Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 5105
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Podatki dla polskich przedsiębiorców w UK – co trzeba o nich wiedzieć?

Sobota, 9 grudnia 2023, 5:17
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Podatki dla polskich przedsiębiorców w UK – co trzeba o nich wiedzieć?
Fot. użyczone
Wielka Brytania od dawna jest atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców z Polski, którzy marzą o rozwoju swojego biznesu na międzynarodowym rynku. Jednak aby prowadzić działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, trzeba dokładnie zrozumieć brytyjski system podatkowy i spełniać wszelkie obowiązki podatkowe. Od lat prowadzimy biuro podatkowe dla osób rozwijających swój biznes na brytyjskich wyspach i z naszego doświadczenia wynika, że to właśnie kwestie podatkowe często okazują się dla Polaków najtrudniejszym zagadnieniem. W tym artykule omówimy więc najważniejsze kwestie, o których powinien pamiętać każdy polski przedsiębiorca w UK.

Jakie podatki obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Jednym z kluczowych podatków, z którym przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii muszą się liczyć, jest podatek dochodowy (Income Tax). Podobnie jak w Polsce, dochód przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu. Brytyjski system podatkowy opiera się na tzw. „self-assessment," co oznacza, że przedsiębiorca jest odpowiedzialny za samodzielne rozliczanie swojego dochodu i opłacanie odpowiednich podatków. Stawki podatku dochodowego będą się przy tym różnić w zależności od wysokości zysków.  
 
VAT (Value Added Tax) obowiązuje także w UK!

Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii istnieje system podatku od wartości dodanej (VAT). Przedsiębiorcy zobowiązani są do rejestracji na VAT, jeśli ich obrót przekroczy określony próg, obecnie wynoszący £85.000.
 
Przedsiębiorcy zarejestrowani na VAT muszą regularnie składać deklaracje VAT i opłacać podatek od sprzedaży. Obowiązują przy tym 3 różne stawki VAT, w zależności od sprzedawanych towarów i usług: 
 
• Standardowa stawka VAT – obejmuje większość produktów i usług, takich jak np. alkohol, słodycze, elektronika, ubrania;
• Obniżona stawka VAT – dotyczy np. gazu i energii elektrycznej w domach, produktów energooszczędnych, fotelików samochodowych dla dzieci;
• Zerowa stawka VAT – obejmuje np. czasopisma, jedzenie na wynos, usługi kanalizacyjne.
 
Corporation Tax – podatek dla przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek

Nie każdy przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie działalności w formie self-employed, czyli odpowiednika polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czasami ze względu na skalę i specyfikę danego biznesu znacznie lepszą decyzją okazuj się prowadzenie biznesu w formie jednej z brytyjskich spółek. To pociąga jednak za sobą obowiązek płacenia kolejnego podatku, czyli Corporation Tax.
 
Jak sama nazwa wskazuje, jest to podatek od zysków firmy. Obecnie stawka Corporation Tax wynosi 19% od osiąganych dochodów. Nalicza się go po odjęciu kosztów i ulg podatkowych. Z tego powodu prawidłowe rozliczanie podstawy opodatkowania jest bardzo ważne – każde niedociągnięcia w tym zakresie mogą oznaczać niepotrzebne zapłacenia wyższego podatku lub narażenie się na kary z powodu niedopełnienia obowiązków podatkowych. 
 
National Insurance Contributions – kolejne ważne świadczenie

Następnym ważnym obowiązkiem w Wielkiej Brytanii jest odprowadzanie składek na National Insurance. Składki te finansują różne świadczenia socjalne, takie jak emerytury czy opieka zdrowotna. Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, muszą opłacać National Insurance Contributions w zależności od swoich dochodów i statusu pracowniczego.
 
Podatki w Wielkiej Brytanii są skomplikowane, ale nie trzeba rozliczać ich samodzielnie!

Jak widać, prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii wiąże się z wieloma obowiązkami podatkowymi, o których trzeba pamiętać. A to wciąż tylko ułamek formalności, których musi dopełnić każdy polski przedsiębiorca w UK. Do tego dochodzą jeszcze deklaracje podatkowe, pilnowanie terminów i inne świadczenia mające znaczenie dla biznesu w Wielkiej Brytanii. 
 
I choć można tymi wszystkimi kwestiami zajmować się na własną rękę, to zwykle nie warto. Śledzenie przepisów, formalności i terminów to praca na wiele godzin. A bez wykształcenia i odpowiedniej wiedzy nawet wtedy trudno mieć pewność, że przestrzega się wszystkich regulacji. Warto więc skorzystać ze wsparcia biura podatkowego. Profesjonalna obsługa księgowa może pomóc uniknąć błędów, optymalizować koszty podatkowe i zapewnić zgodność z brytyjskim prawem podatkowym. Polscy przedsiębiorcy mogą natomiast w tym czasie rozwijać swój biznes, mając pewność, że ich finanse są bezpieczne.
 
Źródło: https://biuropodatkowe.co.uk/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group