Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 1556
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plusy i minusy grodzkości Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 29 czerwca 2012, 15:36
Aktualizacja: Sobota, 30 czerwca 2012, 10:59
Autor: PAW
Fot. PAW
Na sesji rady powiatu najwięcej czasu zajęło sprawozdanie Augustyna Skrętkowicza na temat przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Augustyn Skrętkowicz przez blisko 50 minut prezentował stanowiska wszystkich zainteresowanych stron i instytucji, które mają coś do powiedzenia na temat przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
- Jako władze powiatu wałbrzyskiego nigdy nie kwestionowaliśmy prawa Wałbrzycha do ubiegania się o status miasta na prawach powiatu – mówi Augustyn Skrętkowicz. – Minister Michał Boni zapowiedział, że odbędą się kolejne spotkania zainteresowanych stron. Nam zależy, by to wszystko odbywało się z poszanowaniem prawa.

Augustyn Skrętkowicz pokreślił, że powiat ma wiele zastrzeżeń do uzasadnienia projektu rozporządzenia Rady Ministrów, które mówi o tym, że z dniem 1 stycznia 2013 roku Wałbrzych odzyska status miasta na prawach powiatu. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego wysłał pismo do premiera Donalda Tuska, w którym to piśmie wskazuje ułomności projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Jako najważniejszą kwestię powiat podnosi sprawę przejęcie przez Wałbrzych zadłużenia powiatu w wysokości blisko 35 milionów, czego nie regulują żadne przepisy.

Oprócz sprawy grodzkości Wałbrzycha, radni podjęli kilka uchwał. Zadecydowali o likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych nr 1 wchodzącej w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego znajdującego się w strukturach ZS nr 5 w Wałbrzychu przy ulicy Ogrodowej. Podjęli również uchwałę w sprawie likwidacji VII Liceum Profilowanego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 w Wałbrzychu przy ulicy Przywodnej. Ponadto radni zadecydowali o połączeniu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Unicef w Walimiu oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Walimiu w Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu. Radni nie przyjęli natomiast stanowiska w sprawie przystąpienia Powiatu Wałbrzyskiego do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Stało się tak, bowiem na sesji nie pojawił się żaden przedstawiciel Urzędu Miasta w Wałbrzychu (przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego - Szymon Heretyk - zapewniał, że zaprosił na sesję prezydenta Romana Szełemeja, który jest pomysłodawcą utworzenia Aglomeracji Wałbrzyskiej), przez co radni powiatowi nie mieli do kogo kierować pytań i na wniosek radnych ten punkt został przeniesiony na następną sesję.

Odsłonięty został również herb powiatu wałbrzyskiego, który z guzików wykonała Lilianna Gronuś.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ 29-06-2012 15:40
Ala walcza o stołki
~meksyk 29-06-2012 17:39
Ale ty jesteś głupi.
~ 29-06-2012 17:55
Szełemej przyjmując dodatkowe 30 mln długów z powiatu doprowadzi do upadłości miasta. Zacznijcie matołki myśleć !!!
~werty 29-06-2012 18:07
Gdzie można zapoznać się z plusami i minusami grodzkości dla Wałbrzycha ? Ale takimi sensownymi, bez propagandy jednej czy drugiej strony.
~miko11 29-06-2012 19:18
co roku dostawac bedziemy 100mln zlotych, wiadomo na poczatku 2-3 lata bedzie ciezko ale w koncu Wałbrzych sie odbije nie ma innej mozliwosci, nie narzekajmy juz zrobmy sami tez cos i bedzie fantastycznie;),POZDRAWIAM WSZYSTKICH POZYTYWNYCH WAŁBRZYSZAN:)
~Wałbrzych 29-06-2012 20:13
Starosta Augustyn Skrętkowicz w telewizji powiedział że nie chce grodzkości bo boi się o stołek. Dlaczego 10 lat temu nikt nie pytał ludzi o zabranie grodzkości tylko zabrali. SKORO GRODZKOŚĆ TAKA ZŁA TO DLACZEGO WSZYSTKIE INNE MIASTA MAJĄ GRODZKOŚĆ, NAWET NIE MYŚLĄ BY GRODZKOŚĆ ODDAWAĆ ? GRODZKOŚĆ MAJĄ MIASTA BYŁE WOJEWÓDZKIE I MIASTA POWYŻEJ 100 TYŚ. Natomiast Wałbrzych wygląda jak by nie był takim miastem i jest zrównany do mniejszych miast, a jak jest mniejsze miasto bez " Tytułu Grodzkości " to ma mniej kasy.
~Waren Buffet 29-06-2012 20:53
Pozytywizm w obliczu bankructwa jest objawem choroby na k, objawiającej się obniżoną inteligencją.Ja płacę podatki i to wysokie i mam gdzieś urzędasów nie potrafiących nimi gospodarować. Wszyscy w takim razie won. Nic nie dostaniemy, bo nikt polsce nic juz nie pożyczy.
~Oto 29-06-2012 20:56
Czy tu ktoś myśli? Augustyn broni własnego stołka - czytaj pensji!! I NIC WIĘCEJ. Dług w takiej wysokości dla Wałbrzycha to KROPLA ! Trzy razy więcej dostanie w subwencjach i dotacjach!!! Wałbrzych tylko może skorzystać - nic nie traci.
~pogonić kopami 29-06-2012 21:30
Brak grodzkości oznacza, że Wałbrzych ma taki status jak Dziećmorowice....To jest wymysł ludzi o mentalności półgłówków.
~leonid 29-06-2012 22:18
Szołmen Szełemej to dla mnie mniej niż Zbyszek z Rynku, który lubi wino Mamrot ale w sprawie przywrócenia grodzkości Wałbrzycha bardzo mu kibicuję. Trzeba tu lokalnie przytrzeć nosa SLD. Utrata grodzkości miasta to kpina z demokracji, o którą tak bardzo walczyliśmy. Utrata grodzkości to zmowa kolesi z SLD by przejąć władzę na terenie miasta i okolicy w sytuacji malejącego poparcia wyborców i to bez względu na koszty społeczne i gospodarcze. SLD należy się za to czerwona kartka i wyrzucenie z lokalnej polityki. W mojej ocenie szkodzą teraz bardziej Wałbrzychowi niż PiS.
~dfghjk 29-06-2012 22:19
Skąd będzie te 100mln pln co roku :?:
~Józek 29-06-2012 23:17
No i wyszła z miastowych metropolitalna ambicja. Wałbrzych zawsze był prowincją intelektualną (świadczą o tym naiwne wpisy) i nic, nawet grodzkość lub nawet stołeczność tego nie zmieni. Dziwię się naiwności szanownych przedmówców, powtarzającym za prezydentem kwestie dotyczące ewentualnych subwencji.
~J-23 29-06-2012 23:54
Ci co nie chcą grodzkości niech sie wyprowadzą z Wałbrzycha
~kasa na oczach 30-06-2012 7:57
Józek, że ty jesteś cienki intelektualnie to czuć. Czuć też twój związek ze starostwem i nawet głupi nik ciebie nie ukryje haha. Acha i poczytaj o histori wałbrzycha i kto ze znanych ludzi tu mieszkał znajdziesz wiele przykładów od pisarzy do aktorów (intelektualistów) nie mamy za to wybitnych polityków lokalnych i ty też nim nie jesteś a szkoda
~ 30-06-2012 8:16
walka o stołki i tyle
~ 30-06-2012 8:59
Leonid skoro grodzkosc jest taka cacy to po SLD przez 8 lat byly inne rzady bylo naprawde sporo czasu, zeby grodzkosc przywrocic dlaczego tego nie uczyniono, no dlaczego??????
~Rafał 30-06-2012 11:07
WSZYSTKIE MIASTA MAJĄ GRODZKOŚĆ , A WAŁBRZYCH ZRÓWNALI DO POZIOMU WIOSKI A WIOSKI ZAWSZE MNIEJ KASY DOSTAJĄ.
~lj 30-06-2012 12:19
8.59. Leonid skoro grodzkosc jest taka cacy to po SLD przez 8 lat byly inne rzady bylo naprawde sporo czasu, zeby grodzkosc przywrocic dlaczego tego nie uczyniono, no dlaczego?????? ~~~~~~~~~~~~~~~~~ Człowieku, o tę grodzkość kolejne władze Wałbrzycha walczą od lat, żeby naprawić skutki głupoty komuchów, tylko jej nie dostają, bo dla Warszawy Wałbrzych to czarna dziura i zadupie bez żadnego znaczenia.....Po aferach wyborczych Platformy w Wałbrzychu w rzadzie zmienił sie klimat wokół przywrócenia grodzkości, Szełemej dostał wolną rekę i robią to, co do tej pory było niemozliwe, nawet na obwodnicę pieniadze nagle się znalazły.
~meksyk 30-06-2012 14:17
miko11. Wałbrzych z grodzkości dostanie tylko 90 baniek. Dostanie także zadania do realizacji. Aby je zrealizować będą potrzebne dalsze cięcia w budżecie. Wskazać ci co miasto zlikwiduje? Pierwsze pójdą szkoły Co wybierasz do zamknięcia w drugiej kolejności?
~ 30-06-2012 20:45
jakos nie slyszalem, zeby przez 8 lat mowiono o grodzkosci to po pierwsze, a po drugie to nie wina braku grodzkosci, ze mamy dzis taka sytuacje jaka mamy i nie zwalajcie na komuchow bo 8 lat to byl kawal czasu, zeby pojsc do przodu.
~Józek 30-06-2012 21:32
No wykaż się Kasa znajomością przynajmniej jednej wielkiej postaci w historii (przez dwa "I" erudyto - o ile wiesz co to znaczy) Wałbrzycha. Do historii przejdzie wyłącznie doktor Szełemej jako likwidator szkolnictwa, resztek kultury i miejsc pracy. Twoja wielkomiejskość jest żałosna. Zachowujesz jak ekskrement (trudne słowo) przyklejony do burty okrętu i wrzeszczący - płyniemy!
Maku 30-06-2012 22:35
Za każdym razem kiedy prawica nabroi zwala winę na "tych wstrętnych komuchów". Blisko dwie kadencję trwały rządy PO/PiS-u w Wałbrzychu. Faktem bezsprzecznym jest to, że z ust polityków tych dwóch partii płynęły słowa obwiniające "komuchów" o wszystko. Po dwóch kadencjach bezproduktywnych rządów Piotra Kruczkowskiego i półmetku rządów Pana Szełemeja komuchy winne są w dalszym ciągu. Tyle, że tym razem są winne nieudolnym rządom prawicy. Gdyby umiejętności zarządzania poprzedniej ekipy były choć w połowie takie jak nagonka na SLD w tym mieście żyłoby się dużo, dużo lepiej. To nie tyle żałosne , co kompromitujące dla ludzi wypowiadających takie słowa. Jak to jednak bywa, aby odsunąć smród od siebie trzeba podrzucić kupę drugim i wmawiać wszystkim, że to oni nakasztanili.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group