimatycznego, ale udająca działanie dla interesu Polaków (identycznie jak z podatkiem od cukru wprowadzanym pod hasłem “dbałości o zdrowie Polaków”). Wszystko aż ocieka zakłamaniem. I realizacją pod przykryciem pełni interesów globalistycznych, jak to słusznie podkreśla dr Aldona Ciborowska. Robienie dobrze hucpiarzom klimatycznym idealnie się wpasowuje w istotę socjalizmu rządzących, którą jest rozmnażanie urzędników i ustaw. Zaczynają się już kolejki do… wyrzucania śmieci pod nadzorem pracownika spółdzielni mieszkaniowej. Jak dobrze napisała jedna z blogerek - w socjalizmie były kolejki do sklepów po towar, albo kolejki do pustych sklepów z nadzieją na dostawę jakiegokolwiek towaru, ale kolejek do wyrzucania śmieci w określonych godzinach i etatu “konsultanta śmieciowego” to nawet bolszewicy nie wymyślili. Jak wiadomo stary socjalizm opiera się na metodzie “ty wybij szybę, a ja będę przypadkiem przechodził i zaproponuję wstawienie" (inna wersja: bohaterskie zwalczanie problemów, które samemu się stwarza po to, by mieć co zwalczać).
~Finde ud af 30-01-2020 16:24
do: ~Księgowy (13:43)
Co to jest interes narodowy?
~Biedra 30-01-2020 18:33
do: ~Finde ud af (16:24)
To jest penis Schetyny.
~Księgowy 30-01-2020 20:56
do: ~Finde ud af (16:24)
Interes narodowy to wszelkie czynności służące gromadzeniu bogactwa materialnego i kulturowego oraz czynności służące długofalowemu utrzymaniu takiego stanu rzeczy przez Naród Polski a nie żaden inny.
~Księgowy 30-01-2020 13:44
Nowy socjalizm zaś działa tak: jeden wybija szybę, drugi wysyła kontrolerów sprawdzających kto nie ma okien, i grożących karą, jeśli szybko lokator jej nie wstawi. W nowym socjalizmie podatnik opłaca nie tylko wstawienie szyby wybijanej wcześniej przez którąś z partii, ale i konsultację oraz kursy szkoleniowe “jak wstawić” a także uiszcza karę za nie wstawienie w terminie, który jest tak ustalany, by nie zdążyć. Cóż, skwitować taką mentalność rządzących można chyba tylko słowami J.M.Bocheńskiego, że wszędzie gdzie socjalizm ma wpływy wspiera potęgę biurokracji, tj. klasy urzędniczej na niekorzyść obywateli. Ja bym dodał jeszcze tezę, że o tym, czy partia jest lewicowa, socjalistyczna nie decyduje to, jak ona sama siebie nazywa jakimś maskującym jej prawdziwą istotę szyldem, lecz decyduje jej stosunek do tyranii i mnożenia urzędników oraz mnożenia nadających im władzę ustaw. Ledwo zaczęła się nowa kadencja Sejmu posłowie zdążyli już wprowadzić, jak podają źródła “rewolucyjne zmiany” odnośnie ewidencji odpadów przez przedsiębiorców. Ba, już ruszają szkolenia jak to robić. A szkolenia dla tylu przedsiębiorców to cały przemysł. I o to właśnie chodzi. O zasianie strachu u obywatela, czy posiada umiejętności wymagane przez państwo i o uczenie go moresu wobec rosnącej armii urzędników z rosnącymi wymaganiami.
~godzilla 30-01-2020 13:48
Rado Miejska , zajmij się rozwiązywaniem problemów mieszkańców, tj. krytycznym zadłużeniem miasta, mieszkaniami komunalnym, drogami, a nie propagandą bez znaczenia . Klasyczny temat zastępczy. Równie dobrze moglibyście państwo z rady, debatować nad ograniczeniem promieniowania nadfioletowego na Marsie. To jest i tak bez znaczenia. Prawdziwa walka z plastikiem polega na zakazie jego produkcji (kto inny wydaje zakaz), a nie używania. Dlatego wasza aktywność w tym temacie jest pozorna, a celem odwrócenie uwagi od prawdziwych problemów.
~bbb 30-01-2020 14:20
To rozpoczynamy akcję pilnuj radnego proszę wszystkich sąsiadów radnych o robienie zdjęć śmieci które wyrzucają radni i udostępnianie zaczynamy akcję.
~Szełemej musi odejść 30-01-2020 14:21
Władza w Wałbrzychu sięgnęła poziomu śmietnika.
~Jerzy Jacek Pilchowski 30-01-2020 23:20
do: ~Szełemej musi odejść (14:21)
Serdeczne gratulacje! - Gdyby był konkurs na najlepszy komentarz to zgłosił bym pański do nagrody za rok 2020.
~Gum 30-01-2020 14:25
Jeszcze niech wprowadzą strefę wolną od LGBT na terenie całego miasta i bedzie dobrze
~Plastik 30-01-2020 14:53
Bardzo dobry pomysł, to tyko strasznie wygląda taka uchwala, ale plastiku będzie mniej i to jest ważne.
~Romuald 30-01-2020 23:34
do: ~Plastik (14:53)
Chcą tak obrzydzic POLSKĘ POLAKOM BY Sami ją opuścili A ZA MIESZKAJĄ JA IZRAELCZY LUB MUZUŁMANIE bo w Niemczech jest ich za. Dużo.
~gosc 43 30-01-2020 15:05
walbrzych miasto który w centrum posiada wysypisko śmieci niebezpiecznych z całej europy przejmuje się jakimiś foliówkami nie potrafią zorganizować firmy która ogarnie sprzątanie pierwsza decyzja powinno być zakazanie rzeczy jednorazowych z plastiku w szpitalach jak pan doktor taki ekologiczny
~ 30-01-2020 19:00
do: ~gosc 43 (15:05)
Tak debilu niech zrobią metalowe strzykawki, i jedną niech leczą wszystkich i ciebie, Hiva dostaniesz to mądrzejesz idioto. Poza tym szpital to obiekt należący do marszałka województwa , uchwała jest tylko w miejskich obiektach.
~gosc 43 30-01-2020 19:54
do: ~ (19:00)
akurat strzykawki były wielokrotnego użytku i to nie jest problem
~Hiv 30-01-2020 20:52
do: ~gosc 43 (19:54)
To sobie aplikuj po kimś taką strzykawką obyś hiva załapał.
~Astro 30-01-2020 15:10
Tak-przekonały nas wysypiska w Kenii...a za mycie szkła i detergenty oraz wodę której podobno coraz mniej i najdroższa w kraju zapłaci koszerny ratusz. Wprowadzić zakaz długopisów bo robią błędy no i są plastkiowe i w większości jednorazowe. Co niektórym mózgojad dawno z głodu zdechł.
~gosc 43 30-01-2020 15:29
no to po tej decyzji czekam na tegoroczne dni walbrzycha napoje z saturatorów do szklanki przykutej łańcuchem talerze i sztućce tak samo można podejrzeń rozwiązania z filmu mis
~v7 30-01-2020 15:37
Ludzie wszystko łykną, nie mówi się, że przez Mobruk ziemia skażona jest na setki lat i okoliczne działki, ale plastik haha. Od jutra zwykły Kowalski będzie miał papierowe opakowanie i torbę z bawełny, a wszystkie koncerny będą dalej pakować w plastik, gdzie logika. Zachód płaci za oddany plastik, a tutaj dostaniesz mandat, suuuuper. Na pytanie Kwiatkowskiego, jak dać lizaka, prezydent odpowiada, daj dziecku pomidora haha POmidory POmidory, a długi rosną, co mówiłeś, POmidor haha
~ 30-01-2020 18:56
do: ~v7 (15:37)
A co m do tego Mobruk ? Mobruk nie należy do miasta, to jest osobna firma, a plastikowa uchwala odnosi się do miejskich obiektów. Mobruk powstał kope lat temu i tego się nie da od razu wywieź.
~Księgowy 30-01-2020 20:59
do: ~ (18:56)
Mobruk leży w granicach miasta i gmina ma środki aby tenże wykurzyć.Ale nie robi tego bo się boi UE.
~ 31-01-2020 0:13
do: ~Księgowy (20:59)
W granicach miasta to nie oznacza że to jest miasta. Teraz konkret jakie ma środki do działania ?
~Plastikowy rozum 31-01-2020 7:57
do: ~ (0:13)
Ano takie, że Szełemej wielokrotnie obiecywał,że zlikwiduje,potem obiecywał,że sprawdzi papiery,a potem obiecywał i zamilkł. 1. Prezydent a taki głupi że myślał że Mobruk działa nielegalnie? 2. Myślał naiwny,że ma władzę i go zlikwiduje ( głupi?) 3. Mobruk go kupił? Niepotrzebne skreślić po udowodnieniu. Co, jakby nie patrzył, wskazuje na kompletny brak kompetencji Szelemeja.
~Mobrukowo 31-01-2020 22:18
do: ~Plastikowy rozum (7:57)
Konkrety a nie hasła proszę, MOBRUK jest zamknięty, decyzją wojewody. więc nie ściemniajcie ludzi.
~Księgowy 1-02-2020 7:51
do: ~Mobrukowo (22:18)
Nieprawda. Mobruk dalej przyjmuje niektóre odpady, co dalej z nimi robi tego nie wiem.. Proszę pojechać i zapytać panią z budki na wadze. Albo przedzwonić, numer 74 849 53 08.
~DBA 31-01-2020 10:43
do: ~ (0:13)
Wystarczy wprowadzić ograniczenie ruchu na drodze dojazdowej ( należącej do miasta) np. do 3,5 t
~Mobrukowo 31-01-2020 22:21
do: ~DBA (10:43)
haha wystarczy wprowadzenie ograniczenia ruchy, zabawny jesteś. Nie ma prawa takiego ograniczać wjazd na teren zakładu który ma pozwolenia. MOBRUK JUŻ DAWNO JEST ZAMKNIĘTY.
~Księgowy 31-01-2020 18:46
do: ~ (0:13)
Gmina powinna nękać firmę Mobruk sprawami sądowymi i zaskarżeniami decyzji WIOŚ które nie widzi nic nagannego w funkcjonowaniu instalacji odwadniających. Wszystko dawno rozkminił bloger BOA666, na jego blogu są od lat 10ciu podane jak kawa na ławę administracyjne sposoby działania. Są one niezwykle skuteczne w stosunku do Kowalskiego prowadzącego małą firmę krzaczek ale dziwnym trafem nie są skuteczne wobec Mobruku.Dla mnie sprawa jest prosta:Na Mobruk były sprowadzane unijne odpady chemiczne więc Szełemej i radni boją się naruszyć interesy poważniejszych krajów UE które tu odpady wysyłały i je odesłać im z powrotem.
~Mobrukowo 31-01-2020 22:26
do: ~Księgowy (18:46)
Księgowy Boa666 to pieniacz polityczny rzucający hasełka. BYŁY ZAWIADOMIENIA DO PROKURATURY NA MOBRUK. Co z tego wyszło ? WIOŚ to nie podlegająca instytucja miastu. Więc co Szełemej ma do Prokuratury i Sądu ? oraz do WIOŚ ? żadna z tych instytucji NIE podlega Szełemejowi, żeby sobie mógł wejść i powiedzieć że mają zamknąć Mobruka. POZA TYM MOBRUK JEST ZAMKNIĘTY DECYZJĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA.
~Straszydło Miejskie 30-01-2020 15:45
Plastikowa marionetka z Ratusza. Wstrętny, ohydny szkodnik!
użytkownik facebook 30-01-2020 15:49
Może i znika ale nadal tysiące ton plastiku po sklepach i sklepikach a taka walka to walka z wiatrakami i pic na wodę,,,wszędzie jesteśmy truci,,woda ,,jedzenie ,,,powietrze,,,
użytkownik facebook 30-01-2020 15:58
Jedyne co znika to zdrowy rozsądek. Uchwalono coś niezgodnego z aktami prawnymi wyższego rzędu. Jak można karać kogos za legalny produkt i na jakiej podstawie ?
użytkownik facebook 30-01-2020 17:00
Na początku muszą być wycofane napoje w plastykach, szampony i inne specycyfiki w butelkach plastykowych, zabawki plastykowe itd, itd.....
~ollo 30-01-2020 17:41
moze przyklad zbieranie kupek po pieskach-piesek zrobi kupke na trawnik i ta kupka rozlozy sie w glebie po 4-5 dniach , a kiedy wlasciciel pupila wazmie ta kupke w foliowy woreczek i wyzuci ja do smietnika (zgodnie z zaleceniami np. administratora osiedla )to ta TOREBKA bedzie sie rozkladac ok. 200 lat . POWODZENIA !!!!!!!!!!!!!!!!
~olo 30-01-2020 17:51
Walka z plastkiem powinna zaczynać sie od firm i zakładów produkujących napoje żywność i wszystkie artykuły spozywcze i przemysłowe by pakowali w szkło i papier plus kaucja i automaty do butelek itd .. A wprowadzać kary i zakazy na społeczeństwo to jest absurd i szczyt głupoty
~ 30-01-2020 18:26
czyli wracamy do KOMUNY noi ok,tylko ciekawe w co beda pakowac jarzyny ,ziemniaki ,ktoschce pol chleba kilka buleki co w co zapakuja ?notakwtorbe papierowa wszystko razem za ktora zaplacimy 4 zeta
~szambo ratuszowych bredni 30-01-2020 18:42
Ta uchwała nie będzie egzekwowana. Może co jakiś czas ukarzą Kowalskiego z reklamówką w ręku... Nikt z władz Wałbrzycha nie podniesie ręki na sklep wielkopowierzchniowy, takie sieciówki to przecież duże firmy, od razu będą pozwy do sądu. Nie potrafią poradzić sobie z kopciuchami a chcą wyeliminować plastik. Bez szans, zwykła propaganda dla ubogich intelektualnie.
~Kolejna histeria 30-01-2020 18:42
Już wszyscy w ratuszu mają cyklofrenię. Myślę że należy zrobić akcję Stop Idiotom. Nawet w stanie wojennym wolno było palić węglem,grilować,parkować auto za darmo, nikt nie szydził z homosiów,miał światło z normalnej żarówki, pokrzywione banany jadł, dieslem jeździł po Krakowie, ognisko w ogródku rozpalił. A Podobno teraz mamy wolność.
~Typic 31-01-2020 8:25
do: ~Kolejna histeria (18:42)
To typowe zachowania dla cywilizacji w początkowej fazie upadku. Ignorantom polecam historię upadku cesarstwa rzymskiego. Faza ta może trwać nawet 100 do 200 lat.
~Księgowy 31-01-2020 18:55
do: ~Typic (8:25)
To szczera prawda. Jednak ci co do tego doprowadzili do końca zawsze się pławią w luksusie.
~Roman I Brodaty 30-01-2020 18:49
Wstrzymał plastik, ruszył Mobruk. Wałbrzyski geniusz już dawno zrozumiał, że likwidację plastiku trzeba zacząć od likwidacji jego użytkowników. Dlatego brygada młodzieżowa rady miejskiej podjęła zobowiązanie, że już w tym roku Wałbrzych straci 1500 mieszkańców, a od przyszłego roku 2000 i więcej. Kiedy liczba wałbrzyszan zbliży się do zera, będzie powód, żeby uczcić sukces i zaprosić ekoGretę. Wałbrzych zawsze był miastem uśmiechu, ale to, co się tam wyrabia teraz, jest lepsze od Złotopolskich.
~sdfasdfasf 30-01-2020 19:19
Jutro ostentacyjnie przejdę się ze zgrzewką wody mineralnej po wszystkich placówkach miasta srałbrzych.
~Księgowy 31-01-2020 18:52
do: ~sdfasdfasf (19:19)
Proponuję akcję aby każdy kierowca przypiął sobie pusty ofoliowany wielopak PET na dachu za pomocą taśm bagażowych.
~Romuald 2-02-2020 11:52
do: ~sdfasdfasf (19:19)
Czemu ten Wałbrzych ma pecha do rządzących jak nie złodziej i komuch to barda kretynów nieudaczników a radni to takie pustaki ze szamba Stach nimi wyłożyć bo przecieknie.osrancy czapki guru.
~Jerzy Jacek Pilchowski 30-01-2020 19:37
Jest jeszcze jedna "spiskowa teoria dziejów" w tej sprawie. Jak wiadomo pan prezydent Szełemej popierał Siemoniaka i teraz uknuli sprytny plan jak nie wpuścić do wałbrzyskiego ratusza (jeśli przyjedzie to niech się błąka po ulicach) panią Małgorzatę Kidawę-Błońską która poparła pan Budkę. - Wiadomo przecież, że pani MKB jest plastikową lalką jednorazowego użycia.
~Piotr 30-01-2020 19:47
Pilichowski ty baranie , przepraszam te sympatyczne zwierzęta porównanie , popatrz sobie w Lisowska tv i tam poszukaj jednorazowego plastyki.spieprzaj dziadu , to cytacik
~Jerzy Jacek Pilchowski 30-01-2020 23:23
do: ~Piotr (19:47)
Dziękuję za komentarz. Zawsze jak czytam takie bluzgi to wiem, że udało mi się trafić w bolesny dla totalsów punkt.
~Piotr 30-01-2020 19:54
A co do decyzji , może i ona miałaby sens i był A przykonywujaca , gdyby Ci gladiatorzy intelektu z RM najpierw zobowiązali jasniepanujacego Romana do uruchomienia skupów, zafundował nam kursy do Mezimestii to niech podejdzie do centrum handlowego i zobaczy jak takowe funkcjonuje. Zaczniemy wszystko zawijać w papier i co , gdzie dzisiaj jest skup makulatury , a szkła? Typowa przykrywka coraz większych problemów miasta , aż dziw bierze że nadzór nic z tym nie robi , chyba że RSZ liczy na odliczenie miasta tak jak już robiono że szpitalem . Strach się bać
~Jerzy Jacek Pilchowski 30-01-2020 23:25
do: ~Piotr (19:54)
Ups! Czyli po chwili namysłu doszedł pan do wniosku, że nie tylko ja jestem baranem - i to zaszczytne określenie należy się też panu prezydentowi Szełemejowi.
~Astro 30-01-2020 21:36
Nie ma się co napinać-podziękujemy w przyszłych wyborach za podwyżki za wywóz śmieci, STOP PLASTIK, burdel z odbiorem śmieci i niepotrzebne rozkopanie całego miasta gdzie prace mogły być robione odcinkami pełną parą a nie paraliżować całe miasto, za opłaty parkingowe,lodowisko w rynku i basen odkryty.
~Jerzy Jacek Pilchowski 30-01-2020 23:30
do: ~Astro (21:36)
Biorąc pod uwagę poziom zadłużenia miasta to myślę, że następne wybory na prezydenta miasta będą ciekawe. Dobrowolnie kandydować będzie chyba tylko jakiś wariat, a ci których (z obowiązku) wystawią partie będą z łapanki.
~ 31-01-2020 0:18
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (23:30)
Czemu nie weźmiesz pod uwagę jak twoi PiSowcy co rzadzili miastem zniszczyli i okradli to miasto ? Teraz musiało nadrobić to wszystko od komunikacji po drogi i budynki. Dobrze wiesz o kim mowa kto rzadził Sosiński i Bartolik z pisu.
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-01-2020 10:06
do: ~ (0:18)
Czyli sugeruje pan, że pan Szełemej jest tylko pajacykiem, a Wałbrzychem rządzi pani Bielawska?
~Księgowy 1-02-2020 7:55
do: ~Jerzy Jacek Pilchowski (10:06)
Hehe fakt, kobiety mają skuteczne organy wywierania wpływu!
~Radek 31-01-2020 8:31
do: ~Astro (21:36)
Niestety muszę pogrzebać twoje nadzieje.Wałbrzych to typowa bezmózga lemingoza,coś na wzór lemingozy Warszawskiej.Tam gówno lało się szerokim strumieniem a lemingoza piała z zachwytu.Podobnie jest w Wałbrzychu,syf i bród,najdroższa w Polsce woda,jedne z najdroższych czynszów,ciągłe podwyższanie opłat,mega zadłużenie,całe miasto rozkopane i zakorkowane a lemingoza w permanentnym orgazmie mdleje z podniecenia na sam widok Szełemeja.Ten pusty megaloman stworzył wokół siebie atmosferę kultu stosując bardzo proste socjotechniki przemawiające przede wszystkim do ludzi prymitywnych i niemyślących którym wystarczy powiedzieć że w prawdzie podnosi się opłaty,czynsze itp... ale jest to dla ich dobra i lemingoza to łyka jak pelikany piejąc przy tym z zachwytu i wychwalając prezydenta pod niebiosa.Ludzie niemyślący,zakompleksieni nie posiadający stabilnego systemu wartości wolą żeby ktoś myślał za nich,żeby podawał im na tacy gotową papkę informacyjną bo zdejmuje to z nich obowiązek samodzielnego myślenia,analizowania i podejmowania decyzji.Dlatego właśnie dla lemingów stworzono nową religię zwaną potocznie ekologizmem.W prosty sposób wmówiono im że dzięki likwidacji plastikowych opakowań ocalą siebie,Wałbrzych a nawet całą planetę.Tak więc lemingoza nosząc na ręku plastikowe zegarki,trzymając w ręku plastikowe smartfony,jeżdżąc nowoczesnymi samochodami których wnętrza ociekają od plastiku będą w chocholim tańcu walczyć z plastikiem bo tak nakazał wielki wódź i zbawca Wałbrzycha.Tak właśnie ludziom o niezbyt lotnych umysłach można robić wodę z mózgu i manipulować nimi.
~DBA 31-01-2020 10:50
do: ~Radek (8:31)
100/100 - dodaj jeszcze, że ubierają się w plastik
~Obym nigdy nie była 30-01-2020 21:42
Przeczytałam że Wałbrzych zaszalal. To nie tak. To oszalał prezydent tego miasta
użytkownik facebook 30-01-2020 21:59
Się nie zesrajcie
~Obym nigdy nie była 30-01-2020 22:12
Tworki już czekają na takiego z bożej łaski prominenta
~Jeden 30-01-2020 23:04
A wodę mineralną w szklanych butelkach w Wałbrzychu to tylko w niemieckich sklepach mozna kupić, Aldi i Lidl. Tak Roman dba o srodowisko.
~ 31-01-2020 0:20
do: ~Jeden (23:04)
To co Romek ma zamawiać towar do sklepów ? Czy czasami cię nie pojeb*bało ?
~Księgowy 31-01-2020 18:50
do: ~ (0:20)
Roman nie musiał wyrażać zgody na budowę tych marketów. Miał takie prawo, ale jednak z jakichś powodów dopuścił do budowy. Brak skupu odpadów w tych marketach to jeden z negatywnych efektów ich istnienia w Wałbrzychu.
~Market 31-01-2020 22:31
do: ~Księgowy (18:50)
Księgowy idioto Markety powstały dużo wcześniej przed Szełemejem, masz tak mózg wyparny, że nawet nie wiesz co piszesz.
~Księgowy 1-02-2020 7:53
do: ~Market (22:31)
Nieprawda: Lidle na ul.Długiej oraz Aldi na byłym PKS powstały za kadencji Szełemeja. To przykład pierwszy z brzegu.
~Księgowy przygłup 4-02-2020 10:04
do: ~Księgowy (7:53)
Aldi na PKS powstał decyzją starosty Ławskiego bo Wałbrzych nie był wtedy miastem na prawach powiatu - grodzki. W Polsce nie ma zakazu budowaniu marketów, nie kłam że przez UE powstają markety cymbale. Pierwsze markety powstały na Piaskowej i podzamczu przed UE i Szełemejem.
~Xx 1-02-2020 11:05
do: ~Market (22:31)
Aldi powstało za kadencji szelemeja
~Księgowy 1-02-2020 7:59
do: ~ (0:20)
Roman mógł myśleć o wymuszeniu skupu butelek na marketach przed wydaniem zgody na ich budowę w Wałbrzychu. Nie zrobił tego z jakichś powodów. A teraz walczy z mieszkańcami a nie z przyczyną problemu.Klasyka socjalizmu: Stwórz problem a potem lansuj się na walce z tym problemem.A przy okazji szerz zamęt, bo kłócącymi łatwo się rządzi.
~olo 31-01-2020 8:32
Łatwiej będzie usunąć doktorka ze stanowiska jak dostosować życie codzienne bez plastiku , zmiana programu z inwestycji i polepszania i ułatwiania życia mieszkańców Wałbrzycha na wprowadzania zakazów , na razie plastik , następnie piece -ogrzewania zakaz tak jak w Krakowie a następnie emisja spalin w strefie miasta Euro 4 tak jak jest w miastach Niemieckich wszystko w świetle prawa lub kara
~ 31-01-2020 9:32
Coś strasznego, znowu szukaja rozgłosu i chwały, to ja ja Roman pierwszy wprowadziłem. Mimo wszystko trzeba było poczekać na wytyczne krajowe!!!! Nadgorliwość gorsza od faszyzmu. a rządy w Wałbrzychu to jak na arenie krajowej rządy PiS - propaganda sukcesu. A ja czuję, że ograniczono mi swobody obywatelski - wbrew prawu!
~zdezorientowana 31-01-2020 11:24
Mam w domu plastikowe okna.Mam TV i AGD. 90 % z dodatkiem plastiku.Czy mogę liczyć na darmową wymianę za miejskie pieniądze na takie same ale wolne od plastiku?
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-01-2020 13:11
do: ~zdezorientowana (11:24)
Zgodnie z logiką pana prezydenta Szełemeja zostanie pani ukarana (np., karą w wysokości 5000 zł.) za posiadanie przedmiotów niebezpiecznych. Następnie dostanie pani 1000 zł na ich wymianę.
~Ubolek 31-01-2020 13:15
do: ~zdezorientowana (11:24)
Tak.Pod warunkiem,że twój telewizor będzie ze stali nierdzewnej i non stop pokazywał portret cara
~Market 31-01-2020 22:33
do: ~zdezorientowana (11:24)
Co z tego że masz to, jak mózgu nie masz
~Greta 31-01-2020 11:33
Będzie teraz w jadłodajniach i na festynach jak na filmie MIŚ.Ekologiczne metalowe miski wielokrotnego użytku przyśrubowane do blatów i ekologiczne metalowe sztućce wielokrotnego użytku na łańcuchu oczywiście metalowym.No i ceny wzrosną.
~Barierka Nierdzewna 31-01-2020 13:07
Widać już w przeszłości ktoś użył bio-eko-papierowych prezerwatyw i mamy takiego wodza i radnych.
~Ludgarda 31-01-2020 13:45
A co z plastikowymi dystrybutorami wody z pozakładanymi plastikowymi butlami 18 litrow i plastikowych kubkach jednorazowych znajdujących się we wszystkich urzędach i szpitalach o Panie?
~ksiegowy 31-01-2020 16:41
do: ~Ludgarda (13:45)
Na złom .
~Mieszkaniec 31-01-2020 18:45
Przecież nie o plastik tu chodzi, tylko o rozgłos! To ja pierwszy ja !
~Zakaz posiadania plastyku/ 31-01-2020 18:46
Jestem zdecydowanie przeciwna !Albowiem w majtasach posiadam ceratkę plastykową/ jednorazową, bo używana zbyt cuchnie,aby była wielokrotnego użytku/ ! Jak jest zakaz, to jest obowiązek kontroli wykonania zakazu, a ja ceratek nie wyjmę. A kontrolować majtasy pozwolę tylko młodym i przystojnym mężczyznom, żadnym starym szkaradnym babsztylom !Patrząć na te zakazy posiadania w przestrzeni publicznej mam wrażenie,że pan Sz. przygotowuje klimaty na przejście na z góry upatrzone pozycje w ... pisdzie. Znaczy się pod pozorem szukania słomek i patyczków od baloniczków, będzie można zinwigilować i przetrzepać niejedną torebkę, kieszenie, coś podrzucić ,coś przyklepać aby poprawic wskazniki wykrywalności czegoś tam. A ja mam na inwigilistów pewną puł;apkę,niespodziankę. Do toreb i kieszeni nawrzucam ostrych nieopakowanych żyletek, albo igieł zastrzykowych/ niech mają stracha czy nie było tam żadnego syfa, hifa czy innej żółtaczki./
~Obym nigdy nie była 31-01-2020 20:08
Oo dawna nikt przy zdrowym umyśle nie nazywał tego oszoloma po nazwisku.. Oszolom to oszolom. Całe szczęście że w Wałbrzychu są oddziały psychiatryczne. Może zdążą z kaftanem bezpieczeństwa
~Pluje_Na_Was 2-02-2020 0:50
Kiedyś małolatów przeszukiwali czy nie mieli zioła teraz będą szukać plastikowych reklamówek. Czy niepokorni Wałbrzyszanie zastanawiają się skąd będą importować "zakazany owoc"?
~z 4-02-2020 10:41
Jak to jest,że w Świdnicy na rynku stoi ŻYWA CHOINKA.
~niezalogowany 4-02-2020 10:58
Mam pytanie do włodarzy miasta: Do jakiego worka mogę wrzucić mokre gacie no i czepek po wyjściu z basenu w aqua zdroju?. Czy worek torebka papierowa da radę przez czas na dojechanie do domu - ok. 40 minut ?.
~wałbrzyszanin 6-02-2020 13:58
do: ~niezalogowany (10:58)
no cóż widzę że przerasta Pana ten problem, proponuję wycisnąć wodę z gaci i czepka i wrzucić do np. sporotwej torby!!! jak będzie miał Pan jeszcze jakieś trudne sytuacje:), z którymi nie będzie umiał Pan sobie poradzić to proszę pisać, wspólnie się nad nimi zastanowimy i doradzimy:):):)
~Plastikowy rozum 6-02-2020 10:15
To że Car wymyśla bzdury z kapelusza,to nawet wie najgłupszy leming.Ale to,że zatrudnia radców prawnych,którzy to akceptują to kompromitacja.Chyba,że wykonują jego chore polecenia i stanowią wałbrzyskie prawo ratuszowa. Wydźwięk tych bredni w prasie krajowej jest jeden: "Nie ma żadnych przepisów, które mogły by być podstawą do takiej uchwały. Żadna ustawa nie dała samorządom uprawnień do zakazywania używania plastiku, tym bardziej do nakładania sankcji na obywateli"
~samobój 6-02-2020 15:18
strzelili sobie tą uchwałą w stopę, przecież ten zakaz posiadania plastiku jest niezgodny z k o n s t y t u c j ą
~olo 9-02-2020 8:28
Posiadanie plastiku zakazać , palenie w piecach zakazać , wjazdu aut zakazać tylko elektryki i niech ktoś powie czy nie zmieni to czystości życia , przecież eskimosi tak żyją w zgodzie z naturą ,czyste powietrze i wokoło biało
~Plastikowy rozum 9-02-2020 12:02
Jak idioci słuchają ekogrety,to tak mają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group