Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5442
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Płatności internetowe – jak je przeprowadzać, by były bezpieczne?

Środa, 2 grudnia 2020, 6:23
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Płatności internetowe – jak je przeprowadzać, by były bezpieczne?
Fot. ts
Zakupy internetowe każdego roku zwiększają swoją popularność. Dla wielu osób stają się nawet jedyną metodą wykonywania zakupów. Są wygodne i pozwalają oszczędzić czas, gdyż bardzo łatwo możemy zapoznać się z ofertą wielu sklepów i wybrać tę najlepszą dla nas.

Zazwyczaj zapłata również odbywa się metodą online, która oprócz tego, że jest bardzo komfortowa, to może też być niebezpieczna. Oszuści wciąż wymyślają nowe sposoby, by przejąć dane dostępowe do naszych internetowych kont bankowych czy też dane kart debetowych i kredytowych. W związku z tym zawsze należy być czujnym i zwracać uwagę na to, czy dokonywana przez nas transakcja jest prawidłowo zabezpieczona.

Zakupy i bezpieczna płatność w Internecie

Kupując i płacąc w Internecie należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy z samą stroną łączymy się w bezpieczny sposób, a więc czy posiada ona certyfikat bezpieczeństwa. Informuje o tym znaczek kłódki znajdujący się przy adresie sklepu. Kolejną kwestią jest sam system płatności, który powinny dostarczać powszechnie znani i autoryzowani przedstawiciele. Najpopularniejszą metodą jest e-przelew, który polega na tym, że z listy banków wybieramy ten, w którym mamy konto. Jesteśmy wtedy przekierowywani na stronę banku, by zalogować się na swoje konto i tu ponownie należy zwrócić uwagę na certyfikat bezpieczeństwa. Ta metoda jest dość bezpieczna, ponieważ każdy bank posiada dodatkowe elementy potwierdzające prawidłowość przeprowadzanej transakcji, np. poprzez kod SMS. Kolejną, równie popularną metodą płatności jest zapłata kartą debetową lub kredytową. Tutaj ryzyko jest odrobinę większe, gdyż podajemy wszystkie dane naszej karty. Aby je zminimalizować należy zawsze płacić na zaufanych stronach i sprawdzać, czy zostaliśmy prawidłowo przekierowani. Możemy też założyć konto z przypisaną kartą, które będzie służyć tylko i wyłącznie do zakupów w Internecie. Dobrze, aby było ono w tym samym banku, w którym mamy nasze główne konto bankowe, by móc szybko przelewać potrzebne nam do płatności kwoty.

Nowe i bezpieczne sposoby płatności

W dziedzinie płatności internetowych pojawiają się też nowości, które bardzo szybko wchodzą do powszechnego użycia. Jedną z nich są karty przedpłacone, np. takie jak Paysafecard. Wystarczy w sklepie stacjonarnym dokonać zakupu karty o wybranym przez nas nominale, którą następnie możemy dokonywać płatności. Nie musimy wtedy podawać danych żadnych innych kart ani kont bankowych, więc mamy pewność, że nikt ich nie przejmie. Taka metoda jest powszechnie stosowana nie tylko w sklepach, ale też w mediach społecznościowych, grach lub kasynach online. Jeśli nie mamy zaufania do jakiejś witryny, wtedy na pewno opcja karty pre-paid jest jedną z najlepszych.

W znalezieniu platformy, która akceptuje kartę-zdrapkę Paysafecard pomogą Ci profesjonalne serwisy z recenzjami kasyn, bądź inne porównywarki produktów. Szukaj loga tego pośrednika płatności na stronie internetowej, gdyż wówczas masz gwarancję, że zapłacisz przy użyciu vouchera.

Kolejną bezpieczną metodą jest korzystanie z wirtualnych portfeli, na które również możemy trzymać niewielkie kwoty służące jedynie do zakupów w Internecie. Najbardziej popularnym portfelem jest Paypal, ale cały czas pojawiają się nowe takie jak Apple Pay, Google Pay, Neteller, czy Skrill. Niektóre z nich oferują również wyrobienie fizycznej karty, którą możemy płacić w tradycyjny sposób.

Płatności mobilne

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku zadomowiły się błyskawiczne płatności mobilne. Mowa przede wszystkim o znanym większości z nas BLIKu. Dzięki aplikacji na smartfony, nie potrzebna nam już karta płatnicza, a wystarczy telefon! BLIK używany jest chyba najczęściej przez przedstawicieli młodego pokolenia, studentów uczelni wyższych i szkół średnich (tych, którzy ukończyli 18 lat, gdyż by korzystać z BLIKa konieczne jest posiadanie konta bankowego). Na czym to polega?

Otóż BLIK to aplikacja, którą ściągasz na telefon i łączysz ze swoim rachunkiem bankowym. Kiedy mamy już to za sobą, sama płatność zajmie zaledwie chwilkę. Każda transakcja musi zostać potwierdzona kodem PIN, który otrzymamy na nasz telefon. BLIK to bezpieczna i przede wszystkim błyskawiczna metoda płatności.

Płatności mobilne to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Dziś możemy płacić telefonem, opaską, a nawet smartwatchem. Ciekawe czym jeszcze zaskoczy nas przyszłość?

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group