Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 3064
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Plusy i minusy grodzkości Wałbrzycha

Piątek, 29 czerwca 2012, 15:36
Aktualizacja: Sobota, 30 czerwca 2012, 10:59
Autor: PAW
Wałbrzych: Plusy i minusy grodzkości Wałbrzycha
Fot. PAW
Na sesji rady powiatu najwięcej czasu zajęło sprawozdanie Augustyna Skrętkowicza na temat przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Augustyn Skrętkowicz przez blisko 50 minut prezentował stanowiska wszystkich zainteresowanych stron i instytucji, które mają coś do powiedzenia na temat przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
- Jako władze powiatu wałbrzyskiego nigdy nie kwestionowaliśmy prawa Wałbrzycha do ubiegania się o status miasta na prawach powiatu – mówi Augustyn Skrętkowicz. – Minister Michał Boni zapowiedział, że odbędą się kolejne spotkania zainteresowanych stron. Nam zależy, by to wszystko odbywało się z poszanowaniem prawa.

Augustyn Skrętkowicz pokreślił, że powiat ma wiele zastrzeżeń do uzasadnienia projektu rozporządzenia Rady Ministrów, które mówi o tym, że z dniem 1 stycznia 2013 roku Wałbrzych odzyska status miasta na prawach powiatu. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego wysłał pismo do premiera Donalda Tuska, w którym to piśmie wskazuje ułomności projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Jako najważniejszą kwestię powiat podnosi sprawę przejęcie przez Wałbrzych zadłużenia powiatu w wysokości blisko 35 milionów, czego nie regulują żadne przepisy.

Oprócz sprawy grodzkości Wałbrzycha, radni podjęli kilka uchwał. Zadecydowali o likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych nr 1 wchodzącej w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego znajdującego się w strukturach ZS nr 5 w Wałbrzychu przy ulicy Ogrodowej. Podjęli również uchwałę w sprawie likwidacji VII Liceum Profilowanego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 w Wałbrzychu przy ulicy Przywodnej. Ponadto radni zadecydowali o połączeniu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Unicef w Walimiu oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Walimiu w Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu. Radni nie przyjęli natomiast stanowiska w sprawie przystąpienia Powiatu Wałbrzyskiego do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Stało się tak, bowiem na sesji nie pojawił się żaden przedstawiciel Urzędu Miasta w Wałbrzychu (przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego - Szymon Heretyk - zapewniał, że zaprosił na sesję prezydenta Romana Szełemeja, który jest pomysłodawcą utworzenia Aglomeracji Wałbrzyskiej), przez co radni powiatowi nie mieli do kogo kierować pytań i na wniosek radnych ten punkt został przeniesiony na następną sesję.

Odsłonięty został również herb powiatu wałbrzyskiego, który z guzików wykonała Lilianna Gronuś.

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group