Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 1618
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podsumowanie roku w WSSE

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Środa, 16 grudnia 2015, 17:03
Autor: red
Fot. użyczone
Dziś nastąpiło podsumowanie roku 2015 w WSSE „Invest Park”.

Inwestycje:

Od początku 2015 roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zdecydowało się zainwestować 25 firm. 16 z nich to przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają funkcjonowanie w WSEE, natomiast 9 to firmy planują kolejne inwestycje (np. rozbudowę zakładu). W sumie zadeklarowali oni nakłady przekraczające 973 mln złotych oraz stworzenie 1209 miejsc pracy. Są wśród nich międzynarodowe koncerny, jak Bombardier Transportation Poland (produkcja karoserii do superszybkich pociągów), Gestamp (produkcja metalowych elementów dla motoryzacji), Kayser Automotive Systems (produkcja przewodów powietrznych, paliwowych i ciśnieniowych), Cedrob (polski producent pasz dla zwierząt) oraz Mondelez International (światowy lider w produkcji słodyczy, który wybuduje centrum badań i rozwoju), czy Electrolux (produkcja sprzętu AGD).

Rozpoczętych jest również 5 procedur wydawania kolejnych zezwoleń, co oznacza, że rok 2015 WSSE powinna zakończyć z 30 nowymi projektami inwestycyjnymi.

Porównując dane na koniec III kwartału roku 2014 i 2015, stworzonych zostało 3873 miejsca pracy, a inwestycje przekroczyły 2,7 mld złotych.

Obecnie w WSSE działa 183 przedsiębiorców, którzy zainwestowali w sumie 20,7 mld złotych i zatrudniają prawie 43 tys. osób. W strefie dominuje sektor motoryzacyjny – 41 firm reprezentuje branżę związaną z produkcją pojazdów i podzespołów samochodowych. Przedsiębiorcy ci zainwestowali ponad 10 mld złotych. To blisko połowa sumy nakładów poniesionych w WSSE. W firmach z sektora motoryzacyjnego zatrudnionych jest ponad 19 tys. osób, co stanowi około 40% łącznej liczb miejsc pracy. Branża automotive to jedna z najstabilniejszych gałęzi przemysłu. Szacuje się, że każde miejsce pracy w firmach motoryzacyjnych generuje co najmniej 4 dodatkowe u ich poddostawców i kooperantów.

Tereny:

W 2015 roku w obszar WSSE włączono 318 ha terenu. Powiększyły się już istniejące lokalizacje wałbrzyskiej strefy oraz utworzono 5 nowych podstref: Dąbrowa (woj. opolskie, 109 ha), Lewin Brzeski (woj. opolskie, 31 ha), Niemodlin (woj. opolskie, 2 ha), Świebodzin (woj. lubuskie, 6 ha), Książ Wielkopolski (woj. wielkopolskie, 50 ha).

Wałbrzyska strefa obejmuje obecnie blisko 3000 ha terenu w 48 miejscowościach, z czego wolnych pozostaje prawie 1300 ha. WSSE jest największą z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce.

Wybrane działania:

Grupa Zakupowa: W 2015 Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaangażowała się w poszukiwania firmy doradczej związanej z rynkiem mediów. Włączono 20 przedsiębiorstw działających w WSSE do Grupy Zakupowej INNPACT 2016. W wyniku negocjacji z dostawcami energii udało się obniżyć koszty zakupu prądu nawet o 23%. Kolejni przedsiębiorcy już wyrazili chęć dołączenia do tego projektu.

Business Mixer: Jednym z większych wydarzeń organizowanych przez wałbrzyską strefę była I edycja INVEST-PARK Business Mixer, która zgromadziła ponad 150 przedsiębiorców. We wrocławskiej hali stulecia zebrali się zarówno inwestorzy strefowi, jak i przedstawicie małych i średnich firm z południowo-zachodniej części Polski. Była to okazja na rozpoczęcie współpracy z nowymi klientami lub dostawcami.

Działania skierowane do inwestorów działających w WSSE:

W 2015 roku odbyło się 5 spotkań Klubu Menadżera HR. Podczas bezpłatnych warsztatów poruszane były kwestie prawa pracy, ochrony danych osobowych oraz zatrudniania obcokrajowców. Przeprowadzono również 9 szkoleń dla pracowników firm strefowych, z zakresu: rozliczania pomocy publicznej, regulacji prawnych i podatkowych, motywacji, efektywnej komunikacji, czy nadużyć w przedsiębiorstwach.

WSSE zorganizowała również spotkania narodowościowe inwestorów niemieckich i japońskich, podczas których omawiano bieżące kwestie związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw w strefie.

Wałbrzyska Strefa była również współorganizatorem dwóch konferencji branżowych, które odbyły się w Opolu. W ramach Autoforum suppleirs’ day oraz V Kongresu Branży Spożywczej odbyły się seminaria tematyczne, panele eksperckie, wystawy oraz spotkania B2B.

Kształcenie dla gospodarki:

W lutym 2015 roku powołany został Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”. Obecnie łączy 76 podmiotów, głównie szkoły zawodowe i techniczne oraz przedsiębiorców. Jego celem jest dostosowanie kształcenia do realnych potrzeby rynku – czyli preferencji samych pracodawców. Efektem działań Klastra jest m.in. utworzenie dwóch klas patronackich, które wspierają firmy działające w WSSE - Segepo-Refa oraz GKN Driveline. Obie zostały uruchomione we wrześniu 2015 roku i kształcą operatorów obrabiarek skrawających. Dają możliwość skorzystania z praktyk i staży w zakładach oraz dofinansowania podręczników i odzieży ochronnej.

W ramach działań klastra za pozytywne przykłady współpracy wyróżniono pracodawców, szkoły, uczniów i nauczycieli. Odbyły się również Targi Zawodów Przyszłości, Innowacji i Eksportu w Jeleniej Górze, na których zaprezentowały się placówki edukacyjne i firmy produkcyjne. Uruchomiono także portal internetowy www.investinedu.com.pl – platformę współpracy członków klastra. Powstał również film promujący szkolnictwo zawodowe wśród uczniów szkół gimnazjalnych.

Działania CSR:

W 2015 roku, po kilku latach nieobecności, przywrócono ideę „Rodzinnego Pikniku Strefowego” . W imprezie zorganizowanej wspólnie z lokalnymi firmami działającymi w wałbrzyskiej strefie, wzięło udział tysiące wałbrzyszan. Uczestniczyli w zabawach, konkursach z nagrodami oraz grach sportowych. Wysłuchali również koncertów lokalnych artystów i gwiazdy Pikniku - wokalisty Mesajah.

W ramach programu sponsorskiego WSSE wsparciem objęto 40 inicjatyw na łączną kwotę blisko 190 tys. złotych. Dofinansowano między innymi: zakup wizualizera do pracowni chemicznej, podzespoły do budowy dronów, sprzęt do pracowni mechatronicznej oraz mikroskopy wykorzystane podczas zajęć ekologicznych. Wśród inicjatyw sportowych wspartych przez WSSE znalazły się m. in: boks, piłka nożna, siatkowa i ręczna, karate, judo, motocross, biegi, kolarstwo i pływanie.

WSSE zorganizowała również dwa turnieje piłki halowej, które odbyły się w Wałbrzychu i Bolesławcu. Fundusze z wpisowego przeznaczone zostały na dofinansowanie zajęć sportowych dla młodzieży.

Wałbrzyska strefa od lat sponsoruje przedsięwzięcia, które nacisk kładą na podnoszenie konkurencyjności młodych ludzi na rynku pracy oraz inicjatywy sportowe, skierowane głównie do dzieci i młodzieży.

Plany na rok 2016:

Inwestycje:

W planach na 2016 rok jest wydanie co najmniej 20 zezwoleń, które dadzą zatrudnienie przynajmniej 850 osobom i przyniosą inwestycje rzędu 850 mln złotych. Główny nacisk zostanie położony na przyciąganie inwestycji innowacyjnych, które tworzą miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Mowa o budowie nowych centrów badawczo-rozwojowych i zapleczy laboratoryjnych. Ważne również, aby zwiększać atrakcyjność strefy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to możliwe m.in. dzięki budowie hal produkcyjnych. Cztery takie obiekty w Wałbrzychu, Bolesławcu, Kłodzku i Nowej Rudzie WSSE zrealizowała w 2014 roku. W tym roku zostały zagospodarowane przez przedsiębiorców. Najem gotowych obiektów pozwala firmom znacznie ograniczyć początkowe koszty inwestycji i skrócić czas potrzebny na rozpoczęcie produkcji. Obecnie budowane są 3 kolejne hale: we Wrześni, Twardogórze oraz Dzierżoniowie. Takie obiekty mogą przyciągnąć również lokalne firmy z polskim kapitałem. Wbrew powszechnej opinii, w strefach ekonomicznych działają nie tylko zagraniczni inwestorzy. W WSSE 1/3 firm to rodzime przedsiębiorstwa.

Tereny:

W Ministerstwie Rozwoju na opinię czekają wnioski o włączenie nowych trenów do wałbrzyskiej strefy. W sumie mowa o 375 ha gruntu m.in. w miejscowościach: Namysłów, Bolków, Otmuchów, Żarów, Opole, Bolesławiec oraz Kluczbork.

Działania:

W 2016 roku WSSE zamierza kontynuować rozpoczęte inicjatywy. Planowane jest włączenie kolejnych firm do grupy zakupowej obniżającej koszty energii. Strefa dalej będzie się angażować w rozwój szkolnictwa zawodowego, poprzez poszerzanie Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”. Zapowiedziano stworzeni co najmniej 4 nowych klas patronackich. Klaster pomagać będzie również w dostosowaniu podstaw programowych do potrzeb konkretnych przedsiębiorców.

Planowane jest także przeprowadzenie kolejnych spotkań klubu HR (co najmniej 1 na kwartał), spotkań narodowościowych, szkoleń dla pracowników firm strefowych oraz organizacja konferencji i targów. Na czerwiec zapowiedziano również kolejną edycję INVEST-PARK Business Mixera, który cieszy się wielkim zainteresowaniem przedsiębiorców.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Testo1 17-12-2015 10:48
Kiedy wywalą zaciąg PSL/PO z tej strefy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group