Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 4017
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Po raz kolejny przez Wałbrzych przejedzie Pułk Ułanów Jazłowieckich

Czwartek, 6 grudnia 2018, 6:35
Autor: red
Wałbrzych: Po raz kolejny przez Wałbrzych przejedzie Pułk Ułanów Jazłowieckich
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Wrocławia planuje swoją coroczną wizytę u Sióstr Niepokalanek połączoną z konnym przemarszem przez ulice Wałbrzych na niedzielę 9 grudnia.

Wydarzenie początkowo kameralne, cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Wałbrzycha, w zeszłym roku po raz pierwszy na uroczystościach gościł prezydent miasta Roman Szełemej. Na ten rok obecność zapowiedział m.in wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, Stowarzyszenie planuje przekazać Siostrom pod opiekę zabytkowy, oryginalny sztandar Armii Krajowej plutonu "Grunwald", który został wykonany podczas II Wojny Światowej we Lwowie, przewieziony później na Dolny Śląsk i obecnie przebywający pod opieką członków Stowarzyszenia.

Dotychczasowa formuła zostanie zachowana - wymarsz konny członków Stowarzyszenia ze Stada Ogierów Książ nastąpi o godz. 8:00, następnie podąży ulicami: Piastów Śląskich, Wrocławską, Armii Krajowej, Kolejową, Sikorskiego, aż do ul. Przemysłowej, gdzie na cmentarzu komunalnym o godz. 10:00 odbędą się uroczystości znakowania grobu kapelmistrza 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich por. Jana Dłutka w ramach akcji „Ocalamy”, którego koordynatorem jest Wojewoda Dolnośląski i Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Po uroczystościach przy grobie por. Dłutka, oddział konny przemieści się do Klasztoru Sióstr Niepokalanek, przy placu Marceliny Darowskiej 1, gdzie o godz. 11.30 nastąpi złożenie meldunku Siostrze Przełożonej, natomiast o 12:00 odprawiona zostanie Msza Święta wraz z przekazaniem sztandaru Siostrom.

Uroczystość organizowana jest od 2012 roku na pamiątkę przedwojennej tradycji 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, którą była konna pielgrzymka z koszar we Lwowie do klasztoru Niepokalanek w Jazłowcu, odbywająca się ówcześnie na początku grudnia, w święto Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej. Tradycja wywodzi się z czasów wojny polsko- ukraińskiej 1918-1919 i bitwy pod Jazłowcem, w której polscy ułani pokonali wroga i obronili klasztor przed ukraińskim natarciem. Stowarzyszenie Kawaleryjskie serdecznie zaprasza mieszkańców Wałbrzycha oraz wszystkich, którym bliskie są tradycje II RP do obecności na uroczystościach przy grobie por. Jana Dłutka, a także podczas składania meldunku i do udziału we Mszy Świętej.

Twoja reakcja na artykuł?

11
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group