Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1558
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podsumowanie roku w oświacie, kulturze, sądownictwie i sprawach społecznych: styczeń – kwiecień 2011

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Sobota, 31 grudnia 2011, 12:06
Aktualizacja: 12:11
Autor: PAW
Voo Voo
Fot. red
Czas podsumować rok 2011, który zbliża się do końca. Przez najbliższych kilka dni przypomnimy naszym Czytelnikom, co wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.

STYCZEŃ:

Gmina Mieroszów podjęła decyzję o wystąpieniu z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. W Mieroszowie Rada Gminy uznała, że lepszym rozwiązaniem będzie wyjście z WZWiK niż dalsza przynależność do tej organizacji.

Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał za winnych zabójstwa Henryka S. trzech młodych mieszkańców Boguszowa–Gorc i wymierzył im kary: 20–letnim Tomaszowi J. i Patrykowi B. po 15 lat pozbawienia wolności, zaś 21–letniemu Piotrowi J. – 13 lat pozbawienia wolności.

Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno–Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu zajął bardzo wysokie 4. miejsce w rankingu szpitali przeprowadzonym przez Rzeczpospolitą i CMJ.

W Szczawnie Zdroju oraz w Nowym Lubominku, w gminie Boguszów–Gorce, odnalezione zostały zwłoki dwóch mężczyzn. W Nowym Lubominu odnalezione w wodzie zostały zwłoki mężczyzny, który miał około 50 lat. Tymczasem w rzece w Szczawnie Zdroju znaleziony został mężczyzna, który miał również około 50 lat i też nie miał przy sobie dokumentów.

Na konferencji prasowej poznaliśmy nowego dyrektora Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Decyzją komisji konkursowej został nim Jerzy Kosek.

W wałbrzyskim klubie K 10 mieliśmy okazję gościć znanego rapera – O.S.T.R.

Tawerna 9 Fala gościła zespól IRA.

Jedna z istotniejszych nagród przyznawanych w dziedzinie kultury, a mianowicie Paszporty Polityki, trafiła do Wałbrzycha. W kategorii „Teatr” nominowani byli: Paweł Demirski i Monika Strzępka z Wałbrzycha, Wojciech Kościelniak oraz Sebastian Majewski również reprezentujący Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Paszporty Polityki trafiły do Demirskiego i Strzępki za konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego. Za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć. Za żywiołową teatralność łamiącą bariery „dobrego smaku” na rzecz „dobrego myślenia”.

Pełna widownia, dużo dobrej rockowej muzyki i znakomita atmosfera. W wałbrzyskim klubie A’Propos wystąpił Maciek Balcar z zespołem Nie–bo.

Doktor Roman Szełemej z Wałbrzycha został wybrany Menedżerem Roku 2010 w XI edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.

LUTY:

Dawny Dom Aktora, który od lat stał pusty, został sprzedany. Należący do Teatru Lalki i Aktora budynek nie znajdował nabywcy przez kilka lat.

Na stadionie sportowym w Czarnym Borze odbył się XXXII Narciarski Bieg Krasnali. Pogoda wprawdzie nie rozpieszczała, ale frekwencja dopisała. Na starcie stanęło ponad 350 zawodników.

Pod hasłami: „Wilkołe(a)k wyssie życie z Andrzejówki” i „Stańmy murem przed Murillo” odbyła się akcja świadomościowa w dniu 32 Biegu Gwarków koło Andrzejówki. Pierwotnie akcja miała mieć postać zgromadzenia publicznego „w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na wielopłaszczyznowy problem związany z planami utworzenia nowego kamieniołomu na górze Klin w Górach Suchych”.

Już po raz szósty w Jedlinie Zdroju odbył się Bal Charytatywny, z którego dochód przeznaczony jest na fundusz stypendialny dla najzdolniejszych uczniów jedlińskich szkół. Organizatorem jak co roku było Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju oraz burmistrz miasta.

Ponad stu manifestantów, „antymobrukowe” hasła na transparentach, maski przeciwgazowe, a na koniec rozmowa z prezydentem w Ratuszu. W Wałbrzychu odbyła się manifestacja, będąca częścią kampanii referendalnej.

W klubie K – 10 wystąpił Kamil Bednarek. Przedarcie się pod scenę, szczelnie otoczoną przez piszczące i tańczące w rytmie reggae fanki, było praktycznie niemożliwe.

Golden Life pochodzi z Trójmiasta, jest więc naturalną rzeczą, że w Wałbrzychu zakotwiczyli w Tawernie Fala. Usłyszeliśmy pokaźny zestaw przebojów, które grupa wylansowała na przestrzeni ponad dwudziestu lat działalności.

Stare i nowe przeboje, bluesowo – folkowy nastrój i znakomici muzycy. W klubie A’propos wystąpiła Martyna Jakubowicz.

O przygodach na trasie, potrzebie szczęścia w sporcie i planach na przyszłość opowiadał wałbrzyskim kibicom uczestnik rajdu Monte Carlo, Jerzy Mazur.

Mieszkańcy Gorc protestowali przeciwko planowanej likwidacji Gimnazjum w Gorcach. Celu dopięli, bowiem gimnazjum nadal funkcjonuje.

WZWiK pozostało pod rządami pełnomocnika. Został nim Marek Mielniczuk, pełniący funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Inwestycji i Rozwoju.

MARZEC:

Powiat otrzymał 1,5 mln zł dotacji na ukończenie budowy strażnicy. Przypomnijmy, że sprawa ukończenia strażnicy wałbrzyskiej nabrała tempa, kiedy w grudniu 2010 roku Robertowi Ławskiemu, Staroście Wałbrzyskiemu, udało się skompletować potrzebną dokumentację. Starosta zaczął lobbować u Wojewody Dolnośląskiego w sprawie przyznania dotacji na budowę strażnicy. Oprócz 250 000 zł przyznanych na ten cel w budżecie województwa, dodatkowo Wojewoda Dolnośląski przyznał jeszcze 1.488.000 zł.
Zbigniew Prażmowski został mianowany na stanowisko dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Prażmowski zajmował stanowisko p.o. dyrektora od kwietnia ubiegłego roku.

Były podziękowania i gratulacje, tort w kształcie boiska, wspólne zdjęcie oraz rozmowy o planach na przyszłość. Po zdobyciu Mistrzostwa Polski piłkarze PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu opowiadali o swoim sukcesie na konferencji prasowej.

W klubie K – 10 wystąpili Kalwi i Remi. Kilkaset osób przyszło do wałbrzyskiego klubu K – 10 pobawić się przy muzyce DJ-ów o światowej sławie.

Znane piosenki w wykonaniu znakomitego artysty. Jacek Wójcicki zaśpiewał w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Finalistów i laureatów ogólnopolskich olimpiad przyjął w swojej siedzibie starosta Robert Ławski. 29 uczniów wałbrzyskich szkół średnich, którzy w roku szkolnym 2009/2010 reprezentowali swoje szkoły w ogólnopolskich olimpiadach zostało nagrodzonych przez Starostwo Powiatowe. Nauczyciele opiekujący się olimpijczykami otrzymali listy gratulacyjne.

W Ratuszu Marek Rząsowski, były rzecznik prasowy PO w Wałbrzychu, spotkał się z przedstawicielami społeczności romskiej. Po raz kolejny przeprosił ich za swoją wypowiedź z 24 lutego. Przypomnijmy, że w trakcie rozmowy w jednej z lokalnych telewizji, Marek Rząsowski powiedział: „Matka nie bije Cygana za to, że kradł, ale za to, że dał się złapać”.

Dokładnie dwadzieścia lat istnieje Straż Miejska w Wałbrzychu. Pierwsze patrole wyszły na ulice miasta 15 marca 1991 roku.

Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wręczył stypendia II stopnia najlepszym uczniom gimnazjów. Ośmioro młodych ludzi, najlepszych w swoich szkołach, odebrało z rąk prezydenta Piotra Kruczkowskiego i zastępcy prezydenta Zygmunta Nowaczyka stypendia II stopnia. Przez cztery miesiące będą otrzymywać po 270 zł. miesięcznie.

Dużo rock and rolla i znakomitej zabawy zafundował publiczności w klubie A’propos zespół Voo Voo. Sala klubowa szczelnie wypełniła się publicznością, zarówno taką, która śledzi poczynania Wojciecha Waglewskiego od ćwierćwiecza, jak i grupą młodzieży, która słucha Voo Voo od niedawna.

Ponad 90 % pracowników MPK opowiedziało się za akcją protestacyjną. Podobna liczba nie widzi możliwości współpracy z zarządem przedsiębiorstwa.

Przy ulicy Palisadowej w Wałbrzychu doszło do wypadku, w którym ucierpiał 31–letni motocyklista. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

KWIECIEŃ:

Kilkaset osób przewinęło się w niedzielne popołudnie przez obiekty Stada Ogierów w Książu. Wiele osób zwiedzało stadninę w towarzystwie przewodnika, niektórzy korzystali z możliwości przejażdżki wozem biesiadnym po okolicy lub spacerowali.

Elżbieta Gajewska, dyrektor MBP–CK w Boguszowie–Gorcach, została wyróżniona przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Powiatu Wałbrzyskiego tytułem „Bibliotekarza Roku 2010”.

Jeden z najpopularniejszych polskich tygodników, a mianowicie „Polityka” uznała, że wałbrzyski Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego to obecnie najciekawsza scena w kraju.

– Miłość i pokój, bracia i siostry! – nawoływał Gural wałbrzyską publiczność w klubie K–10.
Piotr Górny ma 31 lat, ale na hip – hopowych scenach występuje już lat 15. Na wałbrzyski koncert złożyły się głównie utwory z ostatniej, wydanej w czerwcu 2010 roku płyty pt. „Totem leśnych ludzi”.

Tegoroczny konkurs zatytułowany „Kultywowanie kulinarnych tradycji świątecznych w powiecie wałbrzyskim" odbył się w Boguszowie–Gorcach. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Przypadły one w udziale: Elżbiecie Gursztyn i Krystynie Mazur z Boguszowa-Gorc oraz Edycie Bancewicz i Wioletcie Wendycz z Rybnicy Leśnej.

Tradycyjnie w Czarnym Borze odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja drogi krzyżowej znów przyciągnęła tłumy wiernych. Misterium jest odtworzeniem procesu i drogi krzyżowej Jezusa. Biorą w nim udział mieszkańcy Czarnego Boru i okolicznych miejscowości.

Znakomita artystka, pełna sala i świetna zabawa przy muzyce, którą wszyscy znają, a wielu uwielbia. Na koncert przyszły osoby pamiętające Korę z czasów „Wielkiej majówki” jak i te, których nie było wtedy na świecie. Nie często się też zdarza, by na koncert rockowy przychodzili rodzice z nastoletnimi dziećmi.

Akcja pod nazwą „Wysprzątajmy Wałbrzych” wypadła dość blado. Co prawda, w dzielnicy Biały Kamień, którą spenetrowaliśmy najdokładniej, spotkaliśmy grupy uczniów z miejscowych szkół. Zauważyliśmy jednak, że te same grupy dziarsko zdążały do szkoły już bez worków i narzędzi, jeszcze przed godziną jedenastą. Ich udział w sprzątaniu Wałbrzycha można ocenić najwyżej na „dobrą” godzinę.

Na Starym Zdroju otwarty został, drugi w Wałbrzychu „Orlik”. Z blisko trzymiesięcznym opóźnieniem uruchomiony został kompleks boisk przy Gminnym Zespole Szkół nr 2 przy ul. 11 Listopada. Składa się on z boiska do piłki nożnej i boiska wielofunkcyjnego. Wyposażony jest w oświetlenie, trybuny, zaplecze sanitarne i szatnie oraz monitoring. Koszt inwestycji zamknął się kwotą 1 463 600 złotych.

Dwóch dni potrzebowała Rada Nadzorcza Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, by odwołać Piotra Głąba z funkcji prezesa firmy. Dotychczasowy prezes został odwołany, a w jego miejsce powołano Sławomira Piątka.

Przy ul. Armii Krajowej doszło do bardzo groźnie wyglądającego wypadku samochodowego. Kierowca samochodu ciężarowego prawdopodobnie zasłabł i w związku z tym stracił panowanie nad pojazdem. Ciężarówka staranowała dwa jadące samochody, a następnie uderzyła w barierki i zatrzymała się dopiero na budynku.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił kwalifikację czynu w sprawie dotyczącej zabójstwa wałbrzyskiego antykwariusza. Dzięki temu Patryk R. i Radosław K., którzy wcześniej zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności, już wkrótce będą mieli szansę wyjść na wolność. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok z 25 na 15 lat więzienia, z czego 11 lat, od kiedy przebywają w areszcie śledczym dwaj wałbrzyszanie, zostanie im zaliczona na poczet odbycia kary, a to z kolei oznacza, że mężczyźni już wkrótce będą mogli ubiegać się o przedterminowe zwolnienie liczyć na opuszczenie zakładu karnego.

W III Dolnośląskim Rankingu Liceów, 5. miejsce zajęło II LO z Wałbrzycha, a wałbrzyskie I LO zostało sklasyfikowane na 11. miejscu.

opr. PAW

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group