Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2009
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podsumowanie roku 2012 – edukacji, kultura, sądownictwo – część III (wrzesień–grudzień)

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Piątek, 4 stycznia 2013, 15:52
Autor: PAW
Fot. red
Zapraszamy na ostatnią część podsumowania wydarzeń z dziedziny kultury, edukacji i sądownictwa z okresu wrzesień–grudzień 2012.

WRZESIEŃ:

Podczas Dni Wałbrzycha wystąpili: Wilki, Kora i Kombii.

W Boguszowie–Gorcach odbył się Puchar Polski Strongmanów. Przyjechali najlepsi zawodnicy z całej Polski.

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego odbyła się tym razem w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu. Uczestniczyli w niej wszyscy nauczyciele z tej szkoły, uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 26 i III Gimnazjum nr 9 oraz wielu znakomitych gości.

Odbył się kolejny przetarg w sprawie sprzedaży wałbrzyskiej Palmiarni. Nieruchomość zakupiła Gmina Wałbrzych. Wałbrzych kupiła obiekt za 2 459 400 zł, co stanowi 90% jej ceny wywoławczej.

W Sokołowsku odbywa się Festiwal Filmowy poświęcony pamięci Krzysztofa Kieślowskiego.

Odbyło się ostatnie spotkanie z serii Kobieta Fit w Zamku Książ– Wielki Finał akcji wzbogacony o dodatkowe atrakcje.

Firma Budopol S.A., która jest głównym wykonawcą Aqua Zdroju przy ulicy Ratuszowej, odstąpiła od kontynuowania budowy centrum sportowo–rekreacyjnego.

Janusz Radek zawitał w Wałbrzychu po raz kolejny. W Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej zaśpiewał piosenki Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Ewy Demarczyk czy Marka Grechuty.

W Gorcach znaleziono dziś zwłoki mężczyzny. Mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez samochód.

Na stadionie w Starych Bogaczowicach odbyła się kolejna edycja Turnieju Gmin Powiatu Wałbrzyskiego. Zwycięzcą została drużyna z Głuszycy.

Na stadionie sportowym w Witkowie, w gminie Czarny Bór, odbyły się dożynki gminne, podczas których bawili się nie tylko mieszkańcy gminy Czarny Bór, ale również Boguszowa-Gorc, Wałbrzycha, Kamiennej Góry i wielu innych miejscowości.

Spółka Aqua Zdrój ostatecznie rozstaje się z firmą Budopol, która miała dokończyć budowę centrum sportowo–rekreacyjnego przy ulicy Ratuszowej.

23 września w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie Zdroju odbyły się obchody 75. rocznicy istnienia parafii– Brylantowy Jubileusz.

Leszek Cichoński i Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprezentowali się w niezwykłym koncercie. Zaśpiewali i zagrali najbardziej znane utwory Jimiego Hendrixa.

PAŹDZIERNIK:

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” przebywał ponad dwa tygodnie w Chinach. Członkowie Zespołu podzieli się swoimi wrażeniami z tego wyjazdu.

Klientów Galerii Victoria bawił satyryk Tadeusz Drozda oraz czeska piosenkarka Gabi Gold.

Jak co roku uczniowie wałbrzyskich szkół i przedszkoli posadzili żonkile, które tworzą Pole Nadziei. W tegorocznej edycji wzięło udział około 250 uczniów z 25 placówek oświatowych z Wałbrzycha.

W Zamku Książ odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody prezydenta miasta z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli i dyrektorów szkół przyznawane są co roku na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Wałbrzychu. Środki na nagrody zaplanowane w budżecie miasta na 2012 rok to 65 tysięcy złotych.

Swoje 2. urodziny świętowała wałbrzyska Galeria Victoria. Gościem specjalnym podczas tej uroczystości była Katarzyna Cichopek, znana z serialu M jak Miłość czy też prowadzenia programów rozrywkowych.

Wałbrzych odebrał 20 nowych autobusów firmy Solaris. Zakup tych autobusów ma diametralnie zmienić obraz wałbrzyskiej komunikacji miejskiej.

Wyrokiem z 11 października 2012 roku Sąd Rejonowy w Wałbrzychu uznał Bogusza S. – lekarza medycyny pełniącego w latach 2000–2002 funkcję ordynatora oddziału urazowo–ortopedycznego Szpitala im. Batorego w Wałbrzychu – za winnego przyjęcia korzyści majątkowych w kwotach po 500 i 2000 złotych.

Roch Siemanowski zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach i sztukach teatralnych. Jest też jednym z najbardziej znanych w Polsce lektorów. Siemianowski przyjechał z wizytą do Wałbrzycha.

21 października w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbył się inauguracyjny wykład otwierający rok akademicki Uniwersytetów Dziecięcych UNIKIDS. Gościem specjalnym, a zarazem prowadzącym wykład był Mirosław Hermaszewski– pierwszy i jak dotąd jedyny Polak w kosmosie.

Zmarł Wowo Bielicki. Przez 11 lat kierował wałbrzyskim Teatrem Dramatycznym. Zmarł w wieku 82 lat.

LISTOPAD:

Prezydent Roman Szełemej podpisał akt notarialny nabycia nieruchomości. Gmina Wałbrzych została pełnoprawnym właścicielem wałbrzyskiej Palmiarni, wyjątkowego zabytku i atrakcji turystycznej Dolnego Śląska

Unikatowe zdjęcia po ponad 100 latach powróciły do Książa. Zdjęcia z początku XX wieku, wykonane przez ostatniego szefa kuchni w Zamku Książ - francuza Louisa Hardouina - powróciły do zamku. Zdjęcia, przesłała mieszkającą w Kanadzie wnuczka kucharza.

W Ośrodku Społeczno– Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” odbyła się wystawa kanarków i ptaków egzotycznych.

Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi M. – byłemu dyrektorowi Filharmonii Sudeckiej zarzucając mu, że w okresie od 3 października 2005 roku do 15 stycznia 2010 roku będąc zobowiązanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej do zajmowania się sprawami majątkowymi tej instytucji, jako jej dyrektor działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużył udzielonych mu uprawnień i wyrządził Filharmonii Sudeckiej znaczną szkodę majątkową w wysokości ponad 535 tysięcy złotych.

Do Wałbrzycha przyjechał Robert Burneika, znany na całym świecie kulturysta.

W Zespole Szkół nr 4 im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. Po raz pierwszy w historii tej szkoły ślubowanie składali m.in. uczniowie, którzy zdecydowali się zdobywać wiedzę w kasie policyjnej z edukacją prawną (przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Wałbrzychu) oraz w klasie strażackiej z ratownictwem medycznym (przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu).

W Sali Balowej Zamku Książ blisko 150 par odebrało z rąk prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

10 listopada w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbył się niezwykły koncert. Był to recital Haliny Kunickiej. Artystce w znakomity sposób akompaniował znany pianista i kompozytor Jerzy Derfel.

12 listopada w wałbrzyskiej Bibliotece pod Atlantami zorganizowane zostało spotkanie z Joanną Bator – znaną w całej Polsce, a nawet poza jej granicami pisarką, która pochodzi z Wałbrzycha i tutaj wciąż pozostają jej korzenie, wspomnienia młodości i serce.

Działające od niespełna roku Wałbrzyskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza z Prezesem Jerzym Piechurem na czele zorganizowało w ten weekend w swojej siedzibie przy ul. Antka Kochanka 5A niecodzienną imprezę. Była to I Wałbrzyska Wystawa Gołębi Ozdobnych.

W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. W wałbrzyskim MOPS-ie jest 59 pracowników socjalnych. Pod ich opieką znajduje się około 5 tysięcy rodzin, a więc kilkanaście tysięcy osób.

Dolnośląska Gala Kolarska po raz trzeci w Wałbrzychu. LKKS Górnik Wałbrzych po raz kolejny jest najlepszym klubem kolarskim na Dolnym Śląsku.

25 listopada, w wałbrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyła się uroczysta Msza Św. połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu przy Ołtarzu Miłosierdzia Gwiazda Kazachstanu, który od niedzieli do końca tygodnia znajduje się w sanktuarium.

W Hotelu Maria odbył się koncert zespołu Luxtorpeda w ramach obejmującej 25 koncertów w całej Polsce „Robaczywej Trasy”, która ruszyła 17 listopada. Kulminacją tej trasy będzie koncert w poznańskiej Arenie, czyli LuxFest. W trakcie koncertu zespół wykonał wszystkie utwory, jakie dotychczas nagrał.

Policjanci i strażacy znaleźli ciała dwójki osób, które prawdopodobnie zatruły się czadem.

GRUDZIEŃ:

Po raz drugi kibice wałbrzyskiego Górnika zorganizowali turniej piłkarski „Biało–niebieski Mikołaj”.

Hala wałbrzyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wypełniła się czekającą na występ legendy bluesa ogromną publicznością. O godzinie 19 odbył się koncert zespołu Dżem.

Przedstawienie "Pod niemieckimi łóżkami", które można było zobaczyć 1 grudnia w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju, to komedia na podstawie książki Justyny Polańskiej. Spektakl wyreżyserował Łukasz Witt–Michałowski. Scenariusz jest dziełem Agnieszki Głębickiej i Bartłomieja Kasprzykowskiego. W przedstawieniu występują: Bartłomiej Kasprzykowski, Bartosz Opania i Tamara Arciuch.

Miejskie Obchody Dnia Górnika w Wałbrzychu rozpoczęła odbywająca się w Kościele pod wezwaniem Św. Aniołów Stróżów Msza Święta, celebrowana przez księdza Biskupa Adama Bałabucha.

Wałbrzyskie dzieci spędziły w Rynku kilka godzin na zabawie z Mikołajem.

8 i 9 grudnia miało miejsce zakończenie trwającej od września w całej Polsce akcji „Szlachetna Paczka”.

Riese – tajemnica wykuta w skale”. Ten niezwykle ciekawy dokument miał swoją premierę w Zamku Książ. Film jest koprodukcją Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i TVP Wrocław, współfinansowaną ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Kolejnym wydarzeniem wprowadzającym nas w nastrój świąt był koncert w Filharmonii Sudeckiej. 14 grudnia licznie zgromadzeni w Filharmonii melomani mogli wysłuchać „Oratorium na Boże Narodzenie”.

Renowacja zakończona. Trzecie piętro Zamku Książ zostało otwarte.

W Centrum Handlowym Victoria miał miejsce niezwykły koncert. Wystąpiła na nim legendarna grupa rockowa Skaldowie.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej dokonał uroczystego otwarcia nowo wybudowanego żłobka przy ul. Niepodległości 15a w Wałbrzychu.

Na wałbrzyskim rynku odbyła się Miejska Wigilia, zorganizowana przez Urząd Miasta, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Miejski Zarząd Budynków Wałbrzych i Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta Wałbrzych.

Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał wyrok w sprawie Ireneusza Z., byłego prezesa wałbrzyskiego MPK. Sąd uznał Ireneusza Z. za winnego zarzucanego mu czynu i skazał go na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu kary na 5 lat. Były prezes MPK będzie ponadto musiał w okresie 3 lat spłacić przywłaszczone 530 tysięcy zł. Nie będzie również mógł przez kolejnych 5 lat pełnić funkcji kierowniczych. Szef działu marketingu oraz główna księgowa, którzy również byli oskarżeni w tym procesie, zostali uniewinnieni.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group