Czwartek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 2826
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pluszowy Miś przyjacielem dzieci

Sobota, 27 listopada 2010, 11:51
Aktualizacja: 11:52
Autor: Iwona Ziółkowska
Wałbrzych: Pluszowy Miś przyjacielem dzieci
Fot. użyczone
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to weszło na stałe do kalendarza imprez również w naszym mieście.

Skąd się wziął pluszowy miś? W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent kazał uwolnić przerażone zwierzątko. Wydarzenie uwiecznił na rysunku Clifford Berryman. Rysunek ukazał się w gazecie "The Washington Post". Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrsa Mitchoma, imigranta z Rosji, do produkcji pluszowych niedźwiadków. W ciągu kilku lat stał się potentatem pluszowym i właścicielem "Ideal" - jednej z najbardziej znanych firm produkujących misie.

Do dzisiaj miś jest szczególną zabawką. Występuje również w filmach, piosenkach i literaturze dziecięcej. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w setną rocznicę jego powstania.

Świętowano go także w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej na Podzamczu, gdzie zostały zaproszone dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Stokrotka". Małgorzata Wolińska przygotowała tematyczną ekspozycję książek dla
najmłodszych. Dzieci w towarzystwie ulubionych miśków miały okazję zapoznać się z misiami występującymi w literaturze dziecięcej i rozpoznać znane już sobie "misiowe postacie".

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group